Rodzinne warsztaty związane z talerzami zaciekawiły mnie od razu, gdy zobaczyłem ogłoszenie. Odbywały się w Centrum Designu w Kielcach. Trwały dwa weekendy, podczas których projektowaliśmy nasze talerze. Nasze zestawy obiadowe można będzie oglądać podczas Święta Kielc skąd trafią później do domów uczestników.

Warsztaty prowadziła reprezentująca Centrum Designu Janina Myronova. Jej prace możecie podziwiać w wielu miejscach (np. tutaj). Podczas pierwszego spotkania zapoznaliśmy się z tym jak wygląda pracownia ceramiczna. Obejrzeliśmy modelarnią, pomieszczenia z piecami oraz poznaliśmy technikę jakiej mieliśmy używać.

Do zaprojektowania mieliśmy wzór na 6 małych talerzyków, 6 dużych, 2 półmiski i wazę. Projekty tworzyliśmy na papierze. Później były skanowane i drukowane tuszem ceramicznym. Zdecydowaliśmy się na projekt, którym można ciekawie połączyć różne naczynia. W naszych głowach, a za chwilę na kartkach pojawiły się budowle z różnych stron świata. Zdarzyły się zamki, bloki, chatki, świątynie czy nawet igloo. W głowach naszych pojawiły się talerze, na których znajdowało się po kilka budynków. Na zaprojektowaniu wzorów zakończyliśmy pierwszy dzień.

Drugi dzień warsztatów upłynął na wycinaniu budynków, dopasowywaniu ich i nanoszeniu na naczynia. Przypomniały mi się czasy dzieciństwa bo wzory te nanosiliśmy tak jak kalkomanię. Na początku do wody, gdzie papier oddzielał się od lakieru, a następnie na talerze. Kolejnym krokiem było już tylko wypalenie talerzy w piecu w temperaturze 850 stopni. Proces ten wraz ze stygnięciem trwa kilka do kilkunastu godzin. Żółty kolor widoczny na zdjęciach wypali się i stanie przezroczysty.

Oprócz budynków pojawił się u nas również projekt dodatkowy. Podczas projektowania w ruch poszły flamastry i Zuzia wykonała swój wzór. Będzie on obecny na jednym półmisku.

Nasze projekty będziecie mogli obejrzeć w Centrum Designu podczas Święta Kielc. Spodziewajcie się różnych kulinarnych produkcji podanych właśnie na nich 🙂

DSC_3425 DSC_3427 DSC_3436 DSC_3440 DSC_3442 DSC_3443