Udostępnij
Jeszcze do niedawna Częstochowa kojarzyła mi się z Jasną Górą i może trochę Jurą. Po weekendzie w tym mieście skojarzeń mam więcej. Dzisiaj zapraszam Was na tekst o miejscu ciekawych jaki niewątpliwie jest Muzeum Częstochowskie.
Placówek tego typu w Częstochowie jest kilka, a Muzeum Częstochowskie to właściwie zbiór kilku obiektów o różnej tematyce.
Oddziały Muzeum Częstochowskiego:
- Ratusz, plac Biegańskiego
- Galeria Dobrej Sztuki, aleja NMP 47
- Pawilon Wystawowy w Parku im. St. Staszica
- Zagroda Włościańska, ul. 7 Kamienic 4
- Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. St. Staszica
- Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23
- Żydzi Częstochowianie – stała wystawa historyczna, ul. Katedralna 8
- Rezerwat Archeologiczny , Łukasińskiego 20
- Multicentrum „Zodiak” w Parku im. St. Staszica
- Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, ul. Katedralna 8
My zdecydowaliśmy się na miejsca pogrubione. Zaczęliśmy od Muzeum Górnictwa Rud Żelaza,później Ratusz, a na koniec zostawiliśmy Muzeum Żydów Częstochowian. Bilet rodzinny dla dwóch osób dorosłych i dziecka (dzieci może być czwórka) kosztował nas na cały dzień 20 zł. W ramach biletu możemy odwiedzić wszystkie obiekty danego dnia.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Pierwsze muzeum, które odwiedziliśmy znajduje się w parku tuż obok Jasnej Góry. Zobaczcie tam dwa budynki, ale co ciekawe muzeum nie znajduje się w żadnym z nich, a znajduje się pod ziemią. Odtworzone są tam kopalniane chodniki i komory, a ekspozycja dotycząca górnictwa rud żelaza jest ciekawa. Oprowadzani jesteśmy przez mówiącego z głośników narratora. Nie spodziewałem się tak fajnie zrobionej ekspozycji. Zaskoczyłem się bardzo pozytywnie. Nie było to pójście na łatwiznę i zrobienie wystawy w budynku tylko fajne przybliżenie tematu. Wystawę zwiedza się w kaskach górniczych. Poruszane są na niej różne aspekty pracy górników. Znajdziecie informacje o materiałach wybuchowych, obudowie chodników i innych tematach. Przed wejściem znajduje się lokomotywa kopalnianej kolejki.
Ratusz w Częstochowie
Muzeum w Ratuszu składa się z kilku elementów – wystawy stałej, wystawy czasowej oraz wieży ratuszowej. Ta ostatnia niestety miała jakieś problemy techniczne i nie udało nam się jej odwiedzić. Wystawa czasowa dotyczyła motyli i owadów. Wróćmy jednak do głównej ekspozycji. Przypomina mi ona stylem wystawę w Muzeum Historii Kielc. Jest interesująca, a wiedza podana jest w ciekawej formie. Przechodząc do kolejnych sal przemierzamy wieku historii Częstochowy. Zaczynamy od czasów niedźwiedzi jaskiniowych i mamutów, a kończymy w czasach współczesnych. Po drodze poglądowy model fotoplastikonu i sporo elementów związanych z częstochowskim przemysłem. Jest o fabryce tapet, bawełny i wielu innych, ciekawych miejscach.
Muzeum Żydów Częstochowian
Oddalone jest ono od centrum miasta i znajduje się w kamienicy. Będąc na miejscu zadzwoniłem domofonem i zostałem wpuszczony do środka. Ekspozycja zajmuje jedno, duże mieszkanie i poświęcona jest społeczności żydowskiej w Częstochowie. Nie kojarzyło mi się to miasto z żydami, ale sam fakt, że przed wojną mieszkało ich tam ponad 30 tysięcy robi wrażenie. W muzeum nie ma zbyt wielu eksponatów. Ekspozycja oparta jest na archiwalnych zdjęciach i planszach. To właśnie tam dowiedziałem się o cmentarzu żydowskim, który odwiedziliśmy następnego dnia. Będzie o nim osobny tekst, ale mogę Wam zdradzić, że robi ogromne wrażenie!
Jeżeli wybieracie się do Częstochowy to Muzeum Częstochowskie powinniście dopisać do swojej listy. Muzeum Górnictwa i Ratusz spodoba się na pewno starszym i młodszym. Do Muzeum Żydów Częstochowy dzieci bym nie zabierał bo będzie to dla nich nudne. Następnym razem odwiedzimy też inne oddziały – rezerwat archeologiczny zapowiada się ciekawie.