Jeszcze do niedawna Częstochowa kojarzyła mi się z Jasną Górą i może trochę Jurą. Po weekendzie w tym mieście skojarzeń mam więcej. Dzisiaj zapraszam Was na tekst o miejscu ciekawych jaki niewątpliwie jest Muzeum Częstochowskie.

Placówek tego typu w Częstochowie jest kilka, a Muzeum Częstochowskie to właściwie zbiór kilku obiektów o różnej tematyce.

Oddziały Muzeum Częstochowskiego:

  • Ratusz, plac Biegańskiego
  • Galeria Dobrej Sztuki, aleja NMP 47
  • Pawilon Wystawowy w Parku im. St. Staszica
  • Zagroda Włościańska, ul. 7 Kamienic 4
  • Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. St. Staszica
  • Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23
  • Żydzi Częstochowianie – stała wystawa historyczna, ul. Katedralna 8
  • Rezerwat Archeologiczny , Łukasińskiego 20
  • Multicentrum „Zodiak” w Parku im. St. Staszica
  • Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, ul. Katedralna 8

My zdecydowaliśmy się na miejsca pogrubione. Zaczęliśmy od Muzeum Górnictwa Rud Żelaza,później Ratusz, a na koniec zostawiliśmy Muzeum Żydów Częstochowian. Bilet rodzinny dla dwóch osób dorosłych i dziecka (dzieci może być czwórka) kosztował nas na cały dzień 20 zł. W ramach biletu możemy odwiedzić wszystkie obiekty danego dnia.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Pierwsze muzeum, które odwiedziliśmy znajduje się w parku tuż obok Jasnej Góry. Zobaczcie tam dwa budynki, ale co ciekawe muzeum nie znajduje się w żadnym z nich, a znajduje się pod ziemią. Odtworzone są tam kopalniane chodniki i komory, a ekspozycja dotycząca górnictwa rud żelaza jest ciekawa. Oprowadzani jesteśmy przez mówiącego z głośników narratora. Nie spodziewałem się tak fajnie zrobionej ekspozycji. Zaskoczyłem się bardzo pozytywnie. Nie było to pójście na łatwiznę i zrobienie wystawy w budynku tylko fajne przybliżenie tematu. Wystawę zwiedza się w kaskach górniczych. Poruszane są na niej różne aspekty pracy górników. Znajdziecie informacje o materiałach wybuchowych, obudowie chodników i innych tematach. Przed wejściem znajduje się lokomotywa kopalnianej kolejki.

Ratusz w Częstochowie

Muzeum w Ratuszu składa się z kilku elementów – wystawy stałej, wystawy czasowej oraz wieży ratuszowej. Ta ostatnia niestety miała jakieś problemy techniczne i nie udało nam się jej odwiedzić. Wystawa czasowa dotyczyła motyli i owadów. Wróćmy jednak do głównej ekspozycji. Przypomina mi ona stylem wystawę w Muzeum Historii Kielc. Jest interesująca, a wiedza podana jest w ciekawej formie. Przechodząc do kolejnych sal przemierzamy wieku historii Częstochowy. Zaczynamy od czasów niedźwiedzi jaskiniowych i mamutów, a kończymy w czasach współczesnych. Po drodze poglądowy model fotoplastikonu i sporo elementów związanych z częstochowskim przemysłem. Jest o fabryce tapet, bawełny i wielu innych, ciekawych miejscach.

Muzeum Żydów Częstochowian

Oddalone jest ono od centrum miasta i znajduje się w kamienicy. Będąc na miejscu zadzwoniłem domofonem i zostałem wpuszczony do środka. Ekspozycja zajmuje jedno, duże mieszkanie i poświęcona jest społeczności żydowskiej w Częstochowie. Nie kojarzyło mi się to miasto z żydami, ale sam fakt, że przed wojną mieszkało ich tam ponad 30 tysięcy robi wrażenie. W muzeum nie ma zbyt wielu eksponatów. Ekspozycja oparta jest na archiwalnych zdjęciach i planszach. To właśnie tam dowiedziałem się o cmentarzu żydowskim, który odwiedziliśmy następnego dnia. Będzie o nim osobny tekst, ale mogę Wam zdradzić, że robi ogromne wrażenie!

Jeżeli wybieracie się do Częstochowy to Muzeum Częstochowskie powinniście dopisać do swojej listy. Muzeum Górnictwa i Ratusz spodoba się na pewno starszym i młodszym. Do Muzeum Żydów Częstochowy dzieci bym nie zabierał bo będzie to dla nich nudne. Następnym razem odwiedzimy też inne oddziały – rezerwat archeologiczny zapowiada się ciekawie.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie