Udostępnij
Muzyka ludowa zyskuje na znaczeniu od wielu lat, a dorobek twórców jest zbierany i archiwizowany. Muzeum Instrumentów Ludowych w Kownie również dba o ten obszar twórczości, charakterystyczny dla regionu i kraju. Jest to jedyne muzeum instrumentów na Litwie.
Lokalizacja
Muzeum znajduje się na starym mieście przy ulicy Zamenhofo 12 (Zamenhofa). Ekspozycja zajmuje dwa budynki.
Bilety i godziny otwarcia
Muzeum otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach 10.00-18.00, a w sobotę od 10.00 do 16.00. Bilet wstępu kosztuje 3 Euro (1,5 ulgowy). Muzeum to wchodzi w skład Muzeum Miejskiego Kowna, więc macie też możliwość kupienia za 8 Euro biletu do wszystkich jego placówek (m.in. Ratusz i Zamek). Bilet ten jest ważny przez miesiąc.
Zwiedzanie
Zwiedzanie zaczynamy od nowej ekspozycji. Na parterze czeka na nas DJ Folk, o którym za chwilę. Wchodząc na piętro po schodach poznajemy po drodze dźwięki różnych instrumentów. Na górze czeka na nas ich dużo więcej. Jest sala poświęcona nowoczesnemu folkowi, ale i instrumentom, których używało się (a często nadal używa) na Litwie.
Znajdziecie tam wiele rodzajów piszczałek, pasterskich dzwonków czy też trąb. Wiele z instrumentów możecie przetestować w praktyce i sprawdzić jak są zbudowane i jak brzmią.
Osobna sala poświęcona jest instrumentowi, który po litewsku nazywa się Kankles.
Jeżeli jesteście fanami nowych, alternatywnych brzmień to osobny fragment ekspozycji poświęcony jest muzyce postfolkowej lub jak kto woli neofolkowi. Możecie zapoznać się z zespołami i posłuchać różnych utworów siedząc na wygodnej sofie.
Oprócz głównej ekspozycji w podwórku znajduje się również drugi obiekt, który warto zwiedzić. Ekspozycja w nim jest mniej nowoczesna, ale instrumenty robią duże wrażenie. Na parterze są to ciężkie instrumenty typu organów, a na piętrze czeka na nas spora kolekcja akordeonów. Sam budynek również jest interesujący i ma swoje lata, co nadaje mu charakteru.
Kankles
Kankles to instrument strunowy występujący na całej Litwie. Znanych jest kilka jego rodzajów, w zależności od regionu kraju. W Polsce nie ma on swojego odpowiednika, występuje jednak w innych krajach bałtyckich. Nosi tam podobnie brzmiące nazwy – kantele, kannel czy kokles. Mówi się, że historia tego instrumentu na Litwie może sięgać nawet XV wieku, natomiast pierwsze znane użycie nazwy kankles w piśmie pochodzi z 1580 roku.
W sali poświęconej temu instrumentowi możemy obejrzeć oryginalne instrumenty sprzed lat, obejrzeć filmy, na których artystka ludowa gra na nim oraz spróbować zagrać samemu.
DJ Folk
Jeżeli nie wiecie czym jest DJ Folk to nie ma co się dziwić! Jest to urządzenie wyjątkowe, które pozwala komponować nowoczesny folk za pomocą „klocków”. Wyposażone jest ono w 4 rodzaje gotowych kategorii dźwięków. Ustawiając klocki w odpowiednim miejscu możemy regulować ich głośność. Połączenie czterech rodzajów dźwięków tworzy nam całkiem niezłą muzykę. Ja miałem problem, żeby stąd odejść i gdyby nie napięty harmonogram to pewnie bym „pomiksował” jeszcze trochę :)
Warto?
Muzeum litewskich instrumentów ludowych w Kownie to ciekawe miejsce. Łączy tradycję, ciekawe eksponaty i nowe technologie. Jeżeli będziecie w Kownie to zdecydowanie warto się tam wybrać. Gwarantuję, że i młodsi i starsi będą z tej wizyty zadowoleni.
W Polsce Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych znajduje się w Szydłowcu, możecie o nim przeczytać tutaj.
Kowno odwiedziłem na zaproszenie Kaunas IN w ramach realizowanego przez nich projektu Interreg.