Udostępnij
Szydłowiec istniał w mojej głowie od dawna. Kilka kilometrów od niego spędzałem w dzieciństwie chyba każde wakacje. Jak to zawsze bywa w takich sytuacjach nigdy nie miałem okazji go zwiedzić. Przyszedł czas to zmienić, a na pierwszy ogień poszło Muzeum Instrumentów Ludowych.
Lokalizacja i dojazd
Chcąc odwiedzić to miejsce, możemy upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu ponieważ muzeum znajduje się w zamku, który sam w sobie jest obiektem interesującym. Muzeum Instrumentów Ludowych znajduje się w Szydłowcu. Jest to miejscowość położona w województwie mazowieckim (przy granicy ze świętokrzyskim). Możemy tu się dostać drogą ekspresową Kielce-Warszawa. Przy muzeum znajduje się parking, gdzie można zostawić samochód. Szydłowiec zresztą nie jest wielki więc nawet spacer do muzeum z Rynku nie zajmie dużo czasu.
Zamek w Szydłowcu
Zamek, w którym znajduje się muzeum to dawna gotycko-renesansowa rezydencja rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów. Wybudowany został w latach 1470-1480 w miejscu dawnego grodu. Budowla otoczona jest fosą oraz parkiem zwanym także Ogrodem Zamkowym.
W zamku znajduje się interesujące nas Muzeum Instrumentów Ludowych oraz Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu. Ta druga instytucja na piętrze zamku prowadzi ekspozycję dotyczącą przeszłości Szydłowca i okolic. Na wystawie możemy znaleźć informacje i eksponaty związane z lokalnym przemysłem, czasami wojny czy też społecznością żydowską.
Muzeum Instrumentów Ludowych
Wróćmy jednak do samego muzeum. Jest to jedyna placówka tego typu w Polsce. Pomimo, że na pierwszy rzut oka może przedmiot działania muzeum nie robi ogromnego wrażenia to po obejrzeniu ekspozycji ja poczułem się zaciekawiony tematem. Ponadto po obejrzeniu wystawy czasowej poświęconej państwu Sobieskim, którzy swoje życie poświęcili na badanie muzyki ludowej temat wydał się jeszcze ciekawszy. Na ekspozycji mamy różnorodne instrumenty. Znajdziemy takie, które mogliśmy kiedyś już widzieć jak i te mało nam znane. Są instrumenty smyczkowe, dęte czy bębny. Instrumenty fachowo podzielone są na 4 grupy – idiofony, membranofony, chordofony i aerofony. Znajdziemy też kilka instrumentów, które możemy przetestować.
Eksponaty pochodzą z różnych części Polski. Ich wiek także jest zróżnicowany. Oprócz nazw fachowych np. Aerofony właściwe stroikowe mamy także nazwy zwyczajowe. W tym wypadku były to np. pierdziele.
Muzeum powstało w 1975 roku jako oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. Rok później stało się ono samodzielną placówką. W 1977 roku Międzynarodowa Rada Muzyki Ludowej UNESCO uznała Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu pierwszym na świecie muzeum poświęconym instrumentom ludowym danego kraju.
Co w okolicy?
Będąc w Szydłowcu warto odwiedzić jeszcze kilka miejsc. Pierwszym z nich jest cmentarz żydowski, który uchodzi za jeden z największych w Polsce, a tekst o nim przeczytacie tutaj. Warto także wejść na wieżę ratusza, aby obejrzeć panoramę okolicy i odwiedzić znajdujący się tuż obok iej średniowieczny kościół.
Warto?
Krótkie, jednodniowe podróże potrafią zaskoczyć, a małe, polskie miasteczka mają jeszcze sporo do pokazania. Nam wycieczka do Szydłowca zajęła pół dnia i był to bardzo miły czas. Muzeum Instrumentów Ludowych zdecydowanie jest dobrym powodem, aby to miasteczko odwiedzić.