Wśród świętokrzyskich zamków znajduje się jeden, o którym mówi się rzadko. Najczęściej wymieniamy Krzyżtopór i Chęciny, a tymczasem całkiem niedaleko tego pierwszego znajduje się zamek w Międzygórzu, który zdecydowanie warto odwiedzić!

Lokalizacja i dostępność

Zamek, a właściwie jego ruiny znajdują się w Międzygórzu – kilka kilometrów od trasy 77 prowadzącej na tym odcinku z Opatowa (16 km od ruin) do Sandomierza (19 km od ruin). Przy zamku znajduje się parking, zadaszona wiata i tablica informacyjna. Zamek jest dostępny cały rok, ale przy deszczowej pogodzie lub lodzie możecie mieć problem z wejściem na górę. Zamek leży nad rzeką Opatówką, a u jego podnóży znajduje się zbiornik wodny.

Historia zamku w Międzygórzu

Historia zamku sięga XIV wieku, kiedy to ród Zaklików, otrzymaniu ziem od króla Kazimierza Wielkiego, wzniósł budowlę. Istnieje także wersja mówiąca o tym, że Jan Zaklika (kanclerz Królestwa Polskiego) otrzymał już gotowy zamek tuż po wybudowaniu (w 1370 roku). Ruiny, które możemy dzisiaj podziwiać nie pochodzą jednak z tego obiektu, a z późniejszego, wybudowanego najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku. Przebudowa ta położyła nacisk na funkcję reprezentacyjną zamku, a mniej na obronną.

Rodzina Zaklików była właścicielami Międzygórza do początku XVI wieku. W późniejszym okresie właścicielem był Mikołaj Kijeński, ale w 1578 majątek przeszedł w ręce rodziny Niedźwickich. W późniejszych latach zamek zmieniał właścicieli, ale pozostawał pusty.

Zamek ulokowany jest na wzgórzu, a jego powierzchnia pierwotnie przekraczała 1000 metrów kwadratowych. Otoczony był on fosą. Do wybudowania go użyto piaskowca i cegieł. W środku budowla posiadała dziedziniec, a pomieszczenia rozmieszczone były na trzech kondygnacjach. Niewiele detali architektonicznych dotrwało niestety do naszych czasów.

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.

Międzygórz – Zamek – Współczesny plan zamku wg M. Gosztyła i M. Proksa

Co w okolicy?

Obiektem położonym niedaleko, a zdecydowanie wartym odwiedzenia są ruiny pałacu Karskich we Włostowie. Pomimo bardzo kiepskiego stanu obiekt robi wrażenie swoim rozmachem. Na terenie pałacu znajduje się także lamus dworski, który pełnił pierwotnie funkcję zboru ariańskiego.

Warto?

Ruiny zamku w Międzygórzu są miejscem wartym odwiedzenia. Jest to obiekt mało znany, ale interesujący. Ciekawe położenie i piękna okolica sprawiają, że powinniście go odwiedzić! Mi się podobało! 🙂