Od pierwszego wyjazdu na Ukrainę minęło już 7 lat. W tym czasie odwiedzałem ją wielokrotnie. Kuchnia ukraińska ma wpływy kuchni rosyjskiej, polskiej ale i dużo swoich smaków. Krymska natomiast ma dodatki tatarskie. Z Ukrainy i Krymu pozostało mi w głowie kilka smaków, które kojarzyć się będą z tymi miejscami. Wiele z nich spotkałem później w innych krajach, lecz wspomnienie się zakorzeniło 🙂 Znacie jakieś ukraińskie smaki?

ukraina

Ciastko znalezione na Krymie, kupione od „babuszki” na ulicy. Nie wiem do dzisiaj jak się nazywa, lecz wyglądało i smakowało jak ogromny, kilkuwarstwowy faworek posypany orzeszkami i polany miodem.

ukraina

Czeburieki można znaleźć zarówno we Lwowie, Ivano-Frankowsku, Odessie, jak i na Krymie. Smażone na głębokim tłuszczu z mięsnym nadzieniem. Wiele przewodników ostrzega przed jedzeniem ich „z ulicy”, lecz my z nimi żadnego problemu nie mieliśmy.

ukraina

Bardzo dobre sałatki z różnych składników. Marchewka po koreańsku, marynowane kapusty oraz marchewka z dodatkami (kalmary, algi). Do kupienia w wielu miejscach.

ukraina

Płow – ryż z baraniną, marchewką, kolendrą i innymi przyprawami. Bardzo sycące i jeżeli trafi się na dobre mięso to wrażenia niezapomniane.

ukraina

Suszone, solone ryby można znaleźć w wielu miejscach. Niektóre małe, w formie zakąski do piwa ale zdarzają się także większe rozmiary. Zarówno morskie, jak i słodkowodne. Jedliśmy duże i nie jest to coś, co zostanie moim ulubionym smakiem. Bardzo mało mięsa i trzeba się trochę namęczyć żeby zjeść.

ukraina

Oprócz ryb suszonych częstym zjawiskiem są także ryby wędzone. Często sprzedawane przez „babuszki” na stacjach kolejowych. Robią wrażenie samym wyglądem.

ukraina

Te wyglądające jak świeczka przekąski składają się z orzechów i polewy. Orzechy nawlekane są na nitkę i polewane różnymi, zagęszczonymi sokami owocowymi (kolor zależny od soku). Smak jest ciekawy ale zależy od tego, jak zagęszczana jest polewa (czasem mąka, czasem żelatyna).

ukraina

Pomimo zmyłki na miseczce w środku znajduje się solanka – tradycyjna ukraińska zupa. Charakterystyczny słony smak zyskuje dzięki dodaniu wody z ogórków kiszonych.