Wizytę w tym miejscu planowałem już od kilku miesięcy. Wreszcie się udało odwiedzić. Właściwie jest to Muzeum Techniki w Koprivnicy, ale to właśnie marka Tatra stanowi większość ekspozycji. Jest to jedno z najciekawszych muzeów samochodowych, w których byłem, ale o tym za chwilę. Zapraszam do Muzeum Tatry.

Koprivnica znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy. Bardzo ładnie położona w internecie znana jest głównie z Muzeum Techniki. Sama placówka składa się kilku oddziałów, ale większość informacji, które możecie odszukać będzie kierować Was do ekspozycji dot. Tatry. Muzeum znajduje się w centrum miasta. Tuż za nim znajduje się spory parking i supermarket Albert dla spragnionych lub głodnych.

Bilet do muzeum kosztuje 120 koron. Muzuem otwarte jest sześć dni w tygodniu (oprócz poniedziałków od 10.00 do 17.00 (z wyjątkiem sezonu zimowego – wtedy do 16.00). Jeżeli planujecie wizytę w innych Muzeach w Koprzywnicy warto dołożyć 20 koron i kupić bilet do wszystkich (140 koron).

Ekspozycja

Ekspozycja w Muzeum składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza stanowi ekspozycję dotyczącą energii i jest niewielka natomiast druga to wisienka, a właściwie ogromna wiśnia na torcie. Spacerując po wystawie przemierzamy historię samochodów Tatra na przestrzeni lat. W sumie nie tylko samochodów bo w międzyczasie pojawiają się samoloty, silniki, pociągi, motory i inne wynalazki. Przed wizytą w muzeum i zgłębieniem tematu Tatra kojarzyła mi się głównie z ciężarówkami. To co zobaczyłem zaskoczyło mnie bardzo. Tatra zakończyła produkcję samochodów osobowych w 1999 roku, ale moim zdaniem to przed i powojenne samochody robią największe wrażenie. Myślę, że wyprzedzały one delikatnie swoje czasy. Opływowe kształty i nietypowe krzywe nadwozia robią wrażenie. Ja już mam swojego faworyta, którego odnajdę i kupię gdy będę obrzydliwie bogaty.

Na wystawie znajdziecie zarówno samochody dla bogatych, limuzyny, ale i wersje wykorzystywane na wyścigach czy jako karetki lub wozy techniczne. Osobna część wystawy poświęcona jest ciężarówkom. Wystawione jest kilkanaście eksponatów. Duża ich część są to samochody specjalistyczne dedykowane wyprawom (np. dookoła świata) czy rajdom samochodowym.

Zwiedzenie całej ekspozycji Muzeum Tatry zajęło mi około 2 godzin, ale jeżeli chcecie się wczytać w detale o eksponatach to bez problemu i pół dnia możecie tam spędzić. Na miejscu jest też sklepik z pamiątkami związanymi z Tatrą. Wiele jest ciekawych i stylizowanych. Są także modele samochodów Tatra, ale ceny ich są takie jak najczęściej modeli w podobnych miejscach czyli nie niskie.