Udostępnij
Rezerwat przyrody nieożywionej Niebieskie Źródła to miejsce, które zaciekawiło mnie jeszcze przed przyjazdem. Natura potrafi stworzyć niesamowite miejsca więc postanowiłem się przekonać na własne oczy czy tak było i w tym przypadku.
Lokalizacja
Niebieskie źródła znajdują się na przedmieściach Tomaszowa Mazowieckiego. Do centrum miasta mamy stąd niecałe 5 kilometrów. Aby dotrzeć do celu musicie udać się ulicą Smardzewicką w kierunku źródlanej. Nie da się (na szczęście) dojechać pod same źródła. Czeka Was kilkuminutowy spacer. Rezerwat leży w Dolinie Pilicy, na prawym jej brzegu.
Ochrona
Niebieskie źródła to rezerwat przyrody, którego teren pokrywa się z obszarem Natura 2000 o tej samej nazwie (PLH100005). Został on utworzony w 1961 roku, a jego symbolem jest kaczka krzyżówka. Przez rezerwat przebiegają ściezki dydaktyczne oznaczone tablicami.
Powierzchnia rezerwatu wynosi prawie 29 hektarów, a jego powstanie związane jest z ochroną źródeł krasowych oraz licznych siedlisk ptaków (około 75 gatunków). Podczas mojej wizyty spotkałem kilka kaczek krzyżówek i łabędzia.
Geneza powstania i stan obecny
Niebieskie źródła są ciekawostką zarówno dla przyrodników jak i turystów. Są to źródła typu limnokrenowego. Pod tym trudnych słowem ukrywa się fakt, że woda, która wypływa na powierzchnię tworzy niewielki zbiornik wodny zwany właśnie limnokrenem. Charakteryzują się one brakiem sezonowości jeżeli chodzi o poziom wody i niską temperaturą. Źródła te dają początek rzece, a woda przy miejscu wypływu ma około 9 stopni Celsjusza.
W rezerwacie znajdują się trzy wyspy – Kacząt, Płaczących Wierzb i Samotnego Drzewa.
Warto?
Pomimo tego, że ciężko na zdjęciach uchwycić urok tego miejsca i jego kolor to Niebieskie Źródła warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania! Jest to bardzo fajne miejsce na spacer połączony z edukacją. Na terenie rezerwatu znajdują się liczne tablice i ławki, na których można odpocząć.