Szukając ciekawych miejsc możemy zaglądać do różnych źródeł. Jedni przeglądają książki, inni internet, a są i tacy, co wyruszają na ślepo. Jeżeli marzy Wam się niesamowita Polska w podroży to koniecznie sięgnijcie po najnowszą książkę Oli i Karola Lewandowskich.

O książce

Jest to pierwszy album i pierwsza książka dotycząca Polski napisana przez autorów. Jest ona efektem wielu lat podróży po Polsce i poznania ogromnej ilości ciekawych miejsc. Mam wrażenie, że Karol i Ola mają ogromne szczęście do odkrywania ciekawych historii, postaci i lokalizacji.

Ma ona ponad 130 stron pełnych ciekawych informacji i pięknych zdjęć. Na końcu znajdziecie także listę miejsc do odhaczania tych, które już odwiedziliście.

Każda opisywana lokalizacja wzbogacona jest o zdjęcia, kod QR z linkiem, tagi opisujące jej charakter (np. dla dzieci, natura, na obiad, etc.) oraz inne ciekawe miejsca, które w okolicy warto zobaczyć.

O autorach

Pisałem Wam o nich już w tekście dotyczącym ich poradnika „Jak zorganizować własną podróż do USA”. Zasadniczo niewiele się zmieniło. Nie ukrywam, że z autorami znamy się prywatnie i lubimy (przynajmniej z mojej strony ;)). Z każdym spotkaniem poznaję ich lepiej i za każdym razem zyskują w moich oczach! Szkoda, że tak mało jest takich ludzi na świecie! 🙂

(…)są to osoby z ogromną pasją, a słuchanie opowieści o ich podróżach nigdy się nie nudzi. Pomimo ogromnego doświadczenia i wielkiej ilości przygód są to jednak osoby na swój sposób skromne i bardzo sympatyczne.

Jeżeli nie znacie ich twórczości, to pokrótce wszystko zaczęło się od zakupu starego busa, którym zaczęli podróżować po świecie. Zawędrowali swoim Super Trumpem do Ameryki i Australii. Z czasem jego miejsce zastąpił nieco nowszy samochód, a na podróże po USA specjalnie zakupili kolejny pojazd. Podczas swoich wyjazdów odkrywają niezwykłe miejsca i opowiadają niesamowite historie, zawsze starając się nieco inaczej spojrzeć na otaczający nas świat.

Robią piękne zdjęcia, wciągające filmy, a historie słuchane na żywo pozostają na długo w pamięci! Dla mnie najważniejsza jest jednak ich pasja, którą czuć podczas każdej rozmowy i ciekawe podejście do świata, które przy ich stylu życia sprawdza się znakomicie!

Tak pisałem o nich przy okazji innego artykułu

Świętokrzyskie hity?

Wśród 52 miejsc w Polsce, które są niezwykłe znalazły się także obiekty z regionu świętokrzyskiego. Nie jest ich wiele bo całe 5 sztuk, ale zdecydowanie warto poświęcić im chwilę, a są to:

  • Sosna na szczudłach
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
  • Kielce i Kadzielnia
  • Sandomierz
  • Święty Krzyż

Z całej piątki chyba najmniej znane jest znajdujące się u mnie na pierwszej pozycji drzewo. Stoi on sobie w Busku-Zdroju (trasa wylotowa na Pińczów), a swój nietypowy wygląd zawdzięcza działalności człowieka.

Jeżeli chodzi o Centrum Bajki to i ja je polecam – miejsce bardzo ciekawe, gdzie zarówno najmłodsi, którzy są pierwszą myślą, jeżeli chodzi o o grupę docelową tego miejsca, jak i starsi będą się dobrze bawić. Kolejne miejsce to Kadzielnia i Kielce. Tutaj nie będę protestował, że warto te miejsca odwiedzić. Najmilszym zaskoczeniem dla mnie była informacja o moich spacerach w rozdziale dotyczącym Kielc! Sandomierz zyskuje z roku na rok coraz większe znaczenie na turystycznej mapie świętokrzyskiego, a Św. Krzyż to klasyka, którą odwiedzić zdecydowanie trzeba, ale i warto.

Moje inspiracje!

Jak w każdej książce tak i w tej znalazłem kilka inspiracji na kolejne wyjazdy. Wśród nich na pewno znajdzie się Krzywy Las, Zamek Czocha, Pałac Moszna czy Kruszyniany. Czas pokaże gdzie jeszcze się udamy bo żadnego z tych miejsc nie chcemy przegapić! 🙂

Warto?

Polska niezwykła autorstwa Oli i Karola to książka warta uwagi. Jest zupełnie inna jeżeli chodzi o formę niż wcześniejsze ich publikacje, ale ma w sobie tą „busowość”, która sprawia, że chce się ją czytać i oglądać piękne zdjęcia. Jeżeli podróżujecie po Polsce to kupcie ją koniecznie, a jeżeli nie to kupcie tym bardziej, żeby zacząć!

Książkę można kupić na ich stronie.