Udostępnij
Ta część województwa świętokrzyskiego jest rzadko odwiedzana przez turystów. Skrywa się tam sporo ciekawych obiektów, które czekają na odkrycie. Pałac w Nieznanowicach zdecydowanie do tej grupy należy.
Lokalizacja
Nieznanowice to wieś położona w województwie świętokrzyskim w powiecie włoszczowskim. Oddalone są one od Włoszczowy o 6 kilometrów, a od Kielc o 55 kilometrów. Ruiny otoczone są parkiem, zza ogrodzenia mozecie je zobaczyć skręcając z drogi 742 na połdunie.
Dostępność
Pałac w Nieznanowicach, a właściwie jego ruiny nie są dostępne do zwiedzania. Teren otoczony jest ogrodzeniem. Co ciekawe wpisany do rejestru zabytków jest sam park, a ruiny nie.
Pomimo kiepskiego stanu w jakim runy się znajdują to jednak robią wrażenie. Na froncie budynku warto zwrócić uwagę na tympanon z płaskorzeźbami mitycznych zwierząt trzymających wieniec laurowy.
Historia pałacu w Nieznanowicach
Pierwsze wzmianki o Nieznanowicach pochodzą z XIV wieku, ale sam
pałac powstał w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy właśnie Izrael Poznański – łódzki przedsiębiorca, zakupił wieś od Marcelego Gautiera. Poznański założył w Nieznanowicach fabrykę krochmalu na potrzeby jego zakładów włókienniczych w Łodzi, w której zatrudniał 140 osób. Izrael Poznański to osoba, którą możecie znać z Łodzi. Jego rezydencja jest okazałym pałacem, który bywa nazywany „Łódzkim Luwrem”.
Wróćmy jednak do Nieznanowic. Zbudowany pałac był w stylu klasycystycznym, a po obu stronach odchodziły od niego kolumnady. Ślady jednej z nich widoczne są na zdjęciach.
W 1910 roku majątek przeszedł w ręce rodziny Karskich. Byli oni właścicielami pałacu do II Wojny Światowej. Ciekawostką jest, że Karscy posiadali w świętokrzyskim więcej posiadłości, a jedną z moim zdaniem najciekawszych jest pałac we Włostowie. W 1940 roku w pałacu wybuchł pożar, po którym nie został on odbudowany.
W skład kompleksu wchodził sam pałac, ale także m.in. tartak, szkoła czy młyn. Po II Wojnie Światowej majątek wchodził w skład Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przodowniczka”.
Warto?
Szkoda, że teren wokół pałacu nie jest dostępny bo ruiny robią wrażenie i mogły by być ciekawą atrakcją turystyczną. Interesująca historia i architektura tego miejsca mają potencjał, który aktualnie nie jest wykorzystywany.