Piwo jest narodowym napojem Czechów. Pod kątem spożycia plasują się oni na pozycji lidera. Nie obejmuje ono jednak użycia piwa do innych celów niż picie. Coraz popularniejszą rzeczą w Czechach (ale nie tylko) jest inne wykorzystanie tego złotego trunku. Przed Wami piwne łaźnie w Harachowie.

Lokalizacja

Harachow jest miastem położonym w czeskich Karkonoszach, tuż przy polskiej granicy. O samym mieście poczytać mozecie w moim tekście. Jest ono ciekawe i przygotowane pod turystów. Jedną z ciekawszych atrakcji jest położona w mieście Huta Szkła. Działa przy niej browar (co w Czechach nie jest niczym dziwnym;)).

Oprócz piwa, które możemy kupić na miejscu w butelkach lub w restauracji do golonki czy knedlików miejsce to oferuje również piwne łaźnie. Był to czwarty tego typu obiekt na świecie i drugi w Czechach.

Piwne łaźnie to miejsce, w którym możemy wykąpać się w piwie. Żeby było przyjemniej popijamy podczas zabiegu lokalne piwo. Jak cały proces wygląda i po co takich kąpieli się zażywa?

Kąpiel w piwie

Samo pomieszczenie łaźni przypomina nasze polskie sanatoria. Przed wejściem rozbieramy się i owijamy czymś co przypomina prześcieradło. Ubrani jak rzymianie udajemy się do pomieszczeń z wannami. W Harahowie znajduje się kilka pokoi, w których mieszczą się po dwie wanny oraz jedno pomieszczenie z wanną podwójną.

Do wanien nalewana jest woda oraz wrzucany chmiel (w tym wypadku w postaci pelletu). Po chwili z osobnego kranu do wanny wlewa się piwo. Pół na pół piwo jasne i ciemne. Kąpiel trwa 30 minut, a po niej kolejne 30 minut relaksujemy się pod przykryciem w pomieszczeniu obok. Zarówno podczas kąpieli jak i podczas relaksu przysługuje nam szklanka piwa (do wybor ciemne lub jasne).

Cały „zabieg” kosztuje 700 koron czeskich i trwa około półtorej godziny.

Fakty i mity o piwnym spa

Można pić piwo z wanny – lepiej nie. Roztwór w wannie ma tylko 10 procent piwa, które wystarczy do osiągnięcia celów zdrowotnych.

Po kąpieli nie bierzemy prysznica – to racja. Powinniśmy pozwolić związkom zawartym w piwie na pracę z naszą skórą.

Woda w wannie jest gazowana – woda nie jest gazowana. Zawartość piwa to 10 procent i jest to specjalna mieszanka niepasteryzowanego trunku z lokalnego browaru.

Po kąpieli jesteśmy lekko pijani – do kąpieli podawane jest piwo w szklance, ale nie są to ilości, które sprawią, że nie będziemy mogli wyjśc z wanny.

Właściwości kąpieli piwnych

Po co sie kąpać w piwie? 🙂 Oprócz ciekawego przeżycia i chwile relaksu kąpiele te mają sporo właściwości leczniczych. Podczas „zabiegu” regeneruje się naskórek, a z organizmu wydalane są szkodliwe substancje. Podobno mają one też właściwości odmładzające. Dla samego relaksu również warto spróbować.

Miło wspominam kąpiel w piwie w łaźniach w Harachowie. Jeżeli nigdy nie próbowaliście to myślę, że warto! 🙂

Łaźnie piwne Harachow
Łaźnie piwne Harachow