Podróżuj bliżej… Na pierwszy rzut oka to hasło to może wydawać się niezrozumiałe, ale po zagłębieniu się w temat zmienicie zdanie! Skąd bierzecie pomysły na kolejne wyjazdy? Internet, polecenia znajomych, a może biura podróży? Ja zewsząd, ale szczególne miejsce na tej liście zajmują książki! Uwielbiam czytać, oglądać i się inspirować. Jeżeli szukacie pomysłów na podróże po Polsce, to dzisiejsza pozycja, którą chcę Wam przedstawić, jest obowiązkowa w Waszej biblioteczce – „Podróżuj bliżej”!

O książce

Wydana ona została w 2021 roku i posiada grubszą oprawę. Na 303 stronach opisane w niej zostało 195 miejsc podzielonych na 21 regionów. Oprócz samych tekstów o regionach znajdziecie tam także zdjęcia, piękne rysowane mapy i przydatne informacje dotyczące lokalnej kuchni i jedzenia.

Książka kosztuje w podstawowej wersji 59,90 zł, co uważam za dobrą cenę. Możecie również kupić wersję drukowaną wraz z e-bookiem i dostępem do cyfrowej mapy miejsc, a nawet wersję audio, wzbogaconą o odgłosy natury. Książkę kupicie w sklepie autorów – GdzieWyjechać.pl.

Podróżuj bliżej – o autorach

Anna i Marcin Nowakowie znani są w podróżniczym świecie pod nazwą Wędrowne Motyle. Realizują różnorodne aktywności, poświęcając się pisaniu, fotografii i rewelacyjnym produkcjom video. Znajdziecie je na ich stronach, w mediach społecznościowych i telewizji.

Marcin jest geografem, co dało się zauważyć już po pierwszej rozmowie z nim. Nie wiem jak to jest, ale łatwo mi poznać ludzi po geografii, mamy coś w sobie 😉

Co w środku?

Podczas porządków na półkach znalazłem przewodniki z czasów, kiedy zaczynałem moje podróżnicze przygody, a internet nie był aż tak dostępny, jak dzisiaj. Patrząc na nie z perspektywy lat, doszedłem do wniosku, że dzisiaj książki podróżnicze i przewodniki zmieniły się znacząco. „Podróżuj bliżej” to dobry przykład właśnie takiej zmiany. Nieszablonowe miejsca, sporo osobistych wrażeń i opinii oraz ciekawe, „niestockowe” zdjęcia sprawiają, że jej odbiór jest bardzo przyjemny!

Książka podzielona jest na 21 działów, a każdy opisuje inny region. Wśród nich znajdziecie Roztocze Wschodnie, Kociewie, Dolinę Bobru, Mazury Zachodnie i Pomezanię, Jurę Północną, Skraj Kampinosu, Pobrzeże Słowińskie, Kurpie, Podlaski Przełom Bugu, Łuk Mużakowa, Warmię, Ujście Warty, Ziemię Sandomierską, Suwalszczyznę, Ponidzie, Beskid Wyspowy, Południową Opolszczyznę, Spisz i Małe Pieniny, Środkowe Podlasie, Wschodni Beskid Niski i Górny Śląsk.

Znajdziecie tam także kilka działów poświęconych informacjom ogólnym takim jak pogoda, transport czy noclegi oraz ciekawą część dotyczącą uważnego podróżowania czyli czegoś, czego często nam brakuje!

Województwo świętokrzyskie reprezentowane jest w dwóch rozdziałach. Dotyczą one Ziemi Sandomierskiej oraz Ponidzia. W pierwszym z nich pojawia się oczywiście Sandomierz, ale też leżący niedaleko Krzyżtopór, Koprzywnica, Baranów Sandomierski czy Góry Pieprzowe, a w drugim autorzy zabierają nas do Pińczowa, Wiślicy, Stradowa, Pacanowa i Opatowca.

Warto kupić?

Książka „Podróżuj bliżej” to pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy, kto szuka inspiracji na ciekawe wycieczki po Polsce. Dzięki autorom możecie odkryć miejsca, które nie są na turystycznych szczytach, ale mają do zaoferowania bardzo dużo i czekają na odkrycie. Fajna forma, piękne zdjęcia i garść praktycznych informacji sprawiają, że oceniam ją bardzo wysoko.

Jeżeli macie już tę książkę, to polecam Wam również inne wydawnictwo. Busem przez świat wydali całkiem niedawno książkę „Niesamowita Polska”, którą Wam serdecznie polecam. Więcej o nie przeczytacie w tekście – Niesamowita Polska. Jeżeli będziecie uważnie czytać, to i coś o mnie w niej znajdziecie 😉