Jakie były Wasze odkrycia podróżnicze 2021? Rok 2021 nie był idealny, jeżeli chodzi o podróżowanie po świecie, ale udało mi się odkryć sporo miejsc, z których kilka polecam Wam z czystym sumieniem! Dla równowagi będzie coś z Polski i coś z zagranicy. Poznajcie moje podróżnicze odkrycia 2021!

Każde z tych miejsc jest inne, ma ciekawą historię i urzekło mnie czymś innym. Cieszę się, że udało mi się odkryć te miejsca, pomimo czasów, w jakich żyjemy. W nowy rok wkraczam z nadzieją, że będzie on przychylniejszy dla podróży i już mam zaplanowanych kilka wyjazdów… Ale najpierw podsumowanie minionego roku 🙂

Odkrycia podróżnicze 2021

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to miasto, które mijałem kilkukrotnie w drodze do Cieszyna lub gdzieś dalej. Tym razem jednak postanowiliśmy wybrać je jako bazę wypadową i miejsce, w którym spędzimy nasz krótki urlop. Cztery dni wystarczyły, aby miastem się zauroczyć i postawić jako wzór do naśladowania w kilku aspektach, ale o nich za chwilę.

Pomimo tego, że wybraliśmy na wyjazd końcówkę sierpnia, to prognoza pogody przed wyjazdem nie była dla nas korzystna. Finalnie mieliśmy pogodę w kratkę i z pięknego słońca przechodziła płynnie w ulewny deszcz. Nie przeszkadzało nam to jednak w poznawaniu Bielska-Białej i okolicy.

Wśród atrakcji, które powinniście wziąć pod uwagę, znaleźć się powinny: Rynek, Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Cmentarz żydowski, rzeźby postaci z bajek (m.in. Reksio, Bolek i Lolek, itd.), kamienica z żabami, murale, kościół św. Mikołaja, kościół ewangelicki z jedynym w Polsce pomnikiem Marcina Lutra oraz Dom Tkacza.

W Bielsku-Białej warto pospacerować. Miasto jest dobrze oznakowane turystycznie, a wyznaczone szlaki tematyczne na pewno Was zainteresują! Przeczytajcie więcej w tekście:

Bielsko-Biała – artykuł

Tarnów

Tarnów należał kiedyś na mojej liście do miast, które mijam, jadąc dalej. Nadszedł czas to zmienić i po kilku wizytach w tym mieście napiszę Wam, dlaczego powinniście je odwiedzić i co w nim zobaczyć. Nie jest to wielkie miasto, ale moim zdaniem ma wszystko, czego potrzeba.

Planując wizytę w Tarnowie, warto na liście miejsc do odwiedzenia umieścić: Rynek, Ratusz, Stare Miasto, Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Katedrę, ślady po społeczności żydowskiej (takie jak stara łaźnia, bima, cmentarz żydowski), ruiny zamku, Muzeum Etnograficzne, mury miejskie i dworzec PKP.

Osobne miejsce należy się projektowi EnoTarnowskie. Skupia on winiarzy z okolic miasta i promuje ich. Będąc w Tarnowie, odwiedźcie którąś z okolicznych winnic, a na pewno nie pożałujecie. Myślę, że polskie wina, to także moje podróżnicze odkrycie 2021.

Więcej o Tarnowie przeczytacie w tekście:

Tarnów – artykuł

Bordeaux

Moja pierwsza wizyta we Francji miała miejsce właśnie w 2021 roku. Moim celem było Bordeaux, a na jego poznanie miałem cały weekend. Na pewno wiem, że było to za mało czasu, ale wystarczająco, żeby miasto polubić. Piękna starówka wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Cite du Vin – Miasto wina – interesujące i imponujące centrum wina, w którym dowiecie się wszystkiego o tym trunku, czy też pyszne lokalne ostrygi i lokalne wypieki, to tylko niektóre z powodów, dla których warto miasto odwiedzić.

Bordeaux to miasto, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Architektura i całe centrum zbudowane z białego, lokalnego kamienia wygląda niesamowicie. Prezentowało się ono pięknie, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, a specyficzny klimat sprawi, że będziecie chcieli tam wrócić!

Planując wizytę w tym mieście, uwzględnijcie na pewno Cite du Vin, wieżę Pey-Berland, targ Marché des Capucins, Muzeum Akwitańskie czy katedrę. Spacerując wąskimi uliczkami, na pewno poczujecie się jak w innym świecie! Zdecydowanie zasłużone miejsce na liście „Odkrycia podróżnicze 2021”.

Ostrava

Nie każde miasto łatwo odkrywa przed nami swoje sekrety. Niektóre są bardziej wymagające, zmuszają nas do poszukiwań, ale zwykle warto poświęcić im więcej czasu. Ostrawa to miasto przemysłowe, położone niedaleko polskiej granicy, ale ma także swoje drugie oblicze, które warto poznać! 

Ostravę mijałem wielokrotnie, jadąc w głąb Czech, ale dotąd nie było czasu na dłuższy postój. Dzisiaj już wiem, że był to błąd. Oprócz swojej przemysłowej przeszłości ma ona także wiele innych ciekawostek. Będąc w tym mieście, odwiedźcie koniecznie Dolni Vitkovice, Rynek, Landek Park, Katedrę, Stare Miasto i pospacerujcie nad rzeką Ostravicą.

Osobny fragment warto poświęcić pierwszemu miejscu z listy. Dolni Vitkovice to teren przemysłowy po dawnej hucie. Dzisiaj przeżywa on drugą młodość, a znajdujące się tam atrakcje takie jak Bolt Tower, Wielki i Mały Świat Techniki to miejsca obowiązkowe. Przeczytajcie więcej o Ostravie w tekście:

Ostrava – artykuł

Kacwin

Jedni wybierają turystyczne hity, a inni szukają miejsc z dala od zgiełku. Ja częściej skłaniam się do tej drugiej opcji. Tym razem postanowiłem naładować nieco swoje podróżnicze baterie i odpocząć w górach. Nasz wybór padł na Kacwin – niewielką wieś na Spiszu. Wymieniając odkrycia podróżnicze 2021 nie można go pominąć!

Czy wcześniej Kacwin z czymś mi się kojarzył? Zupełnie nie! Kilka razy nazwa przewinęła mi się przed oczami na grupach związanych z fotografią, ale nic więcej. Pomimo tego, że jest to niewielka wieś, to ma w sobie sporo uroku. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest fakt, że tuż za jej granicą przebiega też granica państwa, a potem rozpoczyna się Słowacja. Przy dobrej pogodzie macie fantastyczną panoramę na tatry Bielskie.

Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na kościół parafialny, wodospady, sypańce i pospacerować po okolicy! Zobaczcie sami, dlaczego warto w tekście:

Kacwin – artykuł

To nie wszystkie moje odkrycia podróżnicze 2021! Znajdzie się wśród nich na pewno więcej interesujących miejsc, które będę Wam polecał! Czas na 2022 i jego wyzwania! 🙂