Nie trzeba udawać się daleko, aby poznawać ciekawe miejsca. Okolice Kielc obfitują w różnorodne interesujące tereny i obiekty. Rezerwat Kamienne Kręgi jest miejscem z ciekawą historią, które warto odwiedzić.

Lokalizacja

Rezerwat położony jest na górze Grodowej w miejscowości Tumlin (pasmo Tumlińskie). Dojechać do niego możecie skręcając w Miedzianej Górze w prawo (jadąc od Kielc). Niedaleko rezerwatu znajdziecie miejsce na zaparkowanie samochodu, ale aby dotrzeć do celu przygotujcie się na kilkunastominutowy spacer drogą pod stromą górę.

O rezerwacie

Kamienne Kręgi jest to rezerwat archeologiczno-geologiczno-leśny. Został stworzony 15 września 1994 roku. Zajmuje powierzchnię ponad 12 hektarów i jest to rezerwat częściowy. Przedmiotem ochrony jest fragment odsłonięcia piaskowców dolnotriasowych zwanych tumlińskimi. Wszystko, co możemy podziwiać w tym pięknym miejscu jest prawnie chronione jako zabytki kultury materialnej.

Charakterystycznym i ciekawym elementem rezerwatu jest znajdująca się na jego terenie kapliczka. Pochodzi ona z 1850 roku i wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych.

Geologia

Na górze Grodowej znajduje się kamieniołom Tumlin – Gród. Jest to jeden z najstarszych, nadal czynnych kamieniołomów w regionie świętokrzyskim. Wydobywane tam piaskowce dolnotriasowe, o charakterystycznej czerwonej barwie, możemy często spotkać w architekturze. W samych Kielcach możecie zauważyć wykonane z nich schody, krawężniki czy płyty chodnikowe.

Kult

Dzisiejszy rezerwat Kamienne Kręgi w VIII i IX wieku stanowił miejsce kultu pogańskiego, o czym świadczyć mają kamienno-ziemne wały otaczające teren. Niestety zostały one częściowo zniszczone przez działalność wydobywczą.

Co w okolicy?

Jeżeli rezerwat Kamienne Kręgi to niewystarczający powód na wycieczkę w te strony, to polecam koniecznie zajrzeć do Samsonowa i znajdujących się tam ruin huty, czy też na Górę Ciosową, gdzie w rezerwacie odsłaniają się piękne piaskowce triasowe. Okolica jest interesująca – dla każdego coś miłego!

Warto?

Rezerwat ten nie jest spektakularny, ale spora dawka natury, ciekawa historia i czerwone piaskowce to wystarczające powody żeby tam zajrzeć! Jeżeli szukacie miejsca na chwilę oddechu na łonie natury, to miejsce zdecydowanie dla Was!