W skansenie w Radomiu byłem około 25 lat temu. Postanowiłem odwiedzić to miejsce ponownie i przekonać się czy się bardzo zmieniło. Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się blisko wjazdu do miasta, od strony Kielc i jest dobrym miejscem na dłuższy spacer!

Z mojej pierwszej wizyty w tym miejscu niewiele pamiętam, ale ze szczątkowych wspomnień, które posiadałem raczej byłem zadowolony.

Lokalizacja

Muzeum Wsi Radomskiej zlokalizowane jest przy ulicy Szydłowieckiej 30. Od centrum Radomia dzieli je 8 kilometrów. Dojazd nie jest trudny, ale obecnie (2020) trwają prace budowlane w związku z budową nowej drogi. Objazdy są jednak dobrze oznakowane.

Przed muzeum znajduje się spory parking, na którym możecie zostawić swój samochód. Na czas remontu jest darmowy, później kosztować będzie 5 zł.

Bilety i godziny otwarcia

Muzeum czynne jest od Niedzieli Palmowej do Festiwalu Ziemniaka, od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Poza sezonem godziny te są krótsze (15:30 i 15:00).

Bilet normalny kosztuje Was 14 zł, a ulgowy 8 zł. Dzieci do lat 7 nie płacą za wstęp. Ciekawą akcją jest zniżka 50% po okazaniu biletu Kolei Mazowieckich.

Muzeum Wsi Rdomskiej

Strefy

W Muzeum Wsi Radomskiej mamy do dyspozycji kilka stref (zespołów obiektów). Wśród nich znajduje się zespół wiejski, w którego skład wchodzą m.in. zagrody, stodoła, piec garncarski czy remiza. Jeżeli interesują Was budynki o nieco wyższym statusie, to spodoba Wam się na pewno zespół dworski, w którym czeka na Was kilka dworów, kaplica, kuźnia czy… kurnik. Oprócz tych dwóch możecie zwiedzić także zespół sakralny oraz wiatrakowy.

Każdy ma coś ciekawego do pokazania więc dobrze zaplanujcie swoją wizytę. W wielu miejscach w skansenie znajdziecie drogowskazy, ale lepiej przed wizytą spojrzeć na plan, żeby lepiej sobie zwizualizować cały teren. Spaceruje się tam praktycznie cały czas pod drzewami.

Wnętrza

Do większości obiektów możemy wejść i spojrzeć, jak były wyposażone domy z różnych okresów i o różnych statusach społecznych. Jak to w skansenach bywa, wnętrza prezentują się tak, jakby ktoś niedawno wyszedł.

Wystawy

W skansenie możecie obejrzeć dwie ciekawe wystawy. Pierwsza z nich dotyczy maszyn rolniczych i prezentowane są na niej różnorodne urządzenia do pracy na roli i ogromna ilość różnych traktorów.

Druga wystawa poświęcona jest pszczelarstwu. Znajdziecie tam różnorodne ule i narzędzia używane w pasiekach. W muzeum często organizowane są także wystawy czasowe.

Warto?

Zdecydowanie warto! Skansen nie jest wielki, ale na pewno sporo pospacerujecie. Myślę, że na zwiedzenie całego powinniście poświęcić około 2-3 godziny. Jeżeli nie jest to wystarczający powód do odwiedzenia Radomia to spójrzcie koniecznie na Muzeum Polskich Rowerów oraz Szlak Symboli Radomskiego Przemysłu.

Jeszcze kilka zdjęć!