Udostępnij
Ruiny zamku w Fałkowie nie są w najlepszym stanie i to nasza wyobraźnia musi popracować, abyśmy zobaczyli niezwykły dwór otoczony fosą w centrum miejscowości! Będąc w okolicy warto to miejsce zobaczyć, bo jego historia jest ciekawa!
Ruiny zamku w Fałkowie i ich lokalizacja
Ruiny zamku w Fałkowie, przez niektórych nazywane ruinami dworu lub budowlą obronną zlokalizowane są przy ul. Zamkowej 3 w Fałkowie. Administracyjnie znajdują się w powiecie koneckim. Od Kielc oddalone są o niecałe 60 kilometrów, a od Końskich o niecałe 25 kilometrów.
Przy samych ruinach nie znaleźliśmy parkingu, ale połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i zaparkowaliśmy przy Delikatesach Centrum, gdzie też uzupełniliśmy zapasy wody. Przygotujcie się na to, że w szczycie sezonu wegetacyjnego, roślinności w ruinach jest sporo więc jeżeli macie możliwość to wiosna lub jesień będą najlepszym momentem na wizytę.
Historia zamku w Fałkowie
Wiele osób uznaje Fałków za jedną z najstarszych wsi w regionie świętokrzyskim. Powstało ono we wczesnym średniowieczu, a w 1340 roku król Kazimierz Wielki zezwolił przekształcić wieś w miasto. Pierwszy zamek w Fałkowie odnotowany w dokumentach został w XIV wieku. W 1418 roku pojawiła się ta budowla w dokumentach związanych z podziałami majątku. Nie wiadomo, jak wyglądała.
Fałków był przez wiele lat własnością Odrowążów, a w XV wieku przeszedł w ręce Giżyckich, a potem Wojciech z Brzezin Lasockiego. Prawdopodobnie w tamtych czasach powstało założenie obronne, które my możemy dzisiaj oglądać jako ruiny zamku w Fałkowie. Jest spora szansa, że ruiny zamku, które dzisiaj podziwiamy, pochodzą z budowli, która powstała na miejscu poprzedniej budowli lub zawierają nawet jej elementy. Trudno dzisiaj odtworzyć charakter obiektu, ale zwyczajowo nazywa się go zamkiem, ale historycy częściej powołują się na definicję dworu obronnego. Związane jest to z dzisiejszym rozmiarem ruin, które dają wyobrażenie pierwotnej całości. Budowla zniszczona została podczas Potopu Szwedzkiego.
Następnie Fałków, przeszedł w ręce Stadnickich, a w 1833 dobra kupił Franciszek Jakubowski. W 1869 roku Fałków stracił prawa miejsce.
Stan obecny i dostępność
Ruiny zamku w Fałkowie zlokalizowane są niedaleko centrum wsi i otoczone niewielkim parkiem. Na około nich możemy zaobserwować fosę z niewielkim mostkiem. Do dzisiejszych czasów zachowały się mury do pierwszej kondygnacji oraz piwnice. Od razu zobaczycie na miejscu tablice mówiące o zagrożeniu zawaleniem. Ściany zamku mają swoje lata, a wchodzenie do piwnicy może źle się skończyć. Pierwotnie do dworu prowadził drewniany most zwodzony.
Jest szansa, że ruiny te skrywają jeszcze sporo tajemnic, a może nawet śladów poprzednich budowli, ale z tego co udało mi się dowiedzieć, to nie były prowadzone żadne większe badania archeologiczne tego obiektu. Badania, które udało mi się odnaleźć miały miejsce w latach 60 XX wieku, ale technologia posunęła się w tym czasie znacznie do przodu i wiele pytań być może doczeka się jeszcze odpowiedzi.
Oglądając archiwalne zdjęcia sprzed około 20 lat widzę jak mocno ruiny się zmieniły. Na zdjęciach sprzed lat widoczne są ściany, pomieszczenia i brama, a dzisiaj widoczne są ściany zewnętrzne, ale wewnątrz roślinność przykryła większość.
Co w okolicy?
Jeżeli ruiny zamku w Fałkowie nie są dla Was wystarczającym powodem na wycieczkę w te strony to pamiętajcie, że w okolicy znajdziecie więcej ciekawych obiektów. Jeżeli chodzi o ruiny to pozostałości dworu obronnego w Majkowicach są ciekawostką, którą można odwiedzić.
Niedaleko Fałkowa czeka na Was także rezerwat przyrody Piekiełko Szkuckie z ciekawymi wychodniami piaskowców. W okolicy znajduje się także ciekawostka, mniej historyczna, ale do zdjęcia idealna – drogowskaz wskazujący wieś Afryka – nie wyjeżdżając z kraju możecie mieć zdjęcie w Afryce! W położonej natomiast bliżej trasy S74 Rudzie Malenieckiej czeka na Was Zabytkowy Zakład Hutniczy oraz pomnik Karpia Królewskiego.
Warto odwiedzić?
Ruiny zamku w Fałkowie to ciekawe miejsce, godne postoju. Nie są to ruiny kategorii Chęcin czy Krzyżtoporu, ale świadectwo historii ówczesnego miasta Fałków. Będąc w okolicy zaplanujcie wizytę – teren dookoła ruin to fajne miejsce, na rozłożenie koca i zrobienie pikniku w przerwie w podróży.