Czy szpital może być ciekawy lub wyjątkowy? Na pewno dla osób chorych lub potrzebujących pomocy może być niezbędny, ale szpital Sant Pau Recinte Modernista to miejsce, które powinien zobaczyć każdy turysta i entuzjastą architektury! W części secesyjnej, pochodzącej z 1930 roku na pewno wrażenie na Was zrobią niesamowite budynki, witraże czy kafelki. Jeżeli tak jak my traficie na dojrzewające właśnie pomarańcze to wrażenia będą jeszcze lepsze!

Lokalizacja

Szpital Sant Pau Recinte Modernista, czyli jego secesyjna (modernistyczna) część znajduje się przy Carrer de Sant Antoni Maria Claret 167 (08025 Barcelona). Jest to niezwykły kompleks dawnego szpitala wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Mieści się on w barcelońskiej dzielnicy Eixample.

Możecie dojechać tam z La Rambli metrem (L3 i przesiadka na L5) i wysiąść na przystanku Sant Pau Recinte Modernista lub skorzystać z innej lini metra i dojść spacerem kawałek (np. L2 czy L4).

Bilety wstępu i godziny otwarcia

Bilety do kompleksu kosztują 15 Euro (zwiedzanie na własną rękę) i 20 Euro zwiedzanie z przewodnikiem. Możecie także wypożyczyć audioprzewodnik za 4 Euro. Nie posiadają one języka polskiego, ale oprócz hiszpańskiego i katalońskiego macie do dyspozycji np. angielski, niemiecki, francuski czy japoński.

Sant Pau Recinte Modernista otwarte jest codziennie od 10.00 do 14.30, a w soboty i niedziele do 17.00.

Obiekt ten znajduje się również na liście darmowych atrakcji karty Barcelona Familly Card. To bardzo fajne rozwiązanie, jeżeli wybieracie się do Barcelony rodzinnie i chcecie odwiedzić miejsca, które spodobają się najmłodszym. Na pewno o zwiedzaniu miasta z dziećmi napiszę dla Was osobny tekst, ale o samej karcie kilka słów już teraz. Karta kosztuje 70 €, co na pierwszy rzut oka może wydawać się dużą kwotą, aczkolwiek zawiera ona w sobie już kartę Hola Barcelona, która daje wam możliwość transportu komunikacją miejską (czyli 23 € już oszczędzamy).

Kartę możecie kupić online. Aktualne informacje o niej znajdziecie na stronie -> Barcelona Card Family

Historia obiektu

Szpital de la Santa Creu powstał w 1401 roku z połączenia sześciu szpitali w ówczesnej Barcelonie. Santa Creu (szpital Świętego Krzyża) znajdował się w dzisiejszej dzielnicy Raval.

Pod koniec XIX wieku, ze względu na szybki wzrost populacji Barcelony szpital stał się zbyt mały i postanowiono wybudować nowy budynek. Dzięki katalońskiemu bankierowi (Pau Gil) 15 stycznia 1902 r. położono kamień węgielny pod nowy szpital, zaprojektowany przez Lluísa Domènecha i Montanera. Pau Gil zapisał duże środki w swoim testamencie z zastrzeżeniem, że szpital ten ma być najnowocześniejszy jeżeli chodzi o technikę i medycynę. Miał on także zgodnie z testamentem nosić imię św. Pawła. Otwarty on został jednak dopiero w 1930 roku.

Szpital ten jest jednym z najlepszych przykładów katalońskiej secesji!

Po osiemdziesięciu latach działalności medycznej w kompleksie Modernista, w 2009 roku Hospital de la Santa Creu i Sant Pau przeniósł się do nowej siedziby (północy dzielnicy), rozpoczynając tym samym nową erę dla zabytkowych pawilonów, które możemy dzisiaj podziwiać!

W 1997 roku szpital został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO!

Wnętrza

Niewiele wnętrz udostępnione jest do zwiedzania. W niektórych trwają prace konserwacyjne a w innych nadal są używane. Te, do których możemy zajrzeć zrobiły na mnie ogromne wrażenie! Kafelki ceramiczne, których użyto do ich wykończenia są rewelacyjne. Dają one wnętrzom niepowtarzalny styl!

Do kompleksu wchodzimy przez podziemia, a potem spacerując po dziedzińcu możemy zajrzeć do innych budynków. Podziemne korytarze prowadziły z pierwszego budynku, który był pogotowiem, do kolejnych. W jednym z nich czeka na Was ekspozycja dotycząca działalności szpitala oraz odtworzony fragment szpitalnej sali (ostatnie zdjęcie poniżej). Jeden z budynków pokazuje także w jakim stanie były niektóre z budynków Sant Pau Recinte Modernista przed renowacją.

Budynki

Pierwszym obiektem, który widzimy tuż przed wejściem do kompleksu jest budynek administracyjny, który można bez problemu pomylić np. z ratuszem. Jest wysoki i imponujący, a wejście do kompleksu znajduje się po prawej stronie od niego.

Jeżeli chodzi o budynki już na terenie kompleksu to znajduje się ich kilkanaście (część z budynków nadal służy do celów medycznych i wchodzi w skład szpitala Sant Pau.

Wśród budynków, które widzimy z dziedzińca warto wymienić takie jak: Santa Apolonia, Sant Jordi, Purissimia, Carme, Merce, Montserrat, Pavello Operacions, Sant Manuel, Sant Rafael, Sant Leopold, Sant Salvador, Sant Frederic, Santa Victoria, Esglesia, Farmacja, Convent, Cuines.

Warto odwiedzić?

Po wizycie w Sant Pau Recinte Modernista byłem pod wielkim wrażeniem! Piękne i interesujące budynki, ciekawe wnętrza i dojrzewające pomarańcze to dały niesamowity efekt. Nie dziwię się, że obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciężko uwierzyć, ze był to kiedyś zwykły szpital, na szczęście na ekspozycji stare zdjęcia i eksponaty przypominają o tym fakcie!