Udostępnij
Fantazyjne skały od lat uruchamiają wyobraźnię! Wielu z nas zna Piekło pod Niekłaniem, ale takich miejsc mamy więcej. Dzisiaj przedstawiam wam rezerwat Skały pod Adamowem. Zobaczcie co to miejsce ma do zaoferowania!
Lokalizacja i dostępność
Rezerwat znajduje się jak sama nazwa wskazuje pod Adamowem. Leży on bardzo blisko Starachowic i zalewu Brody. W okolicy znajdziecie także Skały w Rudzie i Skały w Krynkach. Geologicznie miejsce to jest zaliczane do Przedgórza Iłżeckiego.
Samochód musicie zostawić przy drodze i resztę trasy pokonać na piechotę. Od miejsca zostawienia auta do skał droga zajmie Wam około 10-15 minut.
Rezerwat
Rezerwat Skały pod Adamowem został utworzony w 1995 roku, a celem jego powstania była ochrona wychodni piaskowcu dolnego triasu. Powierzchnia rezerwatu wynosi 8,98 hektara. Przy odsłonięciu skalnym znajdują się tablice informacyjne dotyczące rezerwatu, geologii i roślinności tego miejsca.
Skały
Główną „atrakcją” rezerwatu są wychodnie piaskowców. Skały osiągają kilka metrów wysokości przyjmują różnorodne kształty. Występują one na długości około 1,5 kilometra i przyjmują formy ambon, progów czy bloków skalnych. Ochroną rezerwatową objęte jest około 400 metrów wychodni.
Piaskowce maja kolor szary lub żółty, a swój kształt zawdzięczają procesom wietrzenia. Zaobserwować możecie tam różnorodne spękania i ślady wietrzenia.
Fauna
W rezerwacie spotkacie różne gatunki roślin. Skały otacza środkowopolski bór mieszany z dominującymi gatunkami takimi jak sosna i brzoza (z domieszką dębu, świerka i jodły).
Na skałach znajdziecie m.in. paproć zwyczajną, zanokcicę skalną, rojnik pospolity. W otoczeniu skał znajdziecie także zawilce, rojniki, fiołki, przytulie czy widłaki jałowcowe. Podczas naszej wizyty zaczynały kwitnąć konwalie.
Skały pod Adamowem – warto?
Skały pod Adamowem to miejsce, gdzie można się zrelaksować. Krótki leśny spacer połączony z podziwianiem skał to dobry pomysł na wycieczkę! Ciekawa okolica też zachęca do wizyty w regionie. Jeżeli będziecie na miejscu to rozważcie także odwiedziny na cmentarzu żydowskim w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki czy też nad Zalewem Brody.