Ogród Botaniczny w Kielcach jest jedną z nowszych atrakcji dla turystów i mieszkańców miasta. Ten położony na stoku Karczówki obiekt, zaprasza na spacer w pięknych okolicznościach przyrody.

O ogrodzie już kiedyś Wam pisałem, ale wtedy otwarta była tylko jego część. Artykuł ten znajdziecie tutaj.

Lokalizacja

Ogród Botaniczny zlokalizowany jest w Kielcach, a wejście do niego mieści się przy ul. Karczówkowskiej. Obiekt znajduje się na wschodnim zboczu góry Karczówki, a z jego terenu rozpościera się piękny widok na okolicę.

Bilety

W ogrodzie wstęp jest biletowany. Bilet normalny kosztuje 9 zł, a ulgowy 6 zł. Warto dodać, że posiadacze Karty Dużej Rodziny płacą po 3 zł. Jeżeli wybieracie się całą rodziną (min. 4 osoby) to możecie także wybrać bilet rodzinny za 22 zł. Wstęp bezpłatny przysługuje dzieciom poniżej 5 roku życia.

Co nowego?

W ogrodzie byłem już kilka razy natomiast podczas ostatniej wizyty pierwszy raz miałem okazję zobaczyć wszystkie z jego części. Całość założenia otwarta jest już dla zwiedzających. Działa alpinarium, możemy zobaczyć zbiorniki wodne czy też odsłonięcie geologiczne z fragmentem jaskini.

Ogród stale się rozwija i podczas każdej wizyty odkryjecie na pewno coś nowego. Sama zmienność gatunkowa i różnorodny okres wegetacyjny roślin sprawia, że nie ma dwóch takich samych wizyt.

Spacerując alejkami ogrodu zwróćcie uwagę na detale, których sporo na Was czeka. Oprócz roślinności ogród ma do zaoferowania również piękne widoki. W oddali zobaczycie panoramę miasta, ale i Kadzielnię czy Karczówką.

Co wyjątkowego?

Ogród Botaniczny w Kielcach to nie tylko ciekawe rośliny. Jest sporo elementów, które wyróżniają to miejsce spośród innych. Pierwszy i ciekawym elementem jest odkryta podczas prac jaskinia oraz wychodnie skał. Podkreślają one nierozerwalny związek przyrody z geologią. W południowej części ogrodu możemy także przespacerować się „wąwozem”, w którym doskonale widoczny jest profil glebowy.

W ogrodzie znajdziecie rosarium i wrzosowiska, które o odpowiedniej porze roku robią duże wrażenie. Jeżeli natomiast interesują Was zioła, to także im poświęcona jest osobna część ogrodu.

Jeżeli jesteście wytrawnymi obserwatorami zauważycie także fragment ogrodu, który wygląda jak normalne zwyczajne krzaki. Tutaj czeka na Was niespodzianka, bo jest to fragment terenu z zachowaną roślinnością, która rosła tu jeszcze zanim powstał ogród.

Na terenie ogrodu znajdują się także ule oraz zalążki winnicy, co zapowiada naprawdę ciekawe projekty z tym związane.

Nowością w ogrodzie są także zbiorniki wodne, które oprócz tego, że możemy oglądać z góry, to zapraszają także do wędrówki po mostkach czy specjalnych chodnikach pod poziomem lustra wody.

Ciekawostką są także stanowiska z roślinami naskalnymi. Wśród nich znajdziecie odtworzony fragment gołoborza! Na piaskowcach kwarcytowych roślinność ma się bardzo dobrze!

Ciekawostką na terenie ogrodu będzie także kawiarnia, która aktualnie jeszcze czeka na chętnych do obsługi.

Warto?

Ogród Botaniczny w Kielcach to miejsce, które zyskuje na znaczeniu jeśli chodzi o turystyczną mapę naszego miasta. To kawał terenu z różnymi przykładami roślinności, skałami, zbiornikami wodnymi, po których można spacerować! Jeżeli jeszcze nie byliście, to koniecznie musicie nadrobić!

PS. Jeżeli będziecie uważni, to znajdziecie w ogrodzie także moje drzewo! Zasadziliśmy je na pierwsze urodziny Zuzi 🙂 Jest to buk, a o tym fakcie poinformuje Was tabliczka 🙂

Zobaczcie sami!