Najczęściej Litwa kojarzy nam się z Wilnem. Ostra Brama czy Cmentarz na Rossie to punkty obowiązkowe, ale będąc w tym mieście warto chociaż na jeden dzień z niego wyjechać. Dzisiaj polecam Wam położone około 30 km od Wilna Troki.

Troki

Troki (lit. Trakai) to miasto, położone na Pojezierzu Wileńskim i to właśnie jeziora dodają temu miejscu wyjątkowości. Położone jest ono na półwyspie pomiędzy czterema jeziorami – Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz. Z Wilna dojedziemy tu w około pół godziny. My jechaliśmy samochodem, ale na pewno da się znaleźć również transport publiczny.

Miasto to na pewno latem prezentuje się nieźle, ale widok zimowy również robi wrażenie. Podczas naszego pobytu jezioro zamarzło i służyło wędkarzom i dzieciom grającym w hokeja, a most , który normalnie pływał tym razem był skuty lodem. Przez wiele lat miasto to było stolicą państwa litewskiego.

Zamek w Trokach

Jednym z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych fotograficznie miejsc jest zamek. Większość budowli to rekonstrukcja warowni z XIV-XV wieku. Była to zamek typowo obronny, który zrobił wrażenie nawet na Krzyżakach, którzy nazywali go małym Malborkiem. W miesiącach wakacyjnych odbywa się tam sporo festiwali i wydarzeń związanych z historią zamku.

Karaimowie

Troki są siedzibą grupy etnicznej i religijnej Karaimów. Jest to lud zamieszkujący Krym, a sprowadzony do Trok został w średniowieczu. Charakterystyczną jest zabudowa karaimska, w której fronty domów mają od ulicy zawsze trzy okna – jedno dla Boga, jedno dla Księcia Witolda (sprowadził Karaimów do Troków) i jedno dla gospodarza. Domy są pomalowane na żywe kolory, a najlepiej podziwiać je na ulicy Karaimskiej. W Trokach macie także możliwość spróbowania kuchni karaimskiej z kibinami na czele (drożdżowe pierogi z baraniną, wołowiną lub kapustą).

Pałac

Oglądając zamek warto także wybrać się na drugą stronę jeziora i odwiedzić Pałac Tyszkiewiczów. Położony on jest w Wace Trockiej. Sam pałac robi wrażenie, ale także otaczający go park i widok na jezioro od innej strony.

Wilno jest miastem ciekawym i celem wyjazdów wielu Polaków. Będąc tam odwiedźcie również Troki, bo warto!

Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa
Troki - Litwa