Udostępnij
Lubię jeździć pociągami! Ostatnio rzadko miałem okazję, ale postanowiłem poobcować odrobinę z lokomotywami! Skansen Lokomotyw w Karsznicach to miejsce, w którym z sentymentem możecie spojrzeć na minioną epokę!
Lokalizacja
Skansen Lokomotyw znajduje się w Karsznicach (osiedlu należącym do zduńskiej Woli). Jest to filia Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Aby do niego dojechać musicie kierować się pod adres Kolejowa 6 w Zduńskiej Woli. Przy samym skansenie nie ma dużego parkingu dla gości, ale jest gdzie zaparkować w okolicy.
Bilety i godziny otwarcia
Obiekt otwarty jest od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 16.00, a w niedziele od 11.00 do 16.00. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 3 zł. Na zwiedzanie powinniście przeznaczy około 45 minut.
Eksponaty
W Skansenie zobaczycie ponad kilkadziesiąt eksponatów z różnych krajów i okresów. Znajdujące się tam maszyny miały różne zastosowanie i ich stan jest także zróżnicowany. Niektóre parowozy są świeżo po renowacji, dzięki której odzyskały część dawnego blasku i kolorów. Do niektórych z maszyn można wejść do środka (przewodnik Was o tym poinformuje).
Parowozy znajdujące się w skansenie zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Są monumentalne i imponujące. Jeżdżąc po torach musiały budzić podziw. Wśród eksponatów znajdujących się na ekspozycji jednym z ciekawszych jest Ty246-22 tzw. Truman. Jest to ostatni parowóz tego typu w Polsce!
Tuż za ogrodzeniem skansenu znajdują się jeszcze trzy ciekawe obiekty. Pierwszym z nich jest dźwig kolejowy, drugim wirowy pług śnieżny z 1942 roku a ostatni to kolejka z Gubałówki z 1938 roku.
Parowozy stoją pod gołym niebem, ale ciekawym miejscem jest także stara olejarnia (z 1931 roku). Znajduje się w niej izba pamięci, w której czeka na turystów ogromna ilość pamiątek związanych z Karsznicami i ukazująca ich związek z kolejami.
Historia miejsca
Skansen Lokomotyw w Karsznicach powstał 11 listopada 1993 r. (po 4 latach prac przygotowawczych). Od 2015 roku jest on filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Związki Karsznic z kolejami zaczęły się jednak znacznie wcześniej. To właśnie dzięki linii kolejowej prowadzącej ze Śląska do Gdyni Karsznice rozwinęły się znacznie. Budowa tej 400 kilometrowej linii była jednym z największych przedsięwzięć okresu międzywojennego.
Pierwszym eksponatem, który znalazł się w placówce był parowóz Ty 23-273, który przyjechał do Karsznic z Żurawicy. Niedługo po nim na terenie skansenu zadomowił się parowóz Tr 21-53.
Na przestrzeni lat w skansenie pojawiały się kolejne eksponaty, a ekspozycja rozwijała się. Z czasem jednak teren przejęła spółka PKP Cargo, która nie była zainteresowana rozwojem obiektu. W 2009 roku obiekt przejęło Miasto Zduńska Wola.
Parowozownia w Karsznicah lata świetności ma już za sobą, ale dzięki grupie pasjonatów nie pozwala o sobie zapomnieć!
Jeżeli ciekawi Was tematyka parowozowni to polecam także mój tekst o Parowozowni w Gnieźnie – największej w Europie.
Warto?
Zdecydowanie tak! Czuć w tym miejscu historię! Znajdujące się tam parowozy są niesamowite. Stoją majestatycznie i czekają na gości. Dodatkowym atrybutem jest ogromna pasja pracowników do tego miejsca, którą można poczuć podczas rozmów z nimi!