Udostępnij
Planując wizytę w województwie łódzkim wiedziałem, ze miejsce to muszę odwiedzić. Na mapie regionu znajduje się sporo zamków i dworów, a ten był w mojej czołówce. Zamek w Besiekierach to miejsce tajemnicze i wyjątkowe, ale przekonajcie się o tym sami!
Lokalizacja
Besiekiery to wieś położona w województwie łódzkim tuż przy granicy z Wielkopolską. Oddalone są one o 20 kilometrów od Łęczycy i Kłodawy. Główną atrakcją są znajdujące się tam ruiny zamku. Zlokalizowany jest on na kopcu otoczonym wodą. Przy zamku możecie zaparkować samochód przy drodze.
Historia zamku w Besiekierach
Zamek powstał na przełomie XV i XIV wieku. Prawdopodobnie stało się to z inicjatywy Mikołaja lub Wojciecha Sokołowskiego. Składał się on z trzy-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego i obiektu bramnego.
Pod koniec XVI wieku zamek przeszedł w ręce bratanka Stefana Batorego – Kardynała Andrzeja. W połowie XVII wieku obiekt przeszedł remont i rozbudowę, której pomysłodawcą był kasztelan Jan Szymon Szczawiński.
W późniejszych latach zamek był zdewastowany podczas wojen szwedzkich, a w 1731 roku spłonął. Po tym wydarzeniu został odremontowany przez Gajewskich, ale na początku XIX wieku zamek został opuszczony.

Legenda
O zamku krąży pewna legenda. Według niej lokalny rycerz złożył się z diabłem Borutą z Łęczycy, że uda mu się zbudować zamek bez użycia siekiery. Prawie mu się to udało, lecz nie wiedział, że jeden z chłopów, który zamek budował nazywał się Siekierka i tym sposobem przegrał zakład z diabłem i swoją duszę!
Stan obecny i dostępność
Obecnie zamek w Besiekierach to ruiny. Zachowała się „fosa” otaczająca budynek i kształt murów. Najwyższych elementem ruin są pozostałości wieży wjazdowej (18 metrów wysokości). Są to jedne z niewielu ruin średniowiecznego ceglanego budownictwa obronnego w województwie.
Teren ruin jest otwarty, ale widnieją na nim informacje o fakcie, że grozi on zawaleniem. Co roku, pod koniec wakacji odbywa się na zamku turniej rycerski, który przyciąga turystów z całego kraju.
Warto?
Zamek w Besiekierach był na mojej liście dokąd zacząłem planować poznawanie województwa łódzkiego. Wyrasta z okolicznych łąk i robi wrażenie. Na pewno w czasach świetności było ono jeszcze większe, ale zdecydowanie jest to miejsce, które odwiedzić warto!







