Udostępnij
Lubicie ekstremalne przeżycia? Ja nie waham się spróbować swoich sił w różnych atrakcjach tego typu. A co powiecie na most wiszący, który łączy dwie góry i jest najdłuższym obiektem tego typu na świecie? Sky Bridge 721 znajduje się w Dolni Moravie i zaprasza turystów do spróbowania i podziwiania pięknych widoków!
Sky Bridge 721 – lokalizacja
Sky Bridge 721 to budowla znajdująca się w resorcie górskim Dolni Morava w Czechach, w Kraju Pardubickim. Znajduje się on kilka kilometrów od Polskiej granicy. Możecie się dostać do niego wyciągiem krzesełkowym „Śnieżnik” lub wejść na szczyt na nogach, ale na to musicie zarezerwować sporo czasu.
Most jest jednokierunkowy i po przejściu czeka Was niecałe 2 kilometry spaceru, aby wrócić do punktu startu. Obok mostu znajduje się także Ścieżka w Obłokach (Skywalk), z której możecie podziwiać widoki na okolicę, jak i sam most.
Zejść ze szczytu możecie także na kilka sposobów. Do wyboru macie kolejkę krzesełkową, nogi, bobsleje i zjazd rowerowy. Jeżeli nigdy nie jechaliście takim bobslejem, to koniecznie spróbujcie, bo przeżycie jest ciekawe.
Jeżeli szukacie innych, ciekawych miejsc w Pardubickim Kraju, to koniecznie odwiedźcie również same Pardubice.
Bilety wstępu i godziny otwarcia
Oficjalne otwarcie mostu zaplanowane jest na 13 maja 2022 (piątek). W maju i czerwcu most czynny jest codziennie od 10.00 do 17.00. W lipcu i sierpniu codziennie od 9.30 do 18.00.
Bilety na most kosztują online 350 CZK, a na miejscu 390 CZK dla dorosłych i 245 CZK (270 CZK) dla dzieci. Resort oferuje jednak różnego rodzaju pakiety, w których uwzględnione mogą być wjazdy kolejką, park dla dzieci czy wspomniana już ścieżką w obłokach. Cennik aktualny znajdziecie na stronie.
Historia powstania
Resort Górski Dolni Morava znany jest wśród narciarzy i zimą odwiedza go najwięcej turystów. Dobra lokalizacja i piękna okolica sprawiają, że zarząd środa postanowił zainwestować środki, aby przyciągnąć większe ilości turystów także latem. Znajdą tam coś dla siebie turyści rowerowy, piesi, ale także rodziny z dziećmi czy fani aktywnego wypoczynku. Sky Bridge 721 ma być kolejną propozycją i powodem odwiedzin w resorcie Dolni Morava.
Dyrektor zarządzający Firmy, która budowała most, powiedział na otwarciu, że najważniejsza była praca zespołowa, ponieważ był to obiekt, który do tej pory nie miał podobnego na świecie. Opowiadał także jak ważne były elementy, które trzeba było wziąć pod uwagę przy projektowaniu i budowie takie jak pogoda, wiatr czy warunki geologiczne. Ciekawostką jest fakt, że w Europie znaleziono tylko dwie firmy, które potrafiły dostarczyć liny, na których most się trzyma, a jest ich sześć. Te, które zostały użyte, pochodzą z Włoch.
Kilka ciekawostek
Jak się łatwo domyślić, most ma 721 metrów długości i łączy ze sobą dwa szczyty górskie. Wysokość mostu od powierzchni ziemi jest różna w zależności od miejsca, ale w najwyższym punkcie wynosi ona 95 metrów.
Różnica wysokości na moście to 10 metrów – rozciąga się on na wysokości 1125-1135 m n.p.m. Cały most waży 405 ton, ale każda z sześciu lin nośnych ma udźwig 360 ton. Oprócz lin nośnych, których jest sześć ,Sky Bridge 721 wyposażony jest także w lini wiatrowe, które mają niwelować odchylenia mostu, a jest ich 60 sztuk.
Czy wejście na most jest bezpieczne? Jak najbardziej! Budowniczy przygotowali się do tego samej budowy bardzo długo i każdy z etapów był mocno przemyślany i przetestowany. Z mostu możemy podziwiać to, co jest dookoła nas, ale i pod nami. Podłoga jest zrobiona z metalowej kratownicy, przez którą widzimy wszystko pod spodem. Odchylenia związane z wiatrem zostały zniwelowane poprzez zastosowanie specjalnych stabilizatorów. Oczywiście one będą nadal występować, ale w mniejszej skali niż wcześniej było to oszacowane podczas prac projektowych.
Na moście obowiązuje zakaz skakania, ale wibracje i ruchy mostu są wyczuwalne podczas nawet normalnego spaceru. Podczas mojego pobytu tam kilkadziesiąt osób bez problemu weszło na raz. Szerokość ścieżki to niecałe półtora metra (1,2 m dokładnie), ale dwie osoby tam mogą iść obok siebie bez większego problemu. Sky Bridge 721 ma oczywiście ograniczenia związane z wiatrem. Przy wysokich prędkościach wiatru jest zamykany i nie ma możliwości wejścia na niego, ale wartości te muszą być bardzo wysokie.
Most Czasu
Na końcu mostu czeka na Was trasa edukacyjna z grą wykorzystująca AR (rozszerzoną rzeczywistość). Znajdziecie tam 7 paneli edukacyjnych dostępnych w języku czeskim, polskim i angielskim. Gra „Most Czasu” ma opisywać historię regionu w latach 1938-2021.
Jak wrażenia?
Sky Bridge 721 robi wrażenie! Ja nie miałem żadnych oporów przed wejściem, ale myślę, że osoby z lękiem wysokości lub lękiem przestrzeni mogą potraktować tę atrakcję jako wyzwanie! Jeżeli już na niego wejdziecie, to pamiętajcie, aby się rozglądać, bo przy dobrej pogodzie widoki zapierają dech w piersiach!