Granice krajów są symbolicznymi liniami, które oddzielają ludzi od siebie. Teoretycznie po jednej ich stronie mieszkają ludzie zupełnie inni niż po drugiej. W rzeczywistości nie zawsze to tak wygląda, ale dzisiaj nie o tym. Granice trzech krajów spotykają się ze sobą tworząc miejsce, w którym możecie znaleźć się naraz w kilku państwach – trójstyk. Tym razem odwiedziliśmy trójstyk granic polskiej, czeskiej i słowackiej w Jaworzynce (śląskie).

Wizytę na trójstyku traktowaliśmy jako ciekawostkę podczas naszego pobytu w Bielsku-Białej i wycieczkach po bliższej i dalszej okolicy miasta. Trójstyk może być dobrym punktem do dalszej wycieczki po Beskidach, ale także wycieczki na Słowację i do Czech.

Dzisiaj możemy spacerować bez większych problemów (nie licząc ograniczeń COVID-owych) i przekraczać granicę według naszych upodobań, ale przed Schengen miejsce to było normalną granicą państwa, której przekraczać nie było można.

Lokalizacja

Jak łatwo się domyślić trójstyk granic znajduje się na styku trzech granic państw – Polski, Czech i Słowacji w Jaworzynce w województwie śląskim. Prowadzi do niego asfaltowa, chociaż miejscami bardzo wąska droga. Ostatni odcinek drogi objęty jest zakazem wjazdu, ale znajdziecie na pewno miejsce do zaparkowania wcześniej.

Z Jaworzynki do trójstyku czeka Was około 15 minutowy spacer.

Co na miejscu?

Po dojechaniu na miejsce warto zwrócić uwagę na piękne widoki na Beskidy. Na miejscu czeka na Was budynek, w którym możecie kupić coś do zjedzenia i picia. Idąc w stronę właściwego trójstyku traficie na dwa (a po drugiej stronie potoku trzeci) słupy z granitu z godłami i nazwami trzech krajów – Polski, Czech i Słowacji.

Do Czech możemy udać się po prostu skręcając w ścieżkę. Na Słowację do niedawna przechodziliśmy przez most nad potokiem Wały. Obecnie most nie istnieje, ale trwają prace nad zbudowaniem nowego (spójrzcie na projekty poniżej).

Przez trójstyk przebiega kilka szlaków turystycznych. Żółty szlak (czeski) prowadzi nas do wioski Herczawa (ok. 45 min). Szlak zielony (słowacki) prowadzi do miejscowości Czerne (ok. 15 minut żółtym i 20 min. zielonym).

Jest to dobre miejsce na piknik czy też odpoczynek – do dyspozycji jest altana i ławeczki, a podczas naszej wizyty, po czeskiej stronie wypasało się kilka krów.

Właściwy trójstyk granic znajduje się w wspomnianym już potoku i oznaczone jest niewielkim kamieniem. Powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji.

Inne trójstyki

Polska posiada sześć trójstyków granic:

  • Polska/Rosja/Litwa – koło wsi Bolcie
  • Polska/Litwa/Białoruś – na rzece Marycha 
  • Polska/Białoruś/Ukraina – na Bugu pod Włodawą
  • Polska/Ukraina/Słowacja – szczyt Krzemieniec
  • Polska/Słowacja/Czechy – Jaworzynka
  • Polska/Czechy/Niemcy – Porajów

Jeszcze kilka zdjęć