Udostępnij
Czeskie miasta i miasteczka potrafią zaskoczyć. Nawet te mniej znane, po bliższym poznaniu okazują się skrywać sporo ciekawostek. Svitavy są dla mnie takim miejsce, bo przed wizytą nie istniały w mojej świadomości, a okazały się bardzo ciekawą lokalizacją!
Mój pobyt był tam krótki, ale zdążyłem poznać je na tyle, aby zainspirować siebie i Was do poznania go! Svitavy zapraszają!
Svitavy – lokalizacja i dojazd
Svitavy to miasto w Republice Czeskiej leżące w kraju pardubickim. Oddalone jest ono o 78 kilometrów od Ołomuńca i 69 kilometrów od Pardubic. Mieszka w nim ponad 17 tysięcy osób, a najciekawsze obiekty w centrum znajdują się w odległości pozwalającej na odwiedzenie ich bez samochodu.
Turystyczne Svitavy leżą w regionie Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i są dobrą bazą do wycieczek w Góry Orlickie czy Wyżynę Czesko-Morawską.
Svitavy
Miasto powstało w XII wieku w związku z położonymi w okolicy ważnymi szlakami handlowymi. W XIII wieku biskup ołomuniecki Bruno ze Schauenburka sprowadził w te okolice niemieckich osadników. Było oblegane podczas wojen husyckich. Po zniszczeniach wojennych miasto zaczęło się odbudowywać, a jego motorem napędowym był przemysł włókienniczy.
W 1781 roku praktycznie całe Svitavy spłonęły. Szybko zostały jedna odbudowane. Nieco ponad 100 lat później w mieście powstała biblioteka Valentina Oswalda Ottendorfa, o której jeszcze napiszę. W 1938 roku Svitavy zostały włączone do Trzeciej Rzeszy, a po wojnie mieszkający na tych terenach Niemcy zostają wysiedleni.
Muzeum Miejskie
Jednym z nietuzinkowych miejsc, które miałem przyjemność zwiedzić, był niewątpliwie Muzeum Miejskie. Sam budynek muzeum jest dziełem architektonicznym zasługującym na szczególną uwagę – został on bowiem zaprojektowany i wzniesiony z inicjatywy ówczesnego burmistrza Svitav, Johana Budiga, a jego otwarcie miało miejsce w roku 1892.
Architektura budowli przyciąga uwagę odwiedzających już od pierwszego wejrzenia, będąc doskonałym przykładem stylu epoki, w której powstał. Muzeum otacza atmosfera historyczna, która pozwala na chwilę zatrzymać się w czasie i poczuć ducha minionych lat.
Muzeum Miejskie zaprasza gości do swoich wnętrz od wtorku do piątku, utrzymując godziny otwarcia przyjazne dla zwiedzających. Poranne godziny od 9.00 do 12.00 to idealny czas na spokojne poznawanie eksponatów bez pośpiechu i tłoku. Po przerwie, w godzinach popołudniowych od 13.00 do 17.00, muzeum ponownie otwiera swoje podwoje, umożliwiając odwiedziny także tym, którzy wolą popołudniowe zwiedzanie.
To, co przyjemnie zaskakuje w kontekście Muzeów Miejskich, to przystępność cen biletów. Wejściówka standardowa w cenie zaledwie 20 CZK umożliwia dostęp do bogatej oferty kulturalnej, edukacyjnej i historycznej, którą muzeum oferuje. Z kolei bilet ulgowy, którego cena wynosi 10 CZK, jest atrakcyjną propozycją dla osób uprawnionych do zniżek.
Wystawa pralek
Wyjątkową ekspozycją w muzealnych wnętrzach jest wystawa „Wielkie pranie naszych babć”. Jest to jedna z największych w Republice Czeskiej wystawa, poświęcona historii prania i urządzeniom służącym do tego celu na przestrzeni lat.
Powstała ona w 1995 roku i prezentuje ponad 150 urządzeń służących do prania. Otwarta dla publiczności została w 2000 roku i cały czas jest wzbogacana o nowe eksponaty.
Wystawy czasowe
W Muzeum Miejskim znajdują się także wystawy czasowe. Podczas mojej wizyty była to ekspozycja dotycząca pradziejów Ziemi. Znajdują się w niej minerały i skamieniałości oraz informacje o różnych obszarach z geologicznej przeszłości regionu. Większość eksponatów jest w gablotach, ale dla najmłodszych przygotowane są też specjalne scenariusze zwiedzania.
Szopka
Znajdująca się w Svitavach ruchoma szopka jest dumą miasta. Tradycje szopkarskie w Republice Czeskiej były dawniej bardzo silne. Dzisiaj lokalne społeczności walczą, aby rzemiosło to wróciło. Svitavy w przeszłości nazywane były „Miastem Szopek”, a ta, którą zobaczycie w muzeum, jest imponująca. Nie jest ona zrobiona przez jednego autora, ale jest zbiorem prac wielu. Już niedługo ma ona doczekać się miejsca w nowej Placówce – Muzeum Szopek, która znajdzie się bardzo blisko Muzeum Miejskiego.
Oskar Schindler
Svitavy to miasto, z którego pochodził Oskar Schindler. Jak udało nam się dowiedzieć, wśród lokalnych mieszkańców kiedyś, jak i dzisiaj istnieje pewien spór. Część z nich traktuje Schindlera jako bohatera, a druga część, podkreśla, że pomimo jego czynów nadal był on elementem „hitlerowskiej machiny”.
Dwa miejsca w mieście przypominają o sylwetce Oskara Schindlera. Pierwszym z nich jest ekspozycja w Muzeum Miejskim. W 2008 roku otwarta w muzeum została wystawa „W poszukiwaniu gwiazdy Dawida – Oskar Schindler – sprawiedliwy wśród narodów świata”, na której przedstawiane są właśnie losy Oskara Schindlera. Nie jest ona duża, ale opisuje szczegółowo etapy życia Schindlera i różne miejsca, w których przebywał. Znajdziecie na niej także różnorodne żydowskie pamiątki i sporo zdjęć.
Drugim miejscem jest pomnik, który znajduje się w pobliżu domu, w którym mieszkał Oskar Schindler. Znajduje się on po drugiej stronie ulicy, a patrząc od strony parku, w wyciętym kształcie Gwiazdy Dawida znajduje się wspomniany budynek.
Jeżeli ciekawi Was ta osoba to koniecznie zajrzyjcie do krakowskiego muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera – to jedno z najciekawszych muzeów w jakich byłem i darzę je wielką sympatią. Opowiada on nie tylko losy samej fabryki, ale Krakowa przed II Wojną Światową jak i podczas okupacji.
Rynek
Sercem Svitav, podobnie jak wielu czeskich miasteczek jest Rynek. Jest to długi plac otoczony kamienicami z podcieniami. Uchodzi on za jeden z najdłuższych rynków w Republice Czeskiej. Kamienice, które go otaczają pochodzą z różnych okresów. Najstarsze są renesansowe, a najnowsze pochodzą z XX wieku. Wśród stylów znajdziecie także gotyk, barok czy klasycyzm.
Na Rynku (náměstí Míru 50) znajduje się Stary Ratusz. Już w 1590 roku przeszedł on przebudowę, ale największe zmiany w jego wyglądzie nastąpiły po pożarze miasta w 1781 roku. Kompleksowej rekonstrukcji doczekał się on w 1849 roku. Tuż obok niego znajduje się Dům U Mouřenína. Do 1927 roku znajdował się tam zajazd, a na przestrzeni lat mieszkali tam burmistrzowie miasta.
Co jeszcze zobaczyć?
W Svitavach znajduje się Muzeum Esperanto. Tym razem nie udało mi się go odwiedzić, ale znajduje się ono w dawnym domu Valentina Oswalda Ottendorfera. Stworzył on ogromną bibliotekę, w której dużą część dzieł była właśnie w tym języku. Powstała ona w 1892 roku i byłą jedna z największych niemieckich bibliotek w całych Czechach.
W mieście warto odwiedzić tak opisane wcześniej Muzeum Miejskie oraz kościoły, m.in, św. Idziego, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny czy św. Józefa.
Warto odwiedzić?
Svitavy to niewielkie miasto, ale ma w sobie sporo uroku. Jeżeli tak jak ja, lubicie poznawać miejsca nie do końca odkryte to zajrzyjcie i tu. Ciekawa okolica sprawia, że nie będziecie się nudzić, a Svitavy możecie odwiedzić w drodze do Pardubic czy popularnego ostatnio resortu górskiego Dolni Morava.