Udostępnij
Spaliście kiedyś w zamku? Wiele obiektów tego typu oferuje noclegi i warto z nich skorzystać. Czeski zamek Svojanov chętnie przyjmuje gości, a o wrażeniach z mojego pobytu i zwiedzania chętnie Wam napiszę!
Zamek ten zwiedzałem i spałem w nim podczas poznawania uroków regionu Pogranicze Czesko-Morawskie wchodzącego w skład Czech Wschodnich. Oprócz ciekawej historii i niezwykłego położenia, zamek ten słynie jeszcze z jednej rzeczy – z duchów i wydarzeń, których efekty odkrywane są po latach. W zamku podczas prac rekonstrukcyjnych i archeologicznych odkryto ponad 15 ciał zamurowanych w ścianach czy stropach!
Svojanow – lokalizacja i dojazd
Zamek Svojanov położony jest w regionie Czechy Wschodnie (kraj pardubicki). Budowla znajduje się pośród pięknych, jodłowych lasów. Od „głównej” trasy dzieli go wąska, ale asfaltowa droga prowadząca na szczyt wzgórza. Zamek położony jest na szczycie i na jego terenie znajduje się parking (za samochód osobowy opłata wynosi 50 CZK – dla osób śpiących na zamku i gości ślubnych za darmo).
Historia zamku Svojanov
Zamek Svojanov jest jednym z najstarszych zamków w republice Czeskiej. Jest to jedyny zamek, który łączy w sobie gotyk ze stylem empirycznym i średniowiecze z XII wiekiem. Zamek Svojanov został założony w 1224 roku dla burgrabiego Svéslava z Bořitova.
Zamek ten miał strzec szlaku handlowego z Czech do Moraw. Pierwsze wzmianki związane z obiektem pochodzą z 1287 roku, kiedy to jego właściciele był Zavis z Falkensteinu. Na przestrzeni lat zamek wielokrotnie był przebudowywany. Pierwsza większa przebudowa miała miejsce w XVI wieku, a kolejne po pożarze w 1569 roku. Zamek posiadał renesansowe skrzydło mieszkalne, które powstało właśnie podczas tej przebudowy.
Zamek Svojanov dwukrotnie był najeżdżany przez Szwedów, a w XVIII wieku zaczął popadać w ruinę. Częściowo został odbudowany po pożarze w 1842 roku.
Od 1910 roku zamek jest własnością miasta Polička. Od tamtego czasu przeszedł wiele zabiegów renowacyjnych i rekonstrukcyjnych. Dzisiaj jest to miejsce przyciągające wielu turystów, ale także doskonała lokalizacja dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych.
Zwiedzanie
Wstęp na zamek jest płatny, a turyści mają możliwość skorzystania z trzech tras zwiedzania:
- Trasa A – Wnętrza pałacu zamkowego + teren zewnętrzny – sala kolumnowa, ekspozycja o historii zamku, kuchnia ze spiżarnią i pomieszczenia na piętrze z przewodnikiem + bezpłatne zwiedzanie terenów zamkowych bez przewodnika
- Trasa B – Gotyckie tereny zamkowe – dwie kondygnacje piwnic pod pałacem zamkowym – ekspozycja legend o zamku, sala tortur, lapidarium i wnętrza domu strzelców z przewodnikiem + bezpłatne zwiedzanie terenów zamkowych bez przewodnika
- Trasa C – Teren zewnętrzny – bezpłatne zwiedzanie terenu zamkowego (dziedziniec, mury, wejście na wieżę, ogród, ogrodzenia) bez przewodnika
Aktualne ceny najlepiej będzie Wam sprawdzić na stronie zamku – ceny biletów.
W zależności od sezonu godziny otwarcia zamku różnią się od siebie:
- W marcu i listopadzie – weekendy i święta od 10.00 do 17.00.
- W kwietniu, maju i październiku – codziennie oprócz poniedziałków od 9.00 do 17.00.
- W czerwcu i wrześniu – codziennie, także w poniedziałki od 9.00 do 17.00.
- W lipcu i sierpniu – codziennie, także w poniedziałki od 9.00 do 18.00
- W grudniu (do 15 grudnia) – w weekendy od 10.00 do 17.00.
- Zamek jest zamknięty od 15 grudnia do 28 lutego.
Duchy i legendy
Jak każdy zamek, tak i zamek Svojanov ma swoje legendy i duchy. Wśród legend warto wymienić tą opowiadającą o Katarzynie zamurowanej w piwnicy czy rycerzu imieniem Rašín, który za to, że był złym człowiekiem i źle traktował robotników przy budowie jednego z budynków na zamku, co noc wyjeżdża z grobu na ognistym byku (jadąc tyłem) i pokonuje tą samą trasę, aby do grobu wrócić. W „przejażdżce” towarzyszyło mu zawsze 11 powozów. Podobna wspomniana również przed chwilą Katarzyna pojawia się jako Biała Dama na zamkowych murach regularnie.
Legendy to jednak nie wszystko. Podczas różnorodnych prac na zamku odkryto w różnych miejscach zamurowane lub ukryte ciała. Oprócz wspomnianej w legendzie Katarzyny, były jeszcze 2 inne, były także zwłoki w stropie. Podczas prac remontowych pomieszczeń, które miały posłużyć za mieszkanie dla kasztelana zamku, odkryto 11 szkieletów dzieci. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec odkryć :)
Jedna z zamkowych opowieści mów także o córce jednego z właścicieli zamku, która została ranna na zamku (jeśli dobrze pamiętam zawalił się na nią korytarz w nieużywanej części zamku). Według tej legendy odbiła ona swoje zakrwawione rączki na ścianie jednego z pokoi i do dzisiaj od czasu do czasu pojawiają się one na ścianie!
Takich historii jest więcej, a przewodnik chętnie o nich opowiada! :)
Tortury
Zamek Svojanov zaprasza także na fascynującą, choć nieco mroczną podróż w głąb podziemi zamku, gdzie wśród kamiennych korytarzy i niskich sklepień kryje się ślad dawnych, brutalnych czasów – ekspozycja poświęcona narzędziom tortur.
Ekspozycja, choć niewielka, robi ogromne wrażenie. Każdy eksponat, z pozoru zwykły przedmiot, nosi w sobie mroczną historię – jest narzędziem stworzonym wyłącznie do zadawania bólu i cierpień. Tuż obok kajdanów, które ściskały nadgarstki więźniów, znajduje się żelazna dziewica, której kolczaste wnętrze budzi grozę. Mamy również okazję zobaczyć chwytaki do łamania palców, które przypominają o brutalności minionych epok.
Przewodnik, prawdziwy pasjonat swojego fachu, nie jest zwykłym opowiadaczem historii. To chodząca encyklopedia, która o każdym przedmiocie potrafi opowiedzieć z zaciekawieniem. Słuchając go, można poczuć się jak na historycznej lekcji z nutką grozy w tle. Jego opowieści są barwne i pełne detali, a entuzjazm, z jakim opisuje zastosowanie i efekty użycia każdego z narzędzi, sprawia, że nie sposób oderwać wzroku od prezentowanych eksponatów.
Ekspozycja w podziemiach zamku to miejsce, które z pewnością na długo pozostanie w Waszej pamięci.
Noclegi
Zamek Svojanov oferuje pokoje dla gości. Nie jest ich dużo. Jednorazowo może na zamku spać niecałe 30 osób. Pokoje są urządzone w klasycznym, zamkowym stylu. Niektóre z nich posiadają indywidualne łazienki i ubikacje, a inne mają połączoną na 2 pokoje. Pokoje są czyste i wygodne.
Nie ma w nich telewizora, a ich wystrój nie jest nowoczesny, ale śpiąc w zamku chyba nikt się tego nie spodziewa. Łóżka są wygodne, woda ciepła, a okolica niesamowita. O poranku może Was obudzić, któreś z zamkowych zwierząt (wśród żywego inwentarza znajdują się kury, pawie, kaczki, gęsi, kozy i inne zwierzaki)
Kuchnia
W zamku znajduje się restauracja, gdzie możecie coś przekąsić. Lokal oferuje lane piwo z browaru w Pardubicach i dania kuchni regionalnej. Ja skusiłem się na gulasz z dzika z plackami ziemniaczanymi i było to bardzo przyjemne dla żołądka podsumowanie dnia przed dalszym zwiedzaniem.
Ogród
Zamkowe ogrody podzielone są na trzy części. Pierwsza w nich zawiera rośliny ozdobne, druga zioła, a trzecia drzewa i krzewy owocowe. Podczas naszej wizyty pięknie rosły mięta, szczypiorek i inne zioła, a i róże zaczynały kwitnąć.
Z ogrodu rozpościera się niesamowity widok na okolicę. Możemy podziwiać go z ławki lub skorzystać z huśtawki. Jeżeli będziecie mieć szczęście, to może akurat zajrzy do was paw i doda trochę swojego uroku do już i tak pięknego otoczenia.
Dom Rusznikarzy
W zamku znajduje się sporo zakamarków, a dom rusznikarzy jest jednym z nich. Wbrew pozorom jest to spory obiekt, który ma już swoje lata. W środku znajdują się trzy poziomy, na których mieści się przestrzeń na wydarzenia, ekspozycja dotycząca rycerzy orz wystawa papierowych modeli zamków (głównie czeskich i morawskich). Znajdziecie tam także historyczne drzwi z regionu. Dom powstał w XV wieku, a według legendy na parterze znajdowały się stajnie, a wyżej sale mieszkalne rycerzy.
Ciekawostką jest, że wszystkie modele prezentowane na wystawie stworzone zostały przez kasztelana zamku – Miloš Dempír.
Wieża
Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest jego wieża. Pokonując kilkadziesiąt stopni znajdujemy się na szczycie. Rozpościera się z niej piękny widok na okolicę – lasy i góry robią niesamowite wrażenie. Ciekawostką jest, że wieża ta nie jest okrągła, a ma kształt łzy. Miało to pomóc jej oprzeć się ewentualnemu ostrzałowi od strony, z której nacierałby wróg.
Warto odwiedzić?
Svojanov to bardzo ciekawy zamek o ciekawej historii i niezwykłym położeniu. Jeżeli macie okazję to zostańcie na noc, a na pewno będzie to ciekawa przygoda. Jeżeli macie w planach wizytę przejazdem to tak czy tak zajrzyjcie, aby poznać lepiej jego dzieje.
Babcia z obrazu
Mało Wam strasznych historii? Na koniec jeszcze jeden smaczek. W jednym z pokoi na zamku wisi obraz. Nie wyróżnia się on niczym szczególnym. Jest na nim staruszka z zamkniętymi oczami. Sęk w tym, że jeszcze kilkanaście lat temu staruszka ta oczy na obrazie miała otwarte i pewnego dnia po prostu je zamknęła. Jako dowód pokazywane jest zdjęcie obrazu z dawnych czasów, a to jak wygląda dzisiaj możecie zobaczyć w ramce. Niektórzy mówią, że staruszka nawet potrafi mrugać, ale tego nie udało się potwierdzić czy nagrać ;)