Udostępnij
Spacerując ulicami Tel Aviva możecie natknąć się na różne ciekawe miejsca, a jednym z nich, a właściwie zbiorem miejsc jest Szlak Niepodległości. Ta wytyczona w centrum miasta trasa łączy ciekawe obiekty, które miały wpływ na kształtowanie się Izraela.
Szlak Niepodległości w Tel Awiwie to trasa turystyczna, która prowadzi przez najważniejsze miejsca związane z historią Izraela i powstania państwa Izrael w 1948 roku. Szlak Niepodległości to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą poznać historię Izraela i zrozumieć, jakie wyzwania musiało pokonać to państwo, aby osiągnąć niepodległość.
Pierwszy raz trafiłem na Szlak Niepodległości przypadkiem spacerując po centrum miasta. Zaciekawiły mnie oznaczenia na chodniku, za którymi poszedłem. Tak trafiłem na Wielką Synagogę i postanowiłem informacje o szlaku zgłębić, aby się nimi z Wami podzielić.
Szlak Niepodległości – lokalizacja i oznaczenie
Szlak zlokalizowany jest w samym centrum Tel Avivu. Zaczyna się on na skrzyżowaniu bulwaru Rothschilda i ulicy Herzl. Zawiera on 10 stanowisk, które połączone są „złotą ścieżką”. Szlak dostępny jest przez całą dobę, a każde ze stanowisk dostępne jest także dla osób na wózkach. Całość trasy mierzy około kilometra i spokojnie przejdziecie ją w godzinę (uwzględniając oglądanie obiektów na trasie). Przy ulicy Rotschild 11 znajduje się Centrum informacyjne szlaku, gdzie możecie otrzymać bezpłatne materiały o szlaku.
Każde ze stanowisk Szlaku Niepodległości oznaczone jest totemami z informacjami w kilku językach ( w tym angielski), Znajduje się na nich również plan z lokalizacją punktu, na którym się znajdujemy. Wędrując po ulicach miasta traficie na oznaczenie na chodniku – złote oznaczenie szlaku, które możecie zobaczyć na drugim zdjęciu.
Punkty na Szlaku Niepodległości
Szlak rozpoczyna się na skrzyżowaniu bulwaru Rothschilda i ulicy Herzl. W miejscu tym znajduje się pierwszy, pochodzący z 1910 roku kiosk w mieście (dzisiaj jest to kawiarnia). Stąd udajemy się w kierunki fontanny Nachuma Gutmana, która jest drugim punktem szlaku i przedstawia historię Jafy.
Kolejnym przystankiem Szlaku Niepodległości w Tel Aviva jest dom Akivy Aryeh Weissa. Był on założycielem pierwszej dzielnicy miasta (Ahuzat Bayit), która dała początek dzisiejszemu Tel Avivowi. Kolejnym punktem na trasie jest miejsce, gdzie znajdowało się pierwsze gimnazjum hebrajskie Herzliya. Budynek obecnie nie istnieje.
Kolejnym punktem na szlaku jest Wielka Synagoga. Nie miałem możliwości wejścia do środka, ale jest to możliwe i podobno w środku robi wrażenie. Dalej na trasie czeka na nas Muzeum Hagana – znajdujące się w domu Eliyahu Golomba – założyciela żydowskich sił zbrojnych, utworzonych jeszcze przed powstaniem państwa.
Kolejnym miejscem, które mamy możliwość odwiedzić wędrując szlakiem jest Muzeum Banku Izraela, a następnie Pomnik Założycieli Tel Aviva. Idąc dalej trafimy na pomnik Meira Dizengoffa – pierwszego burmistrza Tel Aviva. Na pomniku siedzi on na koniu, którym dojeżdżał do pracy w ratuszu. Ostatnim punktem szlaku jest miejsce, gdzie David Ben-Gurion odczytał Deklarację Niepodległości w 1948 roku.
Wędrując tym krótkim szlakiem poznajemy drogę do powstania Tel Aviva, a później państwa Izrael. Szlak Niepodległości Izraela to pigułka wiedzy historycznej związanej z krajem. Nie jest to długi szlak i bez problemu poradzą sobie z nim nawet osoby, które dużo chodzić nie lubią. Niektóre z punktów znajdują się w odległości wzroku więc jeżeli Wasza orientacja w terenie też nie jest najlepsza to moim zdaniem poradzicie sobie.
Po wędrówce Szlakiem Niepodległości możecie udać się nad morze, albo do położonego niedaleko bazaru – Carmel Market.
Warto zobaczyć?
Każda propozycja zwiedzania, która ułatwia poznanie danego miejsca jest moim zdaniem atrakcyjna. Nie każdy turysta umie chodzić bez celu i samemu wyszukiwać ciekawe obiekty. Tego typu szlaki istnieją w wielu miastach, jako szlak miejski, szlak przemysłu czy inny. W tym wypadku tematyka Niepodległości spina obiekty w jedną całość, podczas zwiedzania której możemy sporo się dowiedzieć o kraju i jego historii.
Tel Aviv nie jest miastem typowo turystycznym. Wyjątek stanowi Jafa, która moim zdaniem ma coś w sobie. W Tel Avivie jest sporo ciekawych miejsc czy parków, ale takie projekty jak właśnie Szlak Niepodległości wspierają turystykę i dodają miastu coś, co turystom życie ułatwi.