Będąc na Krymie postanowiliśmy przejechać wybrzeżem od Sewastopola do Teodozji. Na niektórych odcinkach musieliśmy oddalić się od brzegu, bo drogi wyglądały słabo lub w ogóle ich nie było. Mniej więcej po środku wyprawy trafiliśmy do Jałty. Oprócz Konferencji Jałtańskiej w 1945 roku i początku/końca najdłuższej linii trolejbusowej świata, miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Nie w samym centrum a na przedmieściach znajduje się Ogród botaniczny w Nikicie. Jeden z najstarszych i największych ogrodów botanicznych Ukrainy.

Nie widziałem jeszcze ciekawiej położonego ogrodu. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym a najniższym punktem jest znaczna. Miejsce to zostało założone na początku XIX wieku i według różnych źródeł posiada od 11 do 30 tysięcy gatunków roślin. Z Jałty jeżdżą tam marszrutki, a podróż trwa kilkadziesiąt minut.

Przed zwiedzaniem trzeba przyjrzeć się mapie i dobrze zaplanować trasę, bo gwarantuję, że pod koniec, gdy zauważycie coś ciekawego i dzielące Was od tego miejsca schody, to zrezygnujecie, bo obszar jest duży.

Wśród okazów, które utkwiły mi w pamięci było kilkusetletnie drzewo pistacjowe, las bambusowy (po wizycie w Chinach już wrażenia nie robi ale wtedy zrobił), sekwoje i wiele innych. Wyróżniały się także palmy, kaktusy, róże oraz rośliny lokalne. Ciekawostką były też rośliny przywiezione z innych regionów (np. sosna atlaska, czy cedr libański).

Był kwiecień, więc na szczęście spotkaliśmy mało ludzi na naszej drodze. Minusem było to, że wiele roślin dopiero budziło się do życia. Krążąc po terenie ogrodu co jakiś czas z pomiędzy drzew i krzewów wyłaniał się widok morza, które szumiało poniżej. Dużo elementów małej architektury, takich jak ławki, altany i kaskady wodne, powoduje, że można się zagubić myślami. Wielkość obiektu powoduje także możliwość zagubienia ciałem.

nikita

Drogowskazy przy głównej drodze

nikita

Plan ogrodu

nikta

Pilnujący wszystkiego Lenin

nikita

Rośliny wszędzie

nikita

Pistacjowe drzewo

niikita

O wiele przyjemniej schodzić

nikita

Woda spływa

nikita

Ktoś chyba nie znalazł popielniczki

nikita

Bambusy

nikita

Fontanna

nikita

Morze Czarne

nikita

Drzewa przybierają niespotykane kształty…

nikita

… i rozmiary

nikita

Palmowo

nikita