Udostępnij
Via Dolorosa znaczy po łacinie „Droga Cierpienia” i jest to szlak, który pokonał Jezus w drodze na Golgotę. Nie jest ona idealnym odwzorowaniem tamtej trasy, bo miasto na przestrzeni dwóch tysięcy lat zmieniało się znacznie. Jest to jednak bardzo ważny symbol dla wielu Chrześcijan, którzy odwiedzają to miejsce!
Lokalizacja i dostępność
Via Dolorosa zlokalizowana jest wewnątrz murów miejskich Jerozolimy. Rozpoczyna się w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się medresa Omara, a kończy się w Bazylice Grobu Bożego (ostatnie pięć stacji). Przez stulecia wygląd miasta zmieniał się znacząco. Dzisiejszy przebieg drogi ma charakter symboliczny i służy głównie modlitwie. Na terenie całego Starego Miasta znajdziecie drogowskazy kierujące do „Via Dolorosa”. Przebiega ona ze wschodu na zachód.
Via Dolorosa nie jest jedną ulicą, a właśnie szlakiem, który ma być symbolem drogi Jezusa. Na trasie znajdziecie sporo ciekawych obiektów i stacje Drogi Krzyżowej. Szacuje się, że oryginalnie trasa ta miała około 500-700 metrów. Kolejne stacje oznaczone są metalowymi, okrągłymi elementami z numerami, ale nie zawsze łatwo je znaleźć.
Jak wygląda dzisiaj?
Na przestrzeni lat Jerozolima zmieniła się znacząco, od wydarzeń, które miały miejsce z udziałem Jezusa minęło w końcu blisko 2000 lat. Wiele obiektów przestało istnieć, a spora część ulic zmieniła swój układ. Via Dolorosa biegnie początkowo przez dzielnicę muzułmańską, a kończy się w dzielnicy chrześcijańskiej. Swój obecny kształt Via Dolorosa posiada od XVIII wieku, ale pierwsze wzmianki o pielgrzymach przemierzających trasę męki Jezusa pochodzą z czasów wczesnobizantyjskich.
Co piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa odprawiana przez Franciszkanów. Ciekawostką jest, że przy podawaniu stacji drogi krzyżowej (np. „Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem” czy „Jezus spotyka Matkę swoją”) dodawane jest przed sentencjami słowo „Tutaj” na znak tego, że wydarzenia te miały miejsce właśnie w Jerozolimie.
Badania archeologiczne odkrywają ciągle nowe fakty na temat tej drogi i przesuwają prawdopodobny jej przebieg, ale tak jak już wspomniałem dzisiejsza Via Dolorosa, jest bardziej symbolem, który przyciąga pielgrzymów z całego świata. W zależności od sezonu i pory dnia, w których udacie się kontemplować cierpienie Jezusa, możecie różnie trafić. Pamiętajcie, że jest to ulica gwarnego Starego Miasta, gdzie toczy się normalne życie, handel i ruch turystyczny.
Co zobaczymy po drodze?
Droga Krzyżowa, którą wielu z Was zna z kościołów w Polsce, nawiązuje właśnie do Via Dolorosa. Na szlaku znajdziecie XIV stacji, które upamiętniają mękę Jezusa. Część lokalizacji opisane jest ze szczegółami w Biblii, a niektóre oparte są na tradycji. Stacje zlokalizowane są:
- Stacja I – dziedziniec szkoły Umariya
- Stacja II – zewnętrzna ściana kościoła Biczowania
- Stacja III – złamana kolumna na wejściu do Doliny Tyropeonu
- Stacja IV – brama na dziedziniec ormiańskiego kościoła Matki Bożej Bolesnej
- Stacja V – przeciwne zbocze Doliny Tyropeonu
- Stacja VI – fragment kolumny w ścianie domu św. Weroniki
- Stacja VII – brama Sądu
- Stacja VIII – kamień wmurowany w ścianę klasztoru prawosławnego św. Charałampiusza
- Stacja IX – kolumna wmurowana w ścianę patriarchatu Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego
- Stacja X – Bazylika Grobu Świętego – Golgota
- Stacja XI – Bazylika Grobu Świętego – kaplica Przybicia do Krzyża
- Stacja XII – Bazylika Grobu Świętego – kaplica Ukrzyżowania
- Stacja XIII – Bazylika Grobu Świętego – ołtarz Matki Bożej Bolesnej
- Stacja XIV – Bazylika Grobu Świętego – Grób Pański
Cała Jerozolima pełna jest interesujących miejsc, a Stare Miasto zaskakuje na każdym kroku. Pierwsza stacja dzisiejszej Drogi Krzyżowej znajduje się wewnątrz murów miejskich. Historia jednak zaczyna się dużo wcześniej, bo w momencie pojmania Jezusa w Ogrodzie Gatsemani (Góra Oliwna). Tuż obok Bramy Lwa, którą wkraczamy do miasta z tego kierunku, znajduje się zasługująca na uwagę fontanna. Podobno stoi ona na miejscu dawnego domu, w którym urodziła się Maryja.
Ostatnie stacje Drogi Krzyżowej zlokalizowane są w Bazylice Grobu Bożego. Traficie do tego miejsca bez problemu, ale musicie uzbroić się w cierpliwość, bo jest to miejsce bardzo uczęszczane.
Via Dolorosa – czy warto zobaczyć?
Wędrując ulicami Starego Miasta Jerozolimy, jest duża szansa, że nie zauważylibyście, że idziecie trasą Via Dolorosa. W przypadku tego szlaku nie chodzi o to, że jest on wizualnie ładny, bo uliczki Starego Miasta generalnie są urokliwe. Chodzi o przeżycia duchowe. Myślę, że zarówno osoby mocno wierzące, jak i te nieco mniej, idąc trasą Drogi Krzyżowej Jezusa, oddadzą się refleksji i będą miały głębokie przemyślenia.
Wędrówka „Drogą Cierpienia” Jezusa to ciekawe i głębokie przeżycie i pomimo faktu, że droga ta zmieniała się na przestrzeni lat i jej znaczenie jest częściowo symboliczne, to na mnie wrażenie zrobiła!
Jerozolima
Będąc w Jerozolimie i wędrując Via Dolorosa pamiętajcie, że miasto ma ogromną ilośc ciekawych miejsc do odwiedzenia. Samo Stare Miasto, które jest symbolem i jednym z najważniejszych miejsc dla wielu religii to co najmniej pół dnia zwiedzania, a jeżeli będziecie chcieli zrobić to bardzo dokładnie to moim zdaniem i dwa dni spokojnie tam spędzicie.
Poza murami miejskimi polecam odwiedziny w Muzeum Izraela – niezwykłej placówce z ogromną ilością wystaw z różnych obszarów. Warto także odwiedzić Yad Vashem, gdzie badane i udostępniane dla odwiedzających są informacje o Holokauście na całym świecie. To także tam rosną drzewa zasadzone przez osoby, odznaczone tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Więcej o tym mieście przeczytacie w tekście – Jerozolima – na skrzyżowaniu trzech religii.