W świętokrzyskim ruin mamy dość sporo, a i zamków kilka czeka na turystów! Najbliżej Kielc położone są ruiny, które widoczne są z drogi łączącej Warszawę z Krakowem! Zamek Królewski w Chęcinach, bo o nich mowa góruje nad miastem i zaprasza do odwiedzin!

Lokalizacja i parking

Zamek Królewski w Chęcinach jak się łatwo można domyślić znajduje się w miejscowości Chęciny.

Samochód możecie zostawić na parkingu pod zamkiem (po przeciwnej stronie niż miasto) lub w Chęcinach i na zamek iść na piechotę. Widać go dobrze z obu tych miejsc, dlatego nie powinniście mieć problemu z dotarciem.

Historia zamku w Chęcinach

Historia zamku w Chęcinach sięga przełomu XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka o budowli na wzgórzu (367 m.n.p.m.) pochodzi z 1306 roku. Wtedy to biskup Jan Muskata otrzymał zamek i okoliczne wsie od Władysława Łokietka. Na przestrzeni lat budowla była ośrodkiem administracji książęcej i gościła kilkukrotnie zjazdy rycerstwa. Prawdopodobnie za zamku zdeponowany był także skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej (w obawie przed Krzyżakami) oraz skarbiec koronny.

Pierwotnie budowla obejmowała tylko część wschodnią, resztę dobudowano w latach późniejszych. Przez wiele lat na zamku istniało więzienie, w którym osadzeni byli oprócz Rycerzy Krzyżackich także m.in. brat Władysława Jagiełły czy Hincza z Rogowa. Na zamku mieszkała także Królowa Bona.

W 1619 roku zamek został odnowiony i rozbudowany przez starostę chęcińskiego Stanisława Branickiego. Budowla ucierpiała jednak podczas Potopu Szwedzkiego, który w 1707 przestał być rezydencją starostów.

Zamek został opuszczony już na początku XVIII wieku, a ostatnie salwy z zamkowych dział zabrzmiały na powitanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1787 roku.

Z czasem zamek stał się źródłem surowca budowlanego dla okolicznych mieszkańców. Został on uszkodzony podczas II Wojny Światowej, a późniejsze uruchomienie kamieniołomu na Górze Zamkowej nie poprawiło jego sytuacji. Na szczęście prace górnicze zostały wstrzymane, a zamek stopniowo był rekonstruowany (lata 40-60 XX wieku).

Pod koniec lat 60 pod Chęcinami kręcone były zdjęcia do filmu Pan Wołodyjowski. Na wzgórzu powstała wtedy makieta zamku w Kamieńcu Podolskim, która przez pewien czas była ciekawą atrakcją turystyczną.

Kolejna rewitalizacja nastąpiła w latach 2013-2015, a jej koszt wyniósł ponad 8 milionów złotych. Zamek został lepiej dostosowany dla turystów oraz przeprowadzono badania archeologiczne.

Dostępność i zwiedzanie

Zamek udostępniony jest do zwiedzania dla turystów. Otwarty jest on codziennie od godziny 9.00. W zależności od miesiąca godziny zamknięcia różnią się od siebie (styczeń i grudzień – 15.00, luty i listopad – 16.00, marzec i październik – 17.00, pozostałe miesiące do 19.00).

Ceny biletów są zależne od sezonu. Normalny kosztuje w sezonie 13 zł (9 zł poza sezonem), a ulgowy 10 zł (7 zł poza). Jeżeli jesteście mieszkańcami gminy Chęciny albo przybędziecie na zwiedzanie w strojach z epoki (IX-XVIII wiek) to bilet kosztuje Was złotówkę!

Miasto Chęciny

Pomimo tego, że to właśnie zamek jest najczęstszym powodem wizyty w Chęcinach to samo miasto ma również coś do zaoferowania dla turystów. Klasztory, kościoły, synagoga czy cmentarz żydowski to tylko niektóre z atrakcji, które na Was czekają na miejscu.

O tym, co warto zobaczyć w Chęcinach przeczytacie także w tekście:

CHĘCINY – 6 MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

Warta uwagi jest także okolica Chęcin. Rzut beretem na górę Zelejową czy Miedziankę, położony niedaleko skansen w Tokarni czy Centrum nauki w Podzamczu Chęcińskim to tylko jedne z powodów, dla których powinniście rozważyć wizytę w Chęcinach.

Warto?

Zarówno Chęciny jak i sam zamek są miejscami, które warto odwiedzić. Jest to budowla położona najbliżej Kielc jeśli chodzi o obiekty tego typu i zdecydowanie warta uwagi. Mi regularnie zdarza się podjechać do Chęcin i pospacerować!

Jeżeli lubicie zwiedzanie nocne to warto znaleźć w Internecie Dominika Kowalskiego i wziąć udział w nocnym zwiedzaniu z nim!