Udostępnij
Jeżeli stworzyłbym ranking muzeów w Polsce to Fabryka Schindlera jest w ścisłej czołówce. Pierwszym skojarzeniem z Schindlerem jest film „Lista Schindlera”, który opowiada historię właściciela fabryki. Jak dowiecie się w muzeum historię tę również lekko ubarwia. Jeżeli będziecie w Krakowie to Muzeum Fabryka Schindlera czeka na Was,
Fabryka Schindlera – jak dojechać?
Muzeum znajduje się przy ulicy Lipowej 4. Jeżeli poruszacie się komunikacją publiczną, to punktem orientacyjnym położonym niedaleko jest Plac Bohaterów Getta (z charakterystycznymi krzesłami). Bilet normalny kosztuje 19 zł. Jeżeli chcecie zwiedzić muzeum dokładnie, to zajmie Wam to kilka godzin.
Fabryka Schindlera
Jeżeli chodzi o samo muzeum, to jest ono położone w dawnej fabryce Oskara Schindlera. Zasłynął on tzw. listą Schindlera zawierającą nazwiska Żydów, których ratował przed przeniesieniem do obozów zagłady. Z tego, co możemy się dowiedzieć w muzeum, to lista ta nie była tworzona przez samego Schindlera, a przez kilka osób. Dawał on jednak przyzwolenie na takie działania. Również biuro Oscara Schindlera znajdowało się w całkowicie innych miejscu niż w filmie (to filmowe można oglądać w muzeum). Film opisujący te działania („Lista Schindlera”) otrzymał 7 oskarów i wiele innych nagród. Daje on dobry obraz tamtych czasów, ale wymaga zweryfikowania albo „odkolorowania” hollywoodzkiej fikcji.
Ekspozycja
Ekspozycja muzealna prowadzi nas przez Kraków z czasów okupacji. Wystawa przygotowana jest z dbałością o detale. Zarówno dźwięki, jak i wnętrza przenoszą nas w różne miejsca. W jednym momencie znajdujemy się na dworcu w Krakowie, a za chwilę przenosimy się do żydowskiego mieszkania, czy więzienia. Detale, które nas otaczają są zrobione na najwyższym poziomie. Efekt dopełniają idealnie dobrane światła. Oprócz zaaranżowania pomieszczeń na wystawie znajdują się również eksponaty pochodzące z epoki i różnorodne zdjęcia i dokumenty.
Jeżeli będziecie w Krakowie jest to jeden z obiektów, które powinniście odwiedzić. Rewelacyjne miejsce prowadzące nas przez miejsca i lata.
Działający fotoplastykon
Wnętrza dworcowe
Tankietka
Na klatce schodowej
Wkroczenie Niemców
Tramwaj tylko dla Niemców
Porwanie profesorów
Okupacyjne nazwy ulic
Kraków, jako miasto wzorcowe
Narzędzia tortur
Schody, które mogliście obejrzeć w filmie
Propaganda
Mur getta
W żydowskim mieszkaniu
Gabinet Schindlera
Normalne życie
Obóz