Przemierzając świętokrzyskie warto zwrócić uwagę na ślady społeczności żydowskiej. Najczęściej są to ruiny synagog i to co pozostało po kirkutach. Cmentarz żydowski w Ożarowie jest ciekawym miejscem z ciekawymi detalami na macewach.

Lokalizacja i dostępność

Cmentarz znajduje się w południowo-wschodniej części miasta na przeciwko cmentarza katolickiego. Przed wejściem na cmentarz znajdziecie miejsce do zaparkowania samochodu.

Podczas naszej wizyty furtka była otwarta i cmentarz dostępny. Teren cmentarza nie jest duży, a zwłaszcza część, po której możemy chodzić bez przedzierania się przez krzaki.

Historia cmentarza

Cmentarz powstał w XVII wieku. Podczas II Wojny światowej spotkał go los podobny do innych kirkutów. Zarówno macewy jak i elementy ogrodzenia wykorzystane zostały do budowy dróg. Podobno istniały plany zrobienia z niego parku, ale nie doszły do skutku.

Cmentarz został ponownie otwarty dla gości 15 października 2002. Jego renowacja odbyła się dzięki środkom potomków ożarowskich Żydów mieszkających obecnie w USA i Kanadzie.

W 2011 roku odbudowany został ohel cadyka Arie Jehudy Lejbusza syna Jechiela Chaima Epsteina.

Stan obecny

Cmentarz żydowski w Ożarowie jest w dużej części porządnie zarośnięty. Swobodny dostęp macie do ohelu i macew. Po wejściu możemy udać się ścieżką w stronę widocznego budynku. Jest to ohel trzeciego ożarowskiego rabina.

Po drodze mijamy pomnik poświęcony pamięci Żydów, którzy zginęli podczas Holokaustu. Na cmentarzu znajduje się około 100 macew, głównie wykonanych z piaskowca. Są one bogato zdobione, a rzeźbione detale zachwycają.

Społeczność żydowska w Ożarowie

Społeczność żydowska zaczęła osiedlać się w Ożarowie w XIV wieku. W 1787 roku mieszkało tam 1005 Żydów na 1429 mieszkańców. W dwudziestoleciu międzywojennym Żydzi stanowili prawie 2/3 mieszkańców Ożarowa. W 1942 roku utworzone zostało w Ożarowie getto otwarte. Oprócz lokalnych mieszkańców w gettcie osiedleni zostali także Żydzi z Włocławka. 15 października tego samego roku getto zostało zlikwidowane, a jego mieszkańcy wywiezieni do pracy do obozu w Skarżysku oraz obozu zagłady w Treblince.

Synagoga w Ożarowie

Ożarów posiadał swoją synagogę. Powstała ona pod koniec XVIII wieku. Podczas II Wojny Światowej spotkał ją los podobny do innych domów modlitwy w regionie – została zniszczona przez Niemców. Została przebudowana, a obecnie znajduje się w niej magazyn.

Warto?

Cmentarz żydowski w Ożarowie to miejsce ciekawe. Warto go odwiedzić, zwłaszcza, jeżeli interesuje Was tematyka żydowska i ślady społeczności sprzed lat!

Niedaleko Ożarowa położony jest Tarłów, w którym możecie obejrzeć ruiny synagogi (artykuł).