Udostępnij
Jadąc do Częstochowy myślałem o wizycie, w którymś z jurajskich zamków. Odkryłem jednak budowlę nieco mniej znaną, ale po wizycie okazała się spora i interesująca – zamek w Siewierzu.
Lokalizacja
Zamek znajduje się w Siewierzu i oddalony jest od Katowic o 30 kilometrów, a od Częstochowy o 50 kilometrów. Droga z rynku w Siewierzu nie jest trudna i na pewno traficie, Siewierz nie jest dużą miejscowości. Niedaleko zamku znajduje się parking dla samochodów, rowerowy oraz plac zabaw.
Dostępność
Zamek, a właściwie jego ruiny dostępne są w sezonie dla turystów. Możemy pospacerować po dziedzińcu, obejrzeć podziemia czy wejść na wieżę. Wstęp do zamku jest darmowy.
Historia
Budowla powstała prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Znajdował się on pośród bagien i rozlewisk, a zbudowany był na sztucznej wyspie. Był to jednak obiekt ziemno-drewniany. Badania historyczne wskazały, że zamek murowany istniał już w połowie XIV wieku. Początkowo zamek należał do książąt cieszyńskich. W 1443 roku księstwo siewierskie wykupił biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Na podstawie dokumentu księcia cieszyńskiego Wacława I biskupi krakowscy przyjęli świecki tytuł książąt siewierskich. Zamek pełnił funkcję „stolicy” księstwa, które posiadało swój sejm, wojsko, monetę i sądy.
W XVI wieku zamek został rozbudowany. Wtedy także wzniesiona została wieża nad bramą. Pod koniec wieku zamek został przystosowany do użycia broni palnej podczas obrony (stworzono taras artyleryjski dla 10 armat i barbakan).
W XVIII wieku zamek dotknął pożar. Biskup Kajetan Sołtyk podjął się jego remontu, a forma, jaką zamek wtedy uzyskał pozostała do dzisiaj. W 1790 roku Sejm Wielki zlikwidował księstwo siewierskie, a od 1807 roku zamek pozostawał niezamieszkany.
Załoga zamku liczyła około 60 osób, a mury miały 2 metry grubości co może świadczyć o zdecydowanie obronnej funkcji obiektu.Podobno w barbakanie znajdowała się zapadnia, która miała służyć na wypadek przełamania pierwszych zabezpieczeń.
Zwiedzanie
Na zwiedzanie obiektu warto poświęcić około pół godziny. Do zamku wchodzimy przez niewielki barbakan i most zwodzony. Przechodzimy pod wieżą zwaną Szlachecką i jesteśmy na dziedzińcu. Możemy z niego wejść na wieżę, z której rozpościera się panorama Siewierza. Z wieży jednak trudno zobaczyć sam zamek (grubość murów wieży nie pozwala na aż takie wychylenie się). Oprócz wieży możemy także zejść do podziemi. Znajduje się tam niewielka ekspozycja historyczna poświęcona zamkowi i elementom znalezionym podczas badań archeologicznych. W zamku jest sporo zakamarków, które możemy pozwiedzać. Po jego terenie poruszamy się sami (bez przewodnika). Zamek składa się z trzykondygnacyjnych skrzydeł i dziedzińca o nieregularnym kształcie. Wieża pierwotnie zwieńczona była barokowym hełmem, ale śladu po nim już nie ma.
Na dziedzińcu znajdują się przeszklone elementy podłogi, pod którymi eksponowane są na pewno jakieś ciekawe elementy, ale w jednym „oknie” wyrosła dżungla, a drugie zaparowało.
Ciekawostka
Kilkanaście lat temu lecąc samolotem udało mi się zrobić zdjęcie pewnego zamku. Wtedy nie wiedziałem co to za budowla, a potem o niej zapomniałem. Dzisiaj już wiem, że był to właśnie zamek w Siewierzu, a prezentował się wtedy tak. Miło po tych dziesięciu latach było odwiedzić budowlę, którą mijało się tylko z góry.
Warto?
Zamek w Siewierzu był dla mnie dużym zaskoczeniem, bo wcześniej nigdy o nim nie słyszałem. Budowla jest okazała i jak na ruinę to w dobrym stanie. Dostosowana jest do zwiedzania i ciekawa więc jeżeli będziecie w okolicy to koniecznie zajrzyjcie!
W świecie kulinarnym Siewierz znany jest z czegoś innego niż zamek – z gęsiny serwowanej w restauracji Złota Gęś. Tekst o niej znajdziecie tutaj.