Wędrowanie śladami ulicznej sztuki staje się coraz popularniejsze w wielu miastach na świecie. Streetart w Brukseli ma się dobrze, a fani tej formy sztuki znajdą dla siebie sporo ciekawych prac. Warto od razu odnotować, że z Brukseli, pochodzi wielu rysowników, których prace znamy, ale nie kojarzyliśmy ich z tym miastem.

Niektóre z murali czy innych instalacji artystycznych znajdziecie przypadkiem, a żeby znaleźć inne musicie się trochę pomęczyć!

Każde miasto ma do zaoferowania coś innego. Dawno minęły czasy, kiedy jadąc do miasta najważniejsze były zabytki i nic poza nimi turyści nie dostrzegali. Dzisiaj popularne są spacery miejskie, tematyczne wędrówki skupione wokół jednej, często niecodziennej tematyce. Streetart jest jedną z nich. Coraz więcej polskich miast również rozwija tą dziedzinę sztuki, promuje ją i udostępnia dla fanów ulicznego wyrażania swoich emocji.

Jak znaleźć streetart w Brukseli?

Spacerując po Brukseli traficie na różnego przejawy sztuki ulicznej. Miasto Bruksela, promuje ostatnio murale związane z komiksami, które powstały w tym mieście. Wyznaczony jest szlak związany z tą tematyką, a dzięki mapom online możecie je bez problemu znaleźć 🙂 Link do pełnej mapy pod grafiką!

Oprócz komiksów w mieście znajduje się także szlak streetartu. Znajdziecie na nim różnorodne dział twórców zarówno lokalnych jak i z innych krajów.

Interaktywną mapę szlaku streetartu znajdziecie na stronie parcoursstreetart.brussels

Komiksy z Brukseli

Od lat dziewięćdziesiątych miasto kładzie nacisk na promocję dziedzictwa rynkowego Brukseli. Niektórzy mówią, że Bruksela jest światową stolicą komiksu. Mówi się, że w mieście żyje i tworzy ponad 700 rysowników. To właśnie z tego miasta pochodzą takie postacie jak Tintin, Lucky Lukę czy Smerfy!

Miasto cały czas poszukuje nowych miejsc na eksponowanie murali. Jeżeli macie wolną ścianę w centrum Brukseli to skontaktujcie się, a prawdopodobnie szybko zostanie przyozdobiona!

Pomimo, że komiksowe malowidła znajdziecie w całym mieście, to w centrum znajduje się ich także bardzo dużo. Spacerując w okolicy centralnego placu, jesteście w stanie kilka, a nawet kilkanaście znaleźć.

Nie wszystkie pozycje na mapie są zaznaczone idealne, ale czasem wystarczy się po prostu rozejrzeć i na pewno znajdziecie to, czego szukacie.

Smerfy

Osobny fragment tekstu warto poświecić postaciom, które na pewno każdy z Was pamięta z dzieciństwa. Pomimo tego, że całkiem niedawno Smerfy gości w kinach w wersji animacji 3d to jednak klasyczna, pierwsza wersja była chyba najbardziej sentymentalna.

Smerfy stworzone zostały przez belgijskiego rysownika Pierre’a Culliforda, którego możecie znać pod pseudonimem Peyo. Smerfy możecie znać z wersji komiksowej, filmowej i serialu animowanego. Smerfy po raz pierwszy pojawiły się w serii komiksowej Johan & Pirlouit, a było to 23 października 1958 roku.

Pomimo, że Peyo wykreował smerfy to późniejsze wydania ilustrowali m.in. Miguel Díaz Vizoso, Alain Maury, Ludo Borecki, Pascal Garray czy Jeroen de Coninck.

Tuż przy Placu Hiszpańskim (stare miasto) znajdziecie smerfowy sklep. Tuż przed nim znajduje się pomnik smerfa, który stał się celem wielu turystów, w końcu zdjęcie z wielkim smerfem to niecodzienna rzecz!

Streetart w Brukseli

Streetart w Brukseli to nie tylko wspomniane komiksy. Spacerując po mieście znajdziecie sporo ciekawych prac i miejsc, które zasługują na uwagę. Cały czas pojawiają się nowe, które podbijają serca fanów tej dziedziny sztuki.

Bruksela to ogromne miasto i przejawy fajnych murali czy innych form prezentowania sztuki ulicznej znajdziecie w wielu jego miejscach. Mi udało się zwiedzić tylko mały wycinek, a ilość fajnych miejsc na mojej liście bardzo szybko się wypełniła.

Streetart w Brukseli to nie tylko murale. Znajdziecie w mieście również inne formy sztuki ulicznej i różnorodne instalacje artystyczne. Jedne zajmują całe ściany budynków, a inne są niewielkie, ale łączy je wspólny element – przekaz.

Moim faworytem, spośród streetartu, który pojawił się podczas moich spacerów po Brukseli są gęsi (czy jak kto woli kaczki). Moim zdaniem rewelacja, a znajdziecie go na pierwszym zdjęciu poniżej (zlokalizowany jest przy Placu Hiszpańskim).