Sięgając po nowe książki turystyczne o Polsce, pierwszą rzeczą jaką sprawdzam, jest obecność miejsc z mojego regionu! Tyk było i tym razem! W książce „W Polskę na weekend” znajdziecie kilka ciekawych miejsc ze świętokrzyskiego, a w sumie czeka w niej na Was 70 ciekawych lokalizacji podzielonych na kilka kategorii!

Nie jest łatwo napisać książkę, a jeszcze trudniej taką, która będzie uniwersalna i odpowiadała na potrzeby różnych osób. Czy w tym przypadku się udało? O tym, napiszę Wam za chwilę! 🙂

W Polskę na weekend – o książce

Turystyka krajowa odżyła nieco przez pandemię. Zwiedzanie kraju jest modne i coraz popularniejsze. Oprócz turystycznych klasyków z pierwszych stron przewodników takich jak Kraków, Wrocław, Warszawa czy nieco mniejszych takich jak Zakopane, Sopot czy Kazimierz Dolny, pojawiają się coraz częściej propozycje miejsc jeszcze nie odkrytych! Wśród 70 lokalizacji, o których w książce „W Polskę na weekend” piszą Ania i Marcin znajdziecie miejsca pogrupowane na kilka kategorii.

Publikacja wydana jest przez Wydawnictwo Bezdroża, które ma w swoim portfolio sporo ciekawych publikacji podróżniczych i turystycznych. „W Polskę na weekend” posiada miękką, rozkładaną okładkę, wewnątrz której znajduje się mapa obiektów, które są opisane w książce. Cała publikacja ma 344 strony.

Książkę kupicie w różnych księgarniach, a jej cena to około 40 zł (w zależności od sklepu).

O autorach

Anię i Marcina Nowaków poznaliście już u mnie przy okazji ich poprzedniej książki „Podróżuj bliżej„. To para znanych twórców łączących w swojej twórczości różne kanały. Znajdziecie ich w mediach społecznościowych, na You Tubie, blogu, książkach i gazetach. Realizują ciekawe projekty, które pokazują uroki znanych i mniej znanych regionów Polski i świata.

Notka biograficzna mówi:

„Autorzy popularnego i nagradzanego bloga GdzieWyjechać.pl, a także kanału na YouTube Wędrowne Motyle zabierają nas w krótkie podróże do 70 ciekawych zakątków Polski — zarówno tych znanych, jak i tych mniej oczywistych. Każdy z nich mógłby być tematem osobnej opowieści, jednak autorzy postanowili skondensować wiedzę o tych miejscach w kilku rozdziałach tematycznych: od cudów techniki po skarby natury, od romantycznych miasteczek po zachwycające krajobrazy. Zamki, pałace, chaty kryte strzechą, postindustrialne przestrzenie i modernistyczne perełki. Od źródeł Wisły, przez niezwykłe stepy Ponidzia i baśniową Suwalszczyznę, po wolińskie klify. Oddajemy w Twoje ręce autorski przewodnik — leksykon inspirujących miejsc na intensywny weekend lub wymarzony krótki urlop w Polsce.”

Co w środku?

W środku znajdziecie rzeczy, których można się spodziewać w tego typu książce – zdjęcia, opisy, ciekawostki mapy. Wszystkie dobrze dopasowane do siebie i na wysokim poziomie.

Treść podzielona jest na kilka rozdziałów:

  • Blisko dzikiej natury
  • Romantyczne i kameralne miasteczka
  • Ikony architektury
  • Współczesne arkadie
  • Cuda inżynierii i techniki
  • Z tradycją za pan brat
  • Widoki i krajobrazy

Wśród świętokrzyskich akcentów w książce „W Polskę na weekend” znajduje się kilka pozycji, a wśród nich Szydłów, Zabudowa Buska-Zdroju i Stepy na Ponidziu. Nie jest to ilośc ogromna, ale są to miejsca, na które na pewno uwagę trzeba zwrócić.

Warto zauważyć, że każda lokalizacja posiada taką samą, żółtą ramkę, w której w kompaktowy sposób zebrane są przydatne informacje o noclegach, o tym, co warto zobaczyć w pobliżu i linkiem (kod QR) do strony obiektu. W tej samej ramce ocenione w skali od 1 do 5 są także różne udogodnienia takie jak dostępność dla rodzin z dziećmi, na wyjazd we dwoje, na brzydką pogodę, z psem, komunikacja publiczna i infrastruktura turystyczna.

Opisy miejsc nie są długi, ale zawierają wszystko to, co potrzebne, aby zaciekawić i zainspirować do odwiedzenia danego miasta.

Warto zajrzeć?

Jeżeli planujecie wyruszyć w Polskę na weekend to książka o tym właśnie tytule sprawdzi się doskonale! Nie brakuje w niej obiektów ciekawych architektonicznie, przyrodniczo czy kulturowo. Znajdzie w niej dla siebie zarówno fana aktywnego wypoczynku i coraz popularniejszego zwiedzania w stylu „slow”.

Każdy twórca internetowy czy autor ma swój styl i zwraca uwagę na charakterystyczne dla siebie elementy, a w przypadku Ani i Marcina są one zbliżone do tych, które i mnie ciekawią!

Niektóre z propozycji zawartych w książce to idealna propozycja na cały weekend zwiedzania, a inne są inspiracją na przystanek podczas większej wycieczki – od Was zależy co wybierzecie, a mapka na pewno Wam pomoże wybrać odpowiedni kierunek!