Udostępnij
Dzisiaj przed Wami zamek Frydlant! Jeżeli chodzi o zamki i pałace, to Republika Czeska ma się czym pochwalić. Niemal w każdym zakątku kraju znajdziecie piękne warownie i eleganckie, bogato zdobione pałace. Zachwycają one zwiedzających i zaskakują idealnym stanem zachowania. Zwiedzając zabytkowe budowle w Czechach musicie pamiętać o jednej rzeczy – zamek w języku czeskim to hrad, natomiast uważać należy na czeskie słowo zamek – oznacza ono również pałac.
Zamek Frydlant – położenie i dojazd
Zamek Frydlant, perła architektoniczna i jeden z najważniejszych zabytków na północy Czech, znajduje się w mieście o tej samej nazwie, Frýdlant, położonym w kraju libereckim. Zamek, umieszczony na niedostępnym skalnym wzgórzu nad rzeką Smědá, dominuje nad okolicą swoją imponującą sylwetką, przyciągając turystów swoją bogatą historią i zachowanym wyglądem.
Dojazd do zamku Frydlant jest możliwy różnymi środkami transportu:
Samochodem: Z Polski do Frydlantu można dotrzeć samochodem, głównie korzystając z autostrady A4, następnie przekraczając granicę w Zgorzelcu i kierując się czeską drogą I/13 w stronę Liberca. Z Liberca należy podążać drogą 13 na południowy wschód, aby dotrzeć do Frydlantu. W mieście znajdują się parkingi, gdzie można pozostawić pojazd i udać się na spacer w kierunku zamku.
Pociągiem: Podróżowanie koleją jest również możliwością, z tym że bezpośrednie połączenia kolejowe na trasie Polska – Frydlant są ograniczone. Najlepszym rozwiązaniem jest dojechanie pociągiem do Liberca, a stamtąd przesiąść się na lokalny pociąg lub autobus w kierunku Frydlantu.
Autobusem: Z różnych miejsc w Czechach, jak również ze stacji w Libercu, kursują autobusy do Frydlantu. Komunikacja autobusowa jest dobrze rozwinięta, a przystanki znajdują się w dogodnych lokalizacjach, umożliwiając łatwy dostęp do zamku.
Pieszo: Dla miłośników spacerów, Frydlant oferuje przyjemne trasy piesze, które prowadzą przez malownicze uliczki miasta aż pod same mury zamku. Spacer z centrum Frydlantu do zamku zajmuje około 15-20 minut.
Terra Felix i sgraffito
Zamek Frydlanta jest szczególnie ciekawy, ponieważ jest to średniowieczny zamek i renesansowy pałac w jednym. Budowa zamku miała się rozpocząć już w XIII wieku, z czasem został on otoczony murami obronnymi i basztami. W XVI wieku rozbudowano posiadłość i przebudowano ją na styl renesansowy. Najbardziej charakterystycznymi elementami jego zewnętrznej architektury są dekoracje elewacji wykonane techniką sgraffita. Technika ta polega na nakładaniu kilku różnobarwnych warstw tynku i wydrapywaniu w nich wzoru. Efekt jest niesamowity, daje wrażenie trójwymiarowości i wspaniale ożywia ściany.
Zamek Frydlant był jeszcze kilkukrotnie rozbudowywany za panowania nowych właścicieli. W jego historii zapisał się przede wszystkim ród Ronów, który był prawdopodobnie jego założycielem oraz ród Redernów, za panowania którego wybudowano kaplicę św. Anny i pałac ze zdobieniami sgraffiti. Za czasów, kiedy zamkiem władał Albrecht von Waldstein ziemię frydlancką nazywano Terra Felix, czyli Szczęśliwa Ziemia. Po nim posiadłość przejął ród Gallasów i to oni właśnie na początku XIX wieku udostępnili część komnat zwiedzającym, zakładając tym samym pierwsze w Europie Środkowej muzeum zamkowe. Zamek w 1945 roku został przejęty przez państwo, o czym jego ówczesna właścicielka dowiedziała się przebywając u siostry poza granicami kraju. Wyjeżdżając raczej nie spodziewała się, że nie będzie już mogła wrócić do własnego domu.
Bogate wnętrze
Zamek i pałac Frydlant jest zachowany w niemal idealnym stanie. We wnętrzach możemy oglądać oryginalne wyposażenie niemal każdego z pokoi, od reprezentacyjnych komnat, przez sypialnie części damskiej i męskiej dawnych mieszkańców, po pokoje służby z oryginalnymi strojami, aż do w pełni wyposażonej kuchni, w której stoi nadal czynny piec. Co ciekawe jest on nadal używany do pieczenia ciastek podczas corocznych uroczystości.
Zamek Frydlant i jego zwiedzanie
Zamek można zwiedzać w okresie od początku kwietnia do końca października w godzinach od 9.00 do 16.30. Do wyboru jest kilka tras zwiedzania:
- ZAMEK I PAŁAC – obejmująca stary zamek, kaplicę, zamek renesansowy i jego poddasze, pokoje reprezentacyjne i pokoje męskie i damskie.
- NOWA ZBROJOWNIA – obejmuje kolekcję ponad tysiąca różnych eksponatów, broni wojskowej, myśliwskiej, armat, zbroi i akcesoriów z tym zagadnieniem związanych. Najstarsze eksponaty pochodzą z XII wieku.
- WYCIECZKA DLA DZIECI – jest krótsza, obejmuje siedem pokoi pałacowych i dwa pokoje dziecięce. Jest ona dostosowana do wieku dzieci i opowiada o dawnym życiu na zamku z punktu widzenia dzieci właśnie.
Zamek ma również ofertę dwóch tras przeznaczonych tylko dla większych zorganizowanych grup: osobną dotyczącą zamku i osobną – pałacu.
Czy warto odwiedzić zamek Frydlant?
Myślę, że pytanie, czy warto jest absolutnie retoryczne. To niesamowite miejsce po prostu musicie zobaczyć. Zwiedzając kolejne komnaty nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że w naszych rodzimych zamkach i pałacach, zebranych wszystkich razem nie znajdziemy tak bogatego oryginalnego wyposażenia. Historia była o wiele łaskawsza dla zabytków naszych sąsiadów. Zdecydowanie warto umieścić Zamek i pałac Frydlant na mapie przyszłych podróży. Możecie zaplanować odwiedzenie zamku i pałac Frydlant podczas cyklicznych wydarzeń, takich jak majowe uroczystości waldsteinskie czy letnie warsztaty jazzowe. W sezonie odbywają się tu też liczne koncerty. Na uwagę zasługuje też samo miasto Frydlant, ale o tym może napisze w osobnym tekście :)
Ważną informacją jest to, że w środku zamku i pałacu nie można robić zdjęć. Możecie zobaczyć je tutaj, ponieważ otrzymaliśmy specjalne pozwolenie.