Myśląc o zamkach zlokalizowanych w polskich górach kilka przychodzi mi do głowy. Wśród nich zamek w Czorsztynie zajmuje wysokie miejsce. Może to z powodu faktu, że obok Niedzicy jest częstym punktem wycieczek, a może z jakiegoś innego?

Odwiedziłem to miejsce dawno temu, a korzystając z wizyty w regionie postanowiłem zajrzeć ponownie. W zimowych warunkach nabiera innego charakteru, a zaśnieżona okolica dodaje efektu. Z zamku rozpościerają się piękne widoki na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry.

Lokalizacja

Zamek jak łatwo się domyślić znajduje się w Czorsztynie. Od Nowego Targu dzieli go 27 kilometrów. Jadąc od tego miasta musicie wybrać drogę 969. Zamek leży w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Zamek leży nad Jeziorem Czorsztyńskim (pierwotnie nad Dunajcem), około 50 metrów nad taflą wody.

Jeżeli wybieracie się samochodem to przy wejściu na teren parku znajduje się darmowy parking, na którym możecie zostawić auto. W sezonie (1 maja – 30 września) parking jest płatny i kosztuje dla samochodów osobowych 6 zł za godzinę.

Historia zamku Czorsztyn

Ruiny, które możemy dzisiaj zwiedzać pochodzą z XIV wieku, ale wcześniej w tym miejscu istniał inny obiekt. Wcześniejsze umocnienia jednak miały konstrukcję ziemno-drewnianą. Fundatorem tego grodu była prawdopodobnie księżna Kinga – żona Bolesława Wstydliwego. Warownia pełniła funkcje obronne, ponieważ przez wiele lat Dunajec stanowił naturalną, południową granice Polski.

Rozbudowa zamku nastąpiła za czasów Kazimierza Wielkiego (według niektórych źródeł ufundował on obiekt). Wtedy został on otoczony murami obronnymi i stał się jedną z najbardziej liczących się twierdz w Polsce. Wśród królów, których pobyt na zamku został udokumentowany znaleźli się Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Jadwiga Andegaweńska czy Władysław Warneńczyk.

Na przestrzeni lat zamek był rozbudowywany i przebudowywany. Jego upadek rozpoczął się na początku XVIII wieku. Został on zdewastowany przez wojska kozackie, a pod koniec tego samego wieku od uderzenia pioruna wybuchł pożar, który pochłonął zamkowe dachy.

W 1819 roku zamek przeszedł w ręce rodziny Drohojewskich, w których pozostał do 1945 roku. Po II Wojnie Światowej przystąpiono do zabezpieczenia ruin i przeprowadzenia prac archeologicznych. Obecnie zamek jest własnością Pienińskiego Parku Narodowego.

Dostępność

Zamek jest udostępniony do zwiedzania. Konkretnie możemy zobaczyć zachowane ruiny zamku górnego i średniego oraz basztę i Zieleniec. Bilety wstępu kosztują 8 zł normalny i 4 zł ulgowy.

Zamek otwarty jest w następujących godzinach:

  • od 1.10 do 30.04 w godz. 10.00 do 15.00 (oprócz poniedziałków)
  • od 1.05 do 30.09 w godz. 9.00 do 18.00 codziennie
  • 1.01., 1.11, 25 i 26.12. oraz w Wielkanoc zamek nieczynny

Z parkingu do ruin musicie dojść na piechotę. Prowadzi tam szlak zielony, a spacer trwa 5-10 minut.

Nie ma możliwości wynajęcia na miejscu przewodnika, ale na terenie zamku znajdują się tabliczki informacyjne mówiące o poszczególnych miejscach. Zawierają one opis po polsku i angielsku oraz plan sytuacyjny.

Wśród ruin znajdują się także różnorodne ekspozycje. Podczas naszej wizyty oglądaliśmy salę poświęconą flisakom oraz zamek na starych fotografiach i rycinach.

Warto odwiedzić?

Zamek w Czorsztynie warto odwiedzić z kilku względów. Po pierwsze są to ciekawe ruiny XIV wiecznego założenia obronnego. Po drugie okolica jest warta wizyty, a każdy pretekst do wyjazdu w góry się liczy. Piękne widoki, klimatyczne jezioro i otaczające nas góry sprawiają, że koniecznie miejsce to warto odwiedzić.

Zobaczcie sami!