Jest wiele miejsc, które mijamy regularnie, ale nie zwróciliśmy uwagi na ich wartość i historię. Dworek Laszczyków to budowla, którą zna wielu Kielczan. Zastanawialiście się kiedyś jaką pełnił funkcję, kiedy powstał i dlaczego warto go odwiedzić?

Dworek Laszczyków – jak dojechać?

Dworek Laszczyków znajduje się przy ulicy Jana Pawła II 6. Miejsce to zlokalizowane jest tuż obok kieleckiej katedry, kościoła św. Trójcy i na przeciwko gmachu gimnazjum, w którym uczył się Stefan Żeromski.

Spacerując po Kielcach można do Dworku Laszczyków po prostu zajrzeć bo znajduje się w samym centrum. Jeżeli natomiast planujecie przyjechać tutaj samochodem, to możecie go zostawić przy ul. Czerwonego Krzyża lub na parkingu przy katedrze.

Tuż obok dworku przebiega Kielecki Szlak Miejski, o którym przeczytacie w artykule.

Historia

Historia tego obiektu sięga 1788 roku. Wtedy to Jakub Jaworski – ostatni starosta biskupi wydzierżawił teren na podstawie umowy z księdzem Jerzym Dobrzańskim – kanonikiem katedralnym i dziekanem Kolegiaty.

W rękach prywatnych pozostawał do lat siedemdziesiątych XX wieku. Wśród właścicieli należy wymienić rodzinę Jaworskich (1788-1866), Lewandowskich (1866-1911), Laszczyków (1911 – 1976). Później był siedzibą Zakładu Opieki Zdrowotnej, a w 1988 roku został przekazany Muzeum Wsi Kieleckiej. Od jakiegoś czasu mam w głowie wspomnienie, w którym z moją prababcią szedłem do Dworku Laszczyków z menażkami po obiad. Patrząc na historię to musiałem mieć wtedy maksymalnie 4 lata!

Na posesji pierwotnie znajdowało się więcej budynków niż obecnie. Oprócz dworku mogliśmy tam znaleźć pomieszczenia gospodarcze, wozownia, oficyna czy ogród owocowy.

Ciekawostką jest fakt, że Kazimierz Laszczyk planował na działce wybudowanie dwupiętrowej kamienicy, ale w tym wypadku na szczęście I Wojna Światowa pokrzyżowała plany i dworek przetrwał. Podczas II Wojny Światowej znajdowało się tam podobno archiwum dokumentów organizacyjnych ZWZ – AK.

Dworek wraz z ogrodzeniem wpisany jest do Rejestru zabytków nieruchomych – nr rej.: A.342 z 16.10.1961 i z 23.06.1967.

Wizualizacja posesji
(źródło: fotopolska.eu/Robert Cze)

Ekspozycja

W dworku organizowane są różnorodne, czasowe ekspozycje tematyczne. Ja odwiedzałem to miejsce często podczas nocy muzeów lub nocnego zwiedzania podczas Święta Kielc.

Dwa razy do roku organizowane są także kiermasze. Odbywają się one przy okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych.

Wydarzenie organizowane na terenie dworku

Muzeum Wsi Kieleckiej

W budynku znajdującym się za Dworkiem Laszczyków znajduje dyrekcja Muzeum Wsi Kieleckiej. Placówka ta zarządza kilkoma obiektami In situ oraz skansenem w Tokarni.

Jeżeli interesuje Was ta tematyka to wybierzcie się tam koniecznie. Miejsce to będzie idealne na spacer w sielankowym otoczeniu starych budynków z całego regionu.

Warto?

Nie jest to miejsce, do którego warto przyjeżdżać z innego miasta na specjalną wycieczkę. Warto jednak zaplanować wizytę podczas zwiedzania centrum Kielc czy Wzgórza Zamkowego.

Przekraczając bramę do dworku znajdujecie się w innym świecie i przez chwilę można zapomnieć ze znajdujecie się w samym centrum miasta. Dworek Laszczyków to miejsce ciekawe, do którego zajrzeć warto!