Udostępnij
Zdarza nam się często odwiedzić jakieś miejsce przypadkiem. Tak trafiliśmy do Gniewu! Miasto to miało być tylko przystankiem w trasie, a okazało się ciekawym odkryciem. Samo miasteczko jak i zamek w Gniewie robią wrażenie!
Wydaje mi się, że miasto ma spory potencjał, który zaczyna wykorzystywać. Spacerując spotkacie elementy infrastruktury turystycznej – są tablice kierunkowe i informacyjne. Miasto nie jest duże wiec raczej się nie zgubicie! :)
Lokalizacja
Gniew znajduje się niedaleko autostrady prowadzącej do Gdańska. Miasto to od Torunia dzieli 115 kilometrów, a od Gdańska 75 kilometrów. Miasto leży przy ujściu Wierzycy do Wisły
Na głównym placu – Placu Grunwaldzkim znajduje się kilka miejsc parkingowych i z nich postanowiliśmy skorzystać. Miasto jest kompaktowe i jego centrum bez problemu możecie pozwiedzać na piechotę.
Historia zamku w Gniewie
Początki zamku sięgają 1290 roku i są związane z zakonem krzyżackim. Mówi się, że był to jeden z najpotężniejszych zamków zakonu po tej stronie Wisły. W 1410 roku zamek został zajęty przez Pawła z Wszeradowa. W 1454 roku został zdobyty, ale w tym samym roku odzyskali go Krzyżacy. W 1464 roku, zamek poddał się wojskom królewskim. Został on włączony do Polski i stał się siedzibą starostów. W 1625 i 1655 roku został zajęty przez wojska szwedzkie.
Na zamku przebywał Zygmunt III Waza, a pod koniec XVII wieku starostą gniewskim był Jan Sobieski – późniejszy król Polski, który dla swojej żony zbudował barokowy budynek na Podzamczu. Na przestrzeni lat obiekt był wielokrotnie przebudowywany i pełnił różne funkcje. Był on m.in przebudowany na spichlerz.
W 1920 roku Gniew wrócił do Polski, ale już rok później na zamku wybuchł pożar, który zniszczył sporą część obiektu. Podczas II Wojny Światowej w zamku znajdowała się niemieckie więzienie dla Polaków. Odbudowa obiektu rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku.
Dostępność
Obecnie w zamku znajduje się hotel wraz z zapleczem konferencyjnym, spa i basenem. Na terenach zamkowych odbywają się różnego rodzaju wydarzenia historyczne z turniejami rycerskimi na czele. Według danych, które udało mi się uzyskać, na zamku odbywa się corocznie inscenizacji bitwy pod Gniewem (1626 rok).
Gniew
Oprócz zamku w Gniewie warto przyjrzeć się samemu miastu. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku, ale pierwsze ślady osadnictwa sięgają 2500 przed naszą erą. Od X wieku tereny należały do Polan. Na przestrzeni lat miasto wielokrotnie zmieniało właścicieli.
Wśród ciekawych obiektów, które w Gniewie warto wymienić znajduje się na pewno wspomniany już zamek, pałac Marysieńki – żony Jana III Sobieskiego, dom Pastora, pompy miejskie czy gotycki kościół parafialny pw. sw. Mikołaja (XIV wiek).
Gniew posiada zachowany średniowieczny układ przestrzenny z kwadratowym, centralnie położonym rynkiem. Najstarsze kamienice pochodzą z XV wieku, ale jest też sporo młodszych. Jeżeli planujecie spacer po mieście, jest duża szansa, że spotkacie także pozostałości murów miejskich.
Warto odwiedzić?
Pomimo faktu, że Gniew był przypadkowym wyborem na postój w trasie to uważam wizytę za bardzo udaną. Miasto ma potencjał na rozwój turystyki i liczę, że go wykorzysta bo ma co pokazać. Ciekawa architektura, resztki murów miejskich czy interesujący zamek w Gniewie to dopiero początek!