Udostępnij
Miasto to mijałem zawsze przejazdem. Znajdujący się w nim zamek zwracał jednak moją uwagę. Przyszedł czas, aby go odwiedzić i poznać jego historię Tym sposobem odwiedziliśmy zamek w Iłży, a właściwie o, co z niego pozostało!
Zdecydowaliśmy się na wizytę podczas naszej objazdówki po północno-wschodniej części regionu świętokrzyskiego. Zostawiliśmy samochód na parkingu i udaliśmy się na górę. Całość zajęła nam około godzinę.
Lokalizacja i dostępność
Będąc w Iłży trudno zamku nie zauważyć. Znajduje się na wzniesieniu górującym nad miastem. Możecie się do niego dostać od dwóch stron. Jedno wejście znajduje się od ul. Świętego Franciszka (tam jest też parking dla samochodów), a drugie od ul. Podzamcze.
Wstęp na zamek jest bezpłatny. Płatne jest wejście na basztę i do komnat (bilet normalny 3 zł, ulgowy – 2 zł).
Zamek w Iłży – historia
Historia zamku sięga XIV wieku. Wtedy to biskup Jan Grot zdecydował o jego budowie. Znajdująca się w Iłży wcześniej drewniana budowla obronna opustoszała w XIV wieku. Na przestrzeni lat zamek był wielokrotnie przebudowywany. Uzyskał formę trójkątnego zamku z osobnym podzamczem. Wśród biskupów, którzy mieli coś wspólnego z zamkiem warto wymienić Jana Konarskiego, Filipa Padniewskiego czy Floriana z Mokrska.
Zamek został uszkodzony w 1655 roku (Potop Szwedzki), ale w 1670 roku budowla została odbudowana przez biskupa Andrzeja Trzebickiego. Początkiem końca historii zamku było przejście na własność rządu oraz pożar.
Warto dodać, że tuż pod zamkiem miała miejsce jedna z bitew kampanii wrześniowej (II Wojna Światowa). Armia polska walczyła tam z jednostkami niemieckimi wchodzącymi w skład XV korpusu zmotoryzowanego z 10 armii gen. artylerii Walthera von Reichenau.
Była to jedna z najbardziej krwawych bitew kampanii wrześniowej, którą Niemcy nazwali „Bitwą Radomską”.
Stan obecny
Najbardziej charakterystycznym elementem, który dotrwał do naszych czasów jest wieża. Widać ją z wielu miejsc w bliższej i dalszej okolicy. Podobno z jej szczytu rozpościera się piękna panorama okolicy. Podczas naszej wizyty niestety była zamknięta. Oprócz wieży możemy również zwiedzać komnaty.
Podpisy
Na kamieniach wieży zamkowej znajdziecie sporo wyrytych podpisów. Wśród nich jak się dobrze przypatrzycie na pewno trafią Wam się turyści sprzed wielu lat.
Co w okolicy?
Iłża nie jest wielkim miastem, ale ma sporo do zaoferowania. Oprócz samego zamku możecie także udać się np. nad zalew. W mieście czeka na Was Muzeum Regionalne i kilka kościołów. Jeżeli sama Iłża nie wystarcza Wam jako cel podróży to rzut beretem macie Starachowice z Muzeum Przyrody i Techniki czy też niezwykłym cmentarzem żydowskim.
Plotka głosi, że w Iłży są rewelacyjne lody, ale muszę ją potwierdzić i zweryfikować!
Warto?
Iłża leży tuż przy granicy województwa świętokrzyskiego i jest ciekawym celem podróży. Niewielka odległość od Starachowic sprawia, że Iłża może być celem krótkiej wycieczki. Piękny zamek to tylko jeden z powodów wizyty!