Dwory i pałace często zlokalizowane są wśród pól i łąk. Nie pełniły one najczęściej funkcji obronnych, a miały być oznaką statusu społecznego ich właścicieli. Jedną z ciekawych budowli, zlokalizowaną właśnie w takim sielankowym otoczeniu jest pałac w Śladkowie Dużym.

Pałac w Śladkowie Dużym – lokalizacja

Pałac znajduje się w Śladkowie Dużym – wsi położonej 5 kilometrów od Chmielnika (świętokrzyskie). Tuż przy bramie wjazdowej znajduje się sporo przestrzenie, gdzie można zaparkować samochód. W związku z tym, że teren pałacu nie jest dostępny do zwiedzania, a komunikacja publiczna nie jeździ tą trasą zbyt często sugeruję odwiedziny w Śladkowie Dużym samochodem.

Historia pałacu

W XVI wieku majątek ziemski należał do rodziny Balickich. Prawdopodobnie w 1681 roku zbudowany został dzisiejszy pałac. Taka data widnieje nad wejściem do jednego z pomieszczeń w najstarszej części budowli. Obiekt ten powstał z przebudowy innego, istniejącego wcześniej. Wśrod właścicieli Śladkowa Dużego wymienić należy Chełmickich, Potockich, Grodzickich, Bystrzynowskich, Romiszewskich, Sielskich, Pytkowskich, Olszańskich i Bohdanwiczów.

Większa przebudowa obiektu nastąpiła w XVIII wieku, a przypisywana jest ona Ferdynandowi Naxowi. Prawdopodobnie również jego autorstwa było założenie parkowe otaczające pałac.

Ostatnim przedwojennym właścicielem pałacu w Śladkowie Dużym był Feliks Worytkiewicz. Budowla ucierpiała podczas II Wojny Światowej, a po jej zakończeniu została upaństwowiona. Znajdował się w niej Państwowy Dom Dziecka.

Stan obecny

Pałac w Śladkowie Dużym znajduje się w prywatnych rękach. Został kupiony w 1989 roku i od tej pory przeprowadzone były w nim prace zabezpieczające. Wykonane zostały także prace podziemne. Z dostępnych artykułów wynika jednak, że właściciel przeliczył się i nie wystarczyło pieniędzy na generalny remont. Od 1995 roku nie widać większych postępów prac.

Tuż przed bramą wjazdową do pałacu znajduje się pamiatkowy kamień z tablicą, na której znajduje się napis:

MARSZAŁKOWI JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU
TWÓRCY CZYNU LEGIONOWEGO
WSPÓŁTWÓRCY NIEPODLEGŁEGO PAŃSTWA POLSKIEGO
W 10 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
DLA UPAMIĘTNIENIA JEGO POBYTU
W DNIU 12/13 MAJA 1915 ROKU W TUTEJSZYM PAŁACU

Pałac wpisany jest do rejestru zabytków – nr rej.: A.302 z 18.07.1946, z 11.12.1957 i z 21.02.1966.

Warto odwiedzić?

Pomimo ciekawej architektury pałac w Śladkowie Dużym nie jest celem na indywidualną wycieczkę. Jest to natomiast dobry punkt podczas objazdu po okolicy. Zdecydowanie warto się przy nim zatrzymać i obejrzeć, a może za kilka lat doczekamy się remontu i wykorzystania go!

Co w okolicy pałacu w Śladkowie Dużym?

Śladków Duży leży blisko Chmielnika, ale odległości do Pińczowa czy Buska Zdroju również nie są ogromne. W samym Chmielniku zwróćcie koniecznie uwagę na Świętokrzyski Sztetl (znajdujący się w synagodze) czy cmentarz żydowski. Jadąc dalej na Ponidzie odwiedźcie koniecznie ciekawe rezerwaty przyrody (np. Przęślin czy Polanę Polichno).