Często używamy jakiegoś przedmiotu nie myśląc nawet, kto go wymyślił. Czesi zapisali się w historii swoimi pomysłami, a wielu z nich używacie do dziś! Rzućcie oko na czeskie wynalazki!

Cukier w kostkach

Na pewno nie jeden raz widzieliście cukier w tej formie. Jak się łatwo domyślić nie zawsze był on produkowany w takiej formie. W 1842 roku, w miejscowości Dačice nastąpił przełom. Jakub Kryštof Rad – właściciel cukrowni stworzył dla swej żony, nowość, którą znamy do dnia dzisiejszego. Historia mówi, że kobieta ta zraniła się podczas kruszenia brył cukru, a mąż szybko postanowił znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu problem miał już się nie powtórzyć. Stworzone kostki miały około 1,5 centymetra, a do sprzedaży trafiły rok później. Kostka cukru została opatentowania 23 stycznia 1843 roku.

W miejscowości, w której dokonano odkrycia znajduje się pomnik kostki cukru!

Prysznic

Myślę, że zdarzyło Wam się kiedyś brać prysznic 😉 Historia tego wynalazku sięga około 200 lat wstecz. Kiedyś kąpiele wyglądały nieco inaczej. Były balie z wodą, a czasem i strumienie. Około 1820 roku Vincenz Priessnitz stworzył coś co dzisiaj nazywamy od jego nazwiska właśnie prysznicem. Nie służył on wtedy do kąpieli, a do zabiegów lodowatą wodą. Nie od razu wynalazek ten jednak pojawił się w domach. Swoją karierę „na salonach” rozpoczął on dopiero w połowie XX wieku, a w Polsce w latach 90.

Vincenz Priessnitz urodził się w miejscowości Lazne Jesenik i dużą część swojego życia poświęcił badaniom (i praktyce) nad właściwościami zdrowotnymi wody.

Soczewki kontaktowe

Jeżeli macie problemy ze wzrokiem to właśnie soczewki kontaktowe mogą zastąpić Wam okulary. Ja się do nich nie przekonałem, ale wielu z Was nie potrafi sobie wyobrazić bez nich życia. Soczewki, zbliżone do tych, których używamy w dzisiejszych czasach wymyślił pochodzący z Prostějova naukowiec Otto Wichterle w 1956 roku. Produkcja rozpoczęła się kilka lat później, a rozwój produktu możliwy był dzięki wyjściu z nim za granicę. 

Piorunochron

Pomimo, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z posiadania go na bloku, to jest to wynalazek dzięki, któremu niejedna budowla przetrwała burzę. W Europie został on wynaleziony przez Prokopa Diviša – teologa i przyrodnika. Było to w latach pięćdziesiątych XVIII wieku. W różnych częściach świata niezależnie inni badacze również prowadzili próby w tym temacie.

Semtex

Ten, wynaleziony w 1950 w Czechosłowacji materiał wybuchowy przez wiele lat był jednym z trudniejszych do wykrycia. Używany jest w celach militarnych i rozbiórkowych, a początkowo nazywał się B1. Od 1964 roku nazywany jest właśnie Semtex. Wynalazcami tego materiału wybuchowego byli dwaj chemicy Stanislav Brebera i Radim Fukátko. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Semin (niedaleko Pardubic), w której pierwszy raz został wyprodukowany .

Robot

Pomimo, że Czesi nie wynaleźli pierwszego robota na świecie, to słowo to wymyślone i upowszechnione zostało po premierze sztuki R.U.R. (Rossumovi Univerzální Roboti), której autorem jest czeski pisarz Karel Čapek. Opisywało ono sztucznie wytwarzane istoty ludzkie, które miały wykonywać ciężkie zadania. Co ciekawe to nie Karel wymyślił to słowo, a jego brat Josef.

Bonus

Może nie wynalazkiem, ale ciekawostką jest fakt, że tzw. Atomowy Dom – budynek, który przetrwał wybuch bomby atomowej w Hiroszimie i stoi do dzisiaj jako pomnik został zaprojektowany przez czeskiego architekta Jana Lentza pochodzącego z Nachodu.

Od dzisiaj inaczej spojrzycie na czeskie wynalazki! 🙂