Udostępnij
Aplikacje mobilne coraz częściej towarzyszą nam w codziennym życiu. Coraz częściej również używamy ich w turystyce. Powoli i świętokrzyskie obiekty dają się przekonać do używania tego typu „technologicznych nowinek”. Na liście miejsc, które posiadają swoją aplikację pojawiło się nowe – Muzeum Wsi Kieleckiej – Tokarnia.
Opisywałem już aplikację Geoparku, a ostatnio także Skamieniałości Świętokrzyskie wydane przez Państwowy Instytut Geologiczny. Przyszedł czas żeby przyjrzeć się i aplikacji skansenu.
Aplikacja jest do pobrania na Adroida i iOS. Na pierwszy rzut oka prezentuje się ciekawie i nawiązuje stylem do skansenu. Pierwszy minus niestety jest taki, że zdjęcia dogrywają się dopiero po zainstalowaniu aplikacji. Bez internetu zdjęć nie ma. Ja obsłużył Bym to komunikatem, ze zdjęcia się pobiorą. Bez komunikatu po prostu pobierają się w tle a transfer leci. Po pobraniu zostają na urządzeniu i wtedy aplikacja wygląda już znacznie lepiej. Obrazki z aparatem w przypadku połączenia z internetem zastępowane były normalnymi. Sytuacja wygląda też kiepsko przy próbie powiększenia obrazka, którego nie ma – pojawia się czarny ekran z wykrzyknikiem – znowu brakuje komunikatu – włącz internet.
Przejdźmy jednak do funkcji. Na ekranie głównym mamy do wyboru ich kilka – Miejsca, Dojazd, Trasy, Mapa i Questy. Wchodząc w opcję Miejsca mamy opisane obiekty znajdujące się na terenie muzeum (podzielone są one na sekcje). Przy każdym z obiektów mamy zdjęcie i opis oraz możliwość pokazania go na planie skansenu. W opcji Dojazd dostajemy informacje teleadresowe wraz ze wskazówkami jak dostać się do skansenu. Wchodząc w menu Trasy otrzymujemy propozycje 3 tras (45 minut, 90 minut i pełna). Każda trasa ma dodane kilka zdjęć i jej przebieg na planie obiektu. Po zaznaczeniu punktu na planie, możemy przejść do jego opisu. Kolejną opcją w głównym menu jest Mapa. Nie trudno się domyślić, ze włączenie jej powoduje przejście do interaktywnego planu obiektu. Dobre jest to, że korzystając z położenia GPS możemy na planie zlokalizować siebie. Ostatnią pozycją w menu są Questy. Generalizując są to krótkie gry terenowe według określonego scenariusza. Do dyspozycji mamy ich pięć. Trwają od 30 do 60 minut podczas, których wykonujemy różnorodne zadania. Tokarnia próbuje łączyć tradycję z nowoczesnością.
Pomimo braku komunikacji o potrzebie połączenia z internetem, uważam, że aplikacja jest ciekawa. Przy kolejnym wolnym weekendzie na pewno przetestuję ją w boju, już na terenie skansenu – Tokarnia czeka.