Udostępnij
Po prawie półrocznej przerwie wracamy na spacery. Inauguracja nowego „rozdania” odbyła się w kieleckim rezerwacie Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego. Pogoda zdecydowanie wakacyjna, ale chętnych nie zabrakło.
Punktualnie o 10.00 czekaliśmy na uczestników spaceru przed Centrum Geoedukacji. Tradycyjnie poczekaliśmy na spóźnialskich kilka minut i tradycyjnie jacyś się pojawili ;). Kilkanaście minut po dziesiątej wyruszyliśmy na spacer.
Zaczęliśmy od pomnika znajdującego się przy Centrum Geoedukacji, a przedstawiającego koralowca Hexagonaria w dużym powiększeniu. Następnie podążając za ścieżką edukacyjną dostaliśmy się w okolice „stożka”. Tam przyjrzeliśmy się różnorodnych zjawiskom geologicznym i tektonicznym (mega brekcja, uskoki, kontakt fran-famen), porozmawialiśmy o jaskini, do której wejście znajdowało się nieopodal oraz o samym stożku jako elemencie zostawiony przez górników z powodu słabej jakoś surowca, z którego jest zbudowany.
Następnie udaliśmy się do barierek położonych na krawędzi kamieniołomu Wietrznia (najgłębsze wyrobisko rezerwatu). Tam poruszyliśmy tematykę związaną z wydibyciem na tym obszarze, podziałem rezerwatu na trzy kamieniołomy (Wietrznia, Międzygórz i Międzygóz Wschodni) oraz profilem geologicznym odsłaniającym się w rezerwacie.
Stamtąd zeszliśmy na dół najgłębszego wyrobiska. Jest dobre miejsce na dyskusję o skamieniałościach występujących na Wietrzni ponieważ bez większego problemu można pod nogami znaleźć ich przykłady. Udało nam się znaleźć ramienionogi, koralowce osobnicze i liliowce. Spośród minerałów znaleźliśmy kilka okazów kalcytu, z których jeden posiadał mineralizację pirytem.
Po nie łatwej wspinaczce na górę udaliśmy się na „Glinianki”. Jest to zbiornik wodny posiadający status użytku ekologicznego. Tam wyjaśniliśmy sobie dlaczego Wietrznia pomimo większej głębokości nie jest zalana wodą. Następnie udaliśmy się na najwyższy punkt przy głównym wyrobisku, aby porozmawiać o faunie i florze rezerwatu, ale także o otaczających nas pasmach górskich.
Na kolejnym postoju, z którego podziwialiśmy z góry wyrobiska Międzygórz i Międzygórz Wschodni przedstawiciele Instytutu Designu przedstawili informację o rozpoczęciu prac nad zagospodarowaniem najgłębszego wyrobiska, a właściwie o etapie zbierania koncepcji. Uczestnicy spaceru podrzucili kilka pomysłów i udaliśmy się dalej.
Na zakończenie spaceru czekała na nas jeszcze wycieczka po Centrum Geoedukacji. Po zwiedzeniu ekspozycji i podróży do wnętrza Ziemi w kapsule 5D spacer się zakończył.
Kolejne spacery już niedługo. Bądźcie z nami! :)