Mało znamy kieleckich hoteli bo rzadko zwraca się uwagę na takie placówki w swoim mieście. Tymczasem mijamy je regularnie. Równie często mijamy obiekty, które hotelami były w przeszłości, ale z biegiem lat straciły tę funkcję. Zapraszam Was na kilka słów o kieleckich obiektach noclegowych z przeszłości.

W związku z 50 urodzinami grupy Accor w Polsce zorganizowałem spacer powiązany z  tematyką kieleckich hoteli. Jeżeli ominęło Was to wydarzenie to możecie przejść trasę samemu. Cały spacer powinniście odbyć w mniej niż dwie godziny. Na jego trasie oprócz dawnych i obcenych hoteli znajdziecie również zajazdy i obiekty z hotelami związane.

Spacer

Spacer rozpoczęliśmy na kieleckim Rynku skąd od razu udaliśmy się na róg z ul Leonarda. Znajdował się tam Hotel Saski (do 1858 roku zajazd), w którym zatrzymał się np. Tadeusz Kościuszko. Mówi o tym tablica na budynku umieszczona od strony ul. Leonarda. Jego właścicielem był Jan Hönigmann. Kolejnym obiektem na naszej trasie był Hotel Europejski. Znajdował się on pomiędzy ulicą Sienkiewicza a Rynkiem (bliżej deptaku). Posiadał on ponad 35 pokoi i należał do rodziny Lardellich. Posiadali oni także cukiernię i teatr. Następnym miejscem, które odwiedziliśmy był budynek, w którym obecnie znajduje się Caritas. Mówi się, że jest to najstarszy hotel w Kielcach zwany Domem pod Krakowiakami. Następnie udaliśmy się dalej ulicą Jana Pawła II w stronę ul. Ogrodowej. Na skrzyżowaniu tych dwóch ulic obejrzeliśmy obiekt, który hotele nie jest, ale jego właściciele zbudowali Hotel Polski, o którym napiszę później. Budynkiem tym był kielecki browar, a jego właścicielami rodzina Stumpfów.

ul. Sienkiewicza

Następnie spacerem przez park i ulicę Solną dotarliśmy na skrzyżowanie ulicy Sienkiewicza i Paderewskiego. W tym miejscu omówiliśmy dwa hotele znajdujące się kiedyś w okolicy – Hotel Polonia ( Sinkiewicza 55) oraz Hotel Górnośląski (Sienkiewicza 67). Oba te hotele powstały w latach 20 XX wieku i nie posiadały zbyt wysokiego poziomu. Cieszyły się zainteresowaniem głównie z powodu atrakcyjnej lokalizacji.  Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Hotel Versal. Powstał on w 1913 roku, a jego właścicielem był Michał Wilczyński – kucharz wspomnianego już wcześniej Hotelu Europejskiego. Ciekawostką jest to, że budynek zaprojektował Władysław Pietrzykowski. Zaprojektował on również Hotel Bristol w Busku Zdroju, który jest bardzo podobny do kieleckiego. Prawie na przeciwko Versalu (przy Sienkiewicza 38, w oficynie) w okresie międzywojennym funkcjonował Hotel Victoria Beniamina Grünberga.

Kolejnym punktem zwiedzania były dwa, chyba najpopularniejsze hotele. W świadomości Kielczan tylko jeden z nich z hotelarstwem się kojarzy. Mowa o Hotelu Bristol i Hotelu Polskim. Pierwszy z nich nadal działa, a przez wiele lat był najlepszym hotelem w Kielcach. Powstał 1 sierpnia 1900 roku. Podobnie jak Hotel Polski posiadał własną elektrownię, a z hotelowych łazienek za drobną opłatą mogli korzystać także mieszkańcy Kielc. Ciekawostką była znajdująca się na dziedzińcu fontanna z kolorowymi kulkami oraz rybami, które można było zamówić na obiad. Na przeciwko Bristolu znajdował się Hotel Polski. Powstał on razem z teatrem, a jego fundatorem była wspomniana już rodzina Stumpfów.

Rynek

Kolejnym odwiedzonym obiektem był dawny Hotel Krakowski znajdujący się na rogu ulicy Małej i Leśnej (wtedy Tylnej). Był to na początku zajazd, który z czasem zmienił się w hotel. W obiekcie działała Restauracja pod Gwiazdami. Ostatnim hotelem na trasie był Hotel Warszawski, o którego lokalizacji niewiele wiadomo, oprócz tego, że mieścił się przy ul. Nowowarszawskiej i należał do rodziny Ballertów. Powstał w 1878 roku. Spacer zakończyliśmy w już współczesnym hotelu Ibis.

Wspomniane hotele powstały przed II Wojną Światową, ale lokale hotelowe również po wojnie się rozwijały. Wtedy też (W latach 60) powstał np. Hotel Centralny (później Łysogóry, a aktualnie Best Western Grand Hotel). Zachęcam Was na spacer śladami hoteli i udział w kolejnych spacerach z tymrazem.pl 🙂

Dawne kieleckie hotele

Hotel Bristol

Dawne kieleckie hotele

Hotel Krakowski

Dawne kieleckie hotele

Hotel Bristol

Dawne kieleckie hotele

Hotel Polski

Dawne kieleckie hotele

Okolice Hotelu Polskiego

Dawne kieleckie hotele

Hotel Versal