Udostępnij
Wśród kieleckich rezerwatów każdy ma swój urok. Jedne są bardziej popularne wśród Kielczan, a inne wśród turystów. Dzisiaj przed Wami rezerwat Wietrznia. To fascynujące miejsce z ciekawą historią geologiczną, które idealnie nadaje się na spacer!
Lubię Wietrznię z racji swojej dzikości i faktu, że przez wiele lat mieszkałem niedaleko tego miejsca. Przez lata nabrało ono charakteru, a miasto zaczęło o nie dbać, co wyszło mu zdecydowanie na plus!
Lokalizacja
Rezerwat Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego znajduje się w południowo-wschodniej części Kielc. Dojechać tam możecie samochodem, komunikacją miejską lub przejść się na piechotę. Myśląc o Wietrzni możemy rozważać dwie opcje na zostawienie samochodu. Pierwszą z nich są okolice największego wyrobiska (Wietrznia) i tutaj możecie zostawić samochód od strony ul. Księcia Józefa Poniatowskiego. Rezerwat Wietrznia można także zwiedzać od drugiej strony i zostawić samochód na parkingu przy Centrum Geoedukacji (i przy okazji zwiedzić samo centrum).
Jeżeli macie zaplanowaną wizytę na Gliniankach, w najgłębszym wyrobisku, Centrum Geoedukacji i przejście całej ścieżki edukacyjnej to przeznaczcie na to około 2-3 godziny. Planując zejście na dno na wyrobiska warto zaopatrzyć się w dobre buty – droga na dół jest stroma.
Rezerwat Wietrznia
Rezerwat Wietrznia nosi imię Zbigniewa Rubinowskiego, a utworzony został 4 listopada 1999 roku. Chroniony obszar obejmuje 17,95 i jest to rezerwat przyrody nieożywionej. Jest to największe w Kielcach miejsce tego typu. Eksploatacja lokalnych złóż wapieni i dolomitów dewońskich trwała od 1893 do 1974 roku. Efektem tych prac są widoczne dzisiaj trzy wyrobiska – Wietrznia (najgłębsze), Międzygórz i Międzygórz Wschodni, które rozciągają się na długości ponad 900 metrów.
W rezerwacie znajduje się ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi. Możemy również do zwiedzania wykorzystać aplikację mobilną stworzoną do tego celu. W samym rezerwacie możecie zaobserwować sporo ciekawych roślin, a czasem i zwierząt.
Geologia
Wietrznia wchodzi w skład Pasma Kadzielniańskiego. Odsłaniają się tam wapienie i dolomity dewonu. Wydobywane one były do produkcji wapna, tłucznia drogowego i kamienia budowlanego. Dominują gruboławicowe osady morskie ze strefy płytkiego szelfu.
Wśród interesujących zjawisk w rezerwacie warto zwrócić uwagę na zjawiska krasowe, tektoniczne, mineralizacje i skamieniałości. Na terenie rezerwatu istnieje 5 schronisk skalnych i jaskiń. Najdłuższa z nich liczy 60 m – Jaskinia na Wietrzni.
W odsłoniętym na terenie rezerwatu profilu zapisana jest historia życia w morzu w dewonie (365-386 mln. lat temu). Wśród skamieniałości możecie tam zaobserwować koralowce, stromatopory, liliowce, ramienionogi i ślimaki. Oprócz nich rzadziej możecie zaobserwować łodziki, trylobity, szczątki ryb pancernych czy rekinów.
Na terenie rezerwatu Wietrznia pojawiają się także minerały takie jak kalcyt, kwarc, piryt oraz domieszki takie jak galena czy malachit. Pamiętajcie jednak, że Wietrznia to rezerwat i pozyskiwanie skał nie jest zgodne z prawem.
Centrum Geoedukacji
Idealnym podsumowaniem (lub wprowadzeniem) do wycieczki po rezerwacie jest wizyta w Centrum Geoedukacji! Znajduje się ono przy wschodniej części rezerwatu, a swoją multimedialną wystawą na pewno zyska uznanie w Waszych oczach. Oprócz samej wystawy Centrum Geoedukacji oferuje również interesujące lekcje i zajęcia (m.in. z rozpoznawania minerałów, skamieniałości czy szlifowania okazów).
Na wystawie, oprócz informacji i tablic czeka na nas dużo dioram prezentujących życie w morzach i oceanach miliony lat temu. Możemy tam odnaleźć organizmy, które pomimo tego, że dzisiaj dla nas są dziwne to w dewońskim morzu były bardzo popularne (np. liścioraki).
Artykuł o Centrum Geoedukacji
Użytek ekologiczny Glinianki
Tuż obok rezerwatu Wietrznia znajduje się użytek ekologiczny Glinianki. Jest to zbiornik wodny z interesującymi zbiorowiskami roślinności wodnej i przybrzeżnej. Zajmuje około 1 ha, a powstał w miejscu, gdzie dawniej wydobywano glinę do produkcji cegieł.
Geologiczne Kielce
Jeżeli ciekawi Was tematyka geologiczna to koniecznie wyruszcie na spacer śladami geologicznych Kielc. Przygotowałem dla Was całą trasę, dzięki której możecie poznać miasto od tej ciekawej strony. W Kielcach (na terenie miasta) znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody, a każdy z nich ma coś wspólnego z geologią. Spacer “Geologiczne Kielce” to propozycja idealna dla rodzin z dziećmi, Kielczan jak i turystów. Spacer możecie rozpocząć na Karczówce lub Kadzielni, a skończyć właśnie na Wietrzni.
Na stronie czeka na Was szczegółowy opis + mapka z trasą – Spacer Geologiczne Kielce.
Herszel Zagajski
Przy okazji pisania o Wietrzni warto również przywołać postać Herszla Zagajskiego. Był on właścicielem kamieniołomów, na terenie których mieści się dzisiejszy rezerwat. Był on radnym oraz przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Kielcach. Herszel Zagajski wybudował kamienicę przy obecnej ul. Słowackiego 3, na której podwórzy znajdował się ufundowany przez niego prywatny dom modlitwy. W związku z pracami budowlanymi w tym miejscu, kilka lat temu przeniesiony on został na teren cmentarza żydowskiego w Kielcach.
Warto odwiedzić rezerwat Wietrznia?
Większość turystów w Kielcach odwiedza Kadzielnię z racji jej lepszego zagospodarowania i nocnej iluminacji. Wietrznia to miejsce wyjątkowe, które również warto zobaczyć! Wybierzcie się na spacer, a na pewno nie pożałujecie! :)