Udostępnij
Wybierają się do Bordeaux wiedziałem, że muszę odwiedzić jakąś winnicę! Mając do dyspozycji tylko dwa dni i nie posiadając samochodu, wybór nie był prosty. Przejrzałem sporo ofert i jedna z nich mi się spodobała – Chateau Saint Ahon. Postanowiłem ją odwiedzić i dzisiaj wiem, że był to dobry wybór!
Jeżeli chcecie pozwiedzać winnicę to polecam umówić się wcześniej (bez problemu można dogadać się emailem po angielsku). Wycieczka z degustacją to koszt 9 Euro, ale dla posiadaczy Bordeaux CityPass jest rabat!
Lokalizacja i dojazd
Winnica Chateau Saint Ahon zlokalizowana jest około godzinę drogi transportem publicznym od centrum Bordeaux. Właściwy adres tego miejsca to 57 Rue de St Ahon, 33290 Blanquefort.
Możecie się tam dostać na kilka sposobów. Jeżeli macie do dyspozycji samochód, to korzystacie z nawigacji i jesteście na miejscu. Jadąc komunikacją publiczną najprościej będzie Wam znaleźć linię tramwajową C, która jedzie w kierunku Gare de Blanquefort i pojechać nią do samego końca. Zwróćcie uwagę na kierunek, bo linia C ma dwie odnogi. Na dworcu w Blanquefort wsiadacie w autobus linii 38 i jedziecie 3 przystanki do Terrefort. Stamtąd macie około 500 metrów do winnicy. Odcinek z dworca do winnicy możecie również pokonać pieszo, ale wtedy czeka Was około 20 minutowy spacer (niecałe 2 kilometry).
Winnica Sain Ahon to nie tylko wino, na miejscu organizowane są także imprezy okolicznościowe takie jak wesela czy przyjęcia urodzinowe. Do dyspozycji gości jest także kilka miejsc noclegowych.
Regiony winiarskie w okolicy Bordeaux
Pomimo tego, że Bordeaux jest znane na świecie z produkcji wina, to powstające tu trunki różnią się od siebie w zależności od regionu, z którego pochodzą. Winnia Chateau Saint Ahon leży w regionie Médoc. Jest on położony pomiędzy oceanem a rzeką Gironą. Gleby nie są tam łatwe do uprawy, często zawierają duże ilości żwiru lub gliny.
Wśród innych regionów warto wymienić Graves, Libourne, Saint Emilion, Pomerol, Fronsac czy Entre-Deux-Mers.
Chateau Saint Ahon – zamek
Znajdujący się na terenie winnicy zamek, który stanowi jej serce, nie jest udostępniony do zwiedzania ponieważ mieszka w nim właściciel winnicy z rodziną. Miejsce to na przestrzeni lat miało wielu właścicieli. Jednym z bardziej znanych był Charles de Montesquieu.
Istniejący w tym miejscu zamek został zniszczony podczas Rewolucji Francuskiej, a później odbudowany w czasach napoleońskich. Swój dzisiejszy wygląd zapewnia przebudowie w 1875 roku.
W 1985 roku zamek i winnica przeszły w ręce hrabiego i hrabiny Bernard de Colbert. Tym sposobem stali się oni 67 właścicielami majątku.
Winorośl
Majątek Chateau Saint Ahon obejmuje 40 hektarów, z których około 30 zajmują winogrona. Główną uprawę stanowi Cabernet Sauvignon (60%), kolejna odmiana to Merlot (30%) oraz Cabernet Franc i Petit Verdot po 5% udziału w całości.
Średni wiek roślin to 19 lat. Co roku około 1-2 hektarów nasadzanych jest od nowa. Podczas rozmowy udało mi się dowiedzieć, że winorośl, która przekroczy 30 lat zaczyna rodzić słabsze owoce, co nie jest sprzyjające dla produkcji wina i stąd wspomniany przed chwilą proces.
Roczna produkcja winnicy Saint Ahon to około 150 000 butelek wina, co daje około 45 hektolitrów z hektara. Winorośl w Saint Ahon (podobno także w innych winnicach w regionie) jest niska i dostosowana do urządzeń, które pomagają w zbieraniu owoców. Na jednym hektarze rośnie tam 7200-2900 roślin.
Wina z Chateau Saint Ahon
W winnicy powstaje kilka rodzajów wina. Wśród nich warto wymienić Château Saint Ahon Haut-Médoc Cru Bourgeois, La P’tite Canaille Bordeaux, Colbert-Cannet Haut-Médoc i Mirabel Bordeaux.
Podczas krótkiej degustacji miałem okazję spróbować Chateau Saint Ahon Cru Bourgeois z 2013 roku. Intensywne w smaku, pełne czerwonych owoców, z lekką słodyczą pomimo tego, że to wino wytrawne. Składa się ono w 60% z Cabernet Sauvignon, 30% Merlot, 5% Cabernet Franc i 5% Petit Verdot. Dojrzewa ono 12 miesięcy w dębowych beczkach.
Drugim winem było różowe wino Mirabel z 2019 roku. Wiele przeciwieństw do poprzedniego – lekkie, orzeźwiające i również owocowe, ale mocniej idące w świeże i cytrusowe nuty. Oba wina wyborne!
Leżakowanie
Wiele win w Bordeaux leżakuje aby nabrać swojego charakteru. Proces ten trwa najcześciej 12 miesięcy. Beczki wykonane są z dębu francuskiego. Pracownik winnicy podczas rozmowy powiedział, że inne gatunki dębu, np. amerykański są „za mocne” i nadają za dużo smaku.
Beczki produkuje dla winnicy lokalny bednarz, a cena za jedną sięga kilkuset Euro. Używana jest ona przez trzy sezony, a następnie jest sprzedawana za kilkadziesiąt euro. Beczki te później służą do dekoracji lub leżakowania innych trunków – np. piwa czy whisky.
Sama beczka ma ogromny wpływ na smak leżakowanego w niej wina. Przed wypełnieniem trunkiem jest ona wypalana i w zależności od stopnia wypalenia nadaje inny smak winu.
Sklep w winnicy
W winnicy znajdziecie niewielki sklep z winem i produktami regionalnymi. Są tam także artykuły stworzone na miejscu, takie jak sok z rodzynek czy galaretki z winogron. Oprócz wina i akcesoriów do jego spożywania kupicie tam m.in. konserwy, soki, dżemy, przyprawy i wiele, wiele innych!
Jeżeli lubicie ciekawe smaki i nie macie ograniczenia w postaci limitu płynów w bagażu pokładowym, to możecie zaszaleć!
PS. Jeżeli przylecieliście do Bordeaux samolotem bez bagażu rejestrowanego, to rozwiązaniem jest sklep duty free na lotnisku – tam też znajdziecie sporo win z regionu.
Warto odwiedzić?
Winnicą Saint Ahon to miejsce, które bardzo mi się spodobało. Sielska atmosfera, bardzo sympatyczni ludzie i rewelacyjne wino, to gwarancja mile spędzonego czasu!