Udostępnij
Pewnie zauważyliście, że Kielce są dla mnie miejscem, które warto odkrywać i poznawać. Często jednak lubię wyjechać poza jego granice i poznać też okolicę. Jedną z ciekawszych i niedalekich miejscowości są Chęciny. Znane głównie z zamku, ale skrywają więcej ciekawych miejsc.
To właśnie do Chęcin prowadzi czerwony szlak pieszy z Kielc. Dla tych mniej wprawionych w wędrówkach pozostają busy i autobusy. Miejscem, które w Chęcinach jest widoczne na pierwszy rzut oka jest zamek. Z daleka przypominający kominy fabryki powstał jednak gdy o fabrykach nikt nie słyszał. Jego początki datuje się na drugą połowę XIII wieku. Z jego wież rozpościera się bardzo dobra panorama na okolicę. Jeżeli zwiedzimy już zamek, warto zainteresować się także samym miasteczkiem. Jednak zanim zejdziemy z Góry Zamkowej zwróćmy uwagę na panoramę miasta. Występuje tu ciekawe zjawisko, o którym nie dowiecie się jeżeli nie spojrzycie w mapy tego co jest pod ziemią. Na powierzchni widzimy obniżenie terenu, ale geologicznie warstwy układają się w kształt formy wypukłej. Zjawisko to nazywa się inwersją rzeźby.
Schodząc z góry w kierunku miasta napotykamy XVI wieczny kościół św. Bartłomieja z kaplicą wzniesioną przez mieszczanina (przyjmuje się, że to jedyna taka w Polsce). Z kościoła możemy udać się na Rynek. Tu ciekawostka, że Chęciny mają je dwa. Głównym jest ten przy ratuszu, który aktualnie przechodzi renowację. Z Rynku warto udać się do Niemczówki. Jest to renesansowa kamienica z 1570 roku. Mieście się tam Centrum Informacji Turystycznej. W Chęcinach znajdują się również dwa klasztory. Pierwszy z nich to zespół klasztorny Klarysek z 1643 roku oraz dawny zespół klasztorny Franciszkanów z 1640 roku. Historia Chęcin to jednak nie tylko historia katolicka. W mieście tym istniała spora grupa żydów. Do dzisiejszych czasów pozostało po nich sporo śladów. Największym w samym mieście jest dawna synagoga z XVII wieku. Idąc dalej śladem żydów chęcińskich punktem obowiązkowym jest także żydowski cmentarz (kirkut) na wschodnim stoku Góry Zamkowej. Znajduje się na nim około 150 macew o różnych stopniu zachowania. Pierwotnie cmentarz miał powierzchnię 4 hektarów. Aktualnie jednak nie jest zadbany i przy bujnym rozkwicie zieleni nie zorientowani mogą go ominąć.
Jeżeli obiekty zlokalizowane w samym mieście Was nie przekonują to w okolicy Chęcin również znaleźć możecie sporo atrakcji. Tuż obok znajduje się Góra Zelejowa, Jaskinia Piekło pod Skibami czy Podzamcze Chęcińskie, a trochę dalej kamieniołom Czerwona Góra, Rezerwat Miedzianka (ze starymi austriackimi kopalniami). W związku z niewielkimi odległościami zwiedzanie Chęcin połączyć można z wizytą w Jaskini Raj czy Tokarni.
Poniżej kilka zdjęć wizytówki Chęcin :)