Do tej pory byłem tylko w jednym muzeum poświęconym pociągom. Będąc w Kościerzynie wybraliśmy się do obiektu „z ulicy” nie do końca wiedząc czego się spodziewać. Miło się zaskoczyliśmy, ale zobaczcie sami i odwiedźcie z nami Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie!

Miejsce to odwiedziliśmy podczas krótkiego urlopu na Kaszubach. Oprócz Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie czeka na Was także kilka innych ciekawych miejsc, o których jeszcze Wam napiszę.

Lokalizacja

Kościerzyna to miasto powiatowe w województwie pomorskim. W języku kaszubskim nazwa tego miasta to Kòscérzna. Kościerzynę od Gdańska dzieli 60 kilometrów, a od Bydgoszczy 140 kilometrów.

Samo Muzeum Kolejnictwa położone jest przy ul. Towarowej 7 i jest oddalone od Rynku o około 2 kilometry. Przed samym muzeum jest spory parking, na którym możecie zostawić samochód na czas zwiedzania.

Godziny otwarcia i bilety do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum czynne jest codziennie, przez cały rok. Co ciekawe placówka otwarta jest również w dni świąteczne. Możecie odwiedzić to miejsce w poniedziałki od 10.00 do 16.00, a w pozostałe dni tygodnia od 10.00 do 18.00.

Bilet wstępu kosztuje 10 zł (ulgowy 7 zł), ale istnieje także możliwość zakupu biletu łączonego do trzech muzeum (oprócz kolejnictwa także do Muzeum Akordeonów i Ziemi Kościerskiej) i wtedy kosztują one odpowiednio 14 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy). Dzieci do siódmego roku życia są zwolnione z opłaty.

Podczas naszej wizyty trafiliśmy na poniedziałek i dowiedzieliśmy się wtedy, że tego dnia wstęp jest bezpłatny.

Historia miejsca

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie wcześniej nazywało się Skansen Parowozownia Kościerzyna, a początki koleji w tym regionie sięgają 1885 roku. Wtedy właśnie została otwarta linia kolejowa z Pszczółek wchodząca w skład Królewskiej Kolei Wschodniej. Prawdopodobnie również wtedy powstała parowozownia, a przynajmniej jej pierwsze obiekty.

Obecny wygląd obiekt zawdzięcza pracom renowacyjnym, które odbyły się w latach 2013-2014 i przywróciły temu miejscu odrobinę życia. Muzeum Kolejnictwa jest oddziałem Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby.

Ekspozycja

Na stronie muzeum czeka na nas informacja, że znajdująca się w nim kolekcja pojazdów jest najliczniejsza w północnej Polsce. Wśród eksponatów znajdziecie tam m.in. parowozy, lokomotywy spalinowe, lokomotywy elektryczne, EZT, kolejkę wąskotorową czy wagony motorowe. Warto także zwrócić uwagę na kilka ciekawostek. Jedną z nich jest wagon ratunkowy, z ekspozycją dotyczącą zastosowania pociągów w tej nietypowej roli. Na zewnątrz natomiast znajdziecie wagon kolejki linowej, która kiedyś woziła turystów na Gubałówkę.

Do niektórych obiektów można wchodzić, a na innych mamy informację o zakazie dotykania.

Inne obiekty tego typu?

Podczas swoich podróży miałem okazję odwiedzić Skansen Lokomotyw w Karsznicach, położony w województwie łódzkim. To również bardzo ciekawy obiekt, który spodoba się fanom pociągów.

Jeżeli natomiast wybieracie się do Gniezna to koniecznie zajrzyjcie do znajdującej się tam parowozowni, która był jedną z największych w Europie! Więcej o niej – Parowozownia Gniezno.

Warto odwiedzić?

Na terenie Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie znajdziecie sporo eksponatów. Pociągi pochodzą z różnych okresów, a znajdujące się tam parowozy robią wrażenie swoim rozmiarem. Jeżeli planujecie zwiedzanie okolicy z dziećmi to odwiedźcie to miejsce koniecznie (ale i bez dzieci można ;)).

Na terenie muzeum znajduje się jeden z Kaszubskich Stolemów – legendarnych olbrzymów, których figurek możecie szukać na terenie Kościerzyny.